Горештините допрва доаѓаат, расте бројот на повици кон брзата помош

Некој ја бара и најмалата сенка во парковите, други под клима и не излегуваат од дома, трети пак се разладуваат во Вардар.

Скопје веќе се „крчка“, а допрва следуваат вистинските горештини, граѓаните велат жештините полека стануваат неподносливи, одвај ги чекаат одморите, а им недостасува и оној препознатлив провев во Скопје кој веќе со години го нема.

Пеколните температури може да достигнат до 40 степени, од УХМР велат ја следат состојбата, не се исклучува можноста од повторно прогласување на жолта или портокалова фаза во одредени делови од Македонија...

-Од среда, времето под влијание на топла воздушна маса ќе биде стабилно и суво, во текот на целиот ден претежно сончево со високи вредности на УВ индекс и максималните температури очекуваме да бидат во покачување и прогнозата засега е тие да бидат во интервал од 31 до 39 степени, меѓутоа состојбата секојдневно ќе се следи за да можеме да прогласиме дали ќе има жолта или портокалова фаза во однос на високите температури,-Ивана Петровиќ – Синоптичар – УХМР.

Ваквите температури се аларм и за здравјето, поготово ризик е за оние со хронични болести. Веќе поинтензивно ѕвони и телефонот на Брза Помош, каде се пријавуаат вртоглавици, несвестици, мозочни удари и потешкотии со дишењето, а зголемен е бројот и на сообраќајните несреќи, како резултат на намалена концентрација поради жештините. Д-р Карамановски вели дека во вакви случаи клучна е првата помош, додека пристигнат екипите на терен.

-Да биде тргнат на страна, дали сам, дали од околината, да побара помош, да биде седнат, легнат, да се раскопча, да може слободно кожата да дише, во ситуација каде веќе се продлабочува губитокот на свеста, да се подигнат нозете, ако има нешто солено да се касне, автоматски се качува притисокот и настанува централизација на цел крвоток,-- Д-р Ѓорѓи Карамановски – Итна медицинска помош.

Помеѓу 10 и 17 часот да не се излегува, бидејќи температурите се тогаш највисоки, а доколку мора да се излезе во тој период, клучно е да се носи вода, светла и памучна облека, капа и сериозно да се внимава на храната.

Во овој период е лесно расиплива, треба да се избегнува храна што е помрсна, да се избегнува храна што побргу се обработува, да се зема повеќе зеленчук, особено е важно да се внимава кога се земаат сладоледи или хамбургери и каде што има повеќе производи кои се прават од јајца бидејќи се полесно расипливи и често поради тие салмонели поради кои се јавува труење со храна.

Дневно на 194 и 112 поради потреба од итна помош се јавуваат стотици граѓани, но не сите имаат вистинска итност, па некогаш повиците се завршуваат и со одредени совети. Но од Брза Помош апелираат, доколку нема навистина потреба да не се јавуваат граѓаните, за да може да се помогне на оние на кои навистина им треба, бидејќи во период на одмори недостасуваат и екипи.

Дали е возможно ГТЦ да го врати стариот сјај?

Откако во Градскиот трговски центар падна клима, а со неа и дел од плафонот, повторно се отвора прашањето во каква состојба е некогашниот архитектонски симбол на Скопје и каква ќе биде неговата иднина?

Директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски за Канал 5 објаснува дека станува збор за дуќан кој е затворен повеќе од 10 години, па најверојатно поради корозија држачите од климата попуштиле. Тој вели дека тие се немоќни да сторат било што, бидејќи дуќаните се приватни и одрќувањето е одговорност на сопствениците.

-Над кровот поставена е надворешна единица клима пред повеќе од 10 години, претпоставуваме држачите попуштиле и климата паднала и затоа се срушил и кровот, а дуќанот е затворен повеќе од 10 години. Апелирам до сите сопственици на деловен простор да си ги проверат надворешните единици односно држачите, доколку се кородирани, оштетени да не дојде до вакви ситуации да си ги променат,- - Ѓоко Трајчевски – директор на ГТЦ.

Овој настан е само последен во низа кој најдобро ја покажува тажната состојба во која се наоѓа нашиот архитектонски бисер ГТЦ, што е најстар трговски центар во поранешна Југославија.

Се повеќе продавници се празни, а немасто луксузни брендови се почесто го гледаме ова. (инсерт затоврена продавница)

Најгорниот кат на тровскиот е речиси празен што е целосно несфатливо, имајќи предвид дека ГТЦ се наоѓа во најстрогиот и најатрактивниот дел од градот. Наместо граѓани тука шетаат бездомни животни за кои трговскиот центар станал засолниште.

Во некогашниот омилен трговски центар на скопјани голем дел од дуќаните зјаат празни и затворени, а тоа најдобро може да се забележи со искачување кон горните катови.

За запуштеноста и нефукционалноста на објектот сведочат и искршените плочки, празните жадрињери и несреденото зеленило , распаднатата плафонска ламперија од која висат извлечени кабли. Не работат и дел од ескалаторите, а во делови низ објектот можат да се забележат и отпадоци.

Граѓаните кои ги анкетиравме се сеќаваат на трговскиот центар како еден од главните симболи на градот, за кој порано пишуваа познати светски архитекти како објект со кој можеме да се гореедме..

- Кога трговски го пуштија порано беше актракција за нас скопјаните, убаво фино се на едно место имавме, после Нама што ни беше претходно. Меѓутоа сега е празен, сега е запуштен и не се одржува како што треба, а инаку е многу фунционален во однос на другите, има прилази од сите страни затоа го гуштавме и не дававме да му се смени изгледот..

- Треба да се поправи, да се реновира, да се дотера. Метропола нели сакаме да биде Скопје? Па тоа личи на метропола? Неможеш долу да отидеш до тоалет.

Изграден пред 51 година, ГТЦ сега нема ни дел од славата која некогаш ја имаше. Во годините по осамостојувањето нанапред беше затоврен со импровизиран покрив, дел му беше срушен за изградба на монтажен лифт. План за негова обнова имаше Владата на Грувски, со цел тој да се обнови целосно и да има баркна фасада. Тоа беше повод за протести и гушкање на ГТЦ. За жал освен неколку дневно гушкање, по прмената на Власта, за него не беше направено буквално ништо.

Зошто непалските работници „исчезнуваат“ од Македонија?

Иако беа најавени како решение за проблемот со недостиг на работна сила во земјава, сезонските работници се почесто си заминуваат од Македонија.

Полициските билтени во последниот период се полнат со случаи на како што пријавуваат газдите „исчезнати“ работници од работните места.

Според познавачите, ваквата ситуација не треба воопшто да не изненадува и е показател дека за многумина странци, Македонија е само билет кон поразвиените земји од Западна Европа.

А токму увозот на сезонски работници се наметна како потреба уште на почетокот на минатата година. Некогашниот вицепремиер за економски прашања, Фатмир Битиќ, уште тогаш порача дека увозот на работници е потребен доколку земјава сака забрзан економски раст.

-Просечната плата кај нас стигна 550 евра, платата каде што одат да работат е 1100 евра, а земјите од кои што ќе доаѓаат најверојатно работници во рударство и градежништво, е просечна 200 евра. Така да, тоа е природен циклус на движење на работна сила за подобро. Сметам дека луѓето од регионот првично би требало да се искористат, а потоа оставаме отворено,- Фатмир Битиќи.

Во последните четири месеци, регистрирани биле триесетина „исчезнувања“ на работници од Непал од земјава.

Фон Дер Лајен реизбрана за претседателка на Европската комисија

Урсула фон дер Лајен останува на чело на Европската комисија, со 401 глас од европратениците ја доби подршката да ја води Комисијата и во наредните пет години. 

Во свето речиси едно часовно обраќање во кое ги претстави нејзниот план и визија за вториот мандат порача дека проширувањето на Унијата ќе биде меѓу клучните приоритети и дека приемот на нови земји претставува морална, историска, политичка и геостратешка одговорност на Европа. Осврнувајќи се на земјите од регионот, но и на Украина, Грузија и Молдавија, Фон фер Лајен потенцираше дека зачленувањето се темели на заслуги, но посочи дека ќе ги поддржат кандидатските земји со инвестиции во текот на спорведувањето на реформите.

“Пристапувањето секогаш ќе биде процес базиран на заслуги и ќе обезбедиме сите земји да бидат подготвени за членство. Западниот Балкан, Украина, Молдавија и Грузија го направија нивниот слободен избор. Тие избраа слобода наместо угнетување, тие избраа демократија наместо зависност и некои од нив платија многу висока цена за овој избор. Затоа ние мора да го направиме нашиот избор и да искажеме посветеност дека нивната иднина ќе биде слободна и просперитетна во нашата Европска унија“, рече Фон дер Лајен во обраќањето.

Инаку во Фон Дер Лајен во обраќањето ја акцентираше и безбедноста на континентот повикувајќи на формирање на европска одбранбена унија и јасно стави до знање дека Европа и понатаму ќе стои рамо до рамо со Украина. Фон дер Лајен повика и на запирање на крвопролевањето во Газа, а во нејзиниот говор не изостана ниту осуда за неодманешната посета на Орбан во Москва. Реизборот на Фон дер Лајен за претседателка на ЕК, сепак не течеше мазно и беше одбележан со краток инцидент во кој романската европратеничка Дијана Шошоака со довикуавње од место ја прекина дебатата, проади што беше остранета од паралменатранта сала во Стразбур.

На изборот на Фондер Лајен преходеше и реизборот на Роберта Мецола, која во вторникот ја доби подршката од европратениците да престедава со Европскиот парламент и во наредните две ипол години. Претходно за нов претседател на Европскиот совет беше избран и поранешниот португалски премиер Антонио Кошта.

притисни ентер