Голема акција на српската полиција: Во Белград уапсени десетици мигранти

Припадниците на Министерството за внатрешни работи на Србија, во рамки на опсежната акција што претходно започна на северот на земјата, приведоа десетици мигранти кои биле пронајдени на улиците на главниот град и надвор од прифатните центри.

Акцијата се одржала во парк во близина на белградскиот Економски факултет, кој често го користат мигрантите како едно од местата за собирање во главниот град на Србија.

Неколку групи мигранти собрани по околните улици биле задржани во паркот, опкружени со триесетина полицајци. Во текот на попладневните часови, мигрантите со автобуси се превезени до прифатните центри во Обреновац, Боговаѓа и Сјеница, каде според неофицијални информации ќе бидат евидентирани сите кои не се веќе во официјална процедура.

Акцијата за масовно апсење започна по вооружениот конфликт меѓу мигрантите во војводинското село Хоргош, во близина на унгарско-српската граница, каде доцна синоќа беше ранет 20-годишен млад човек.

Српскиот МУП испрати голем број припадници на специјалната полиција во областа, а според досегашните податоци приведени се над 600 лица. При претресот на теренот на повик на мештаните, полицијата на местото на пресметката пронашла шест мигранти, меѓу кои и еден со две прострелни рани.

Радиотелевизијата на Србија (РТС) во врска со ова соопшти дека во тек е голема оперативна акција во која се врши теренска потрага на поширокото подрачје на Хоргош и Суботица, на северот на Војводина.

Српскиот министер за внатрешни работи Братислав Гашиќ во Хоргош изјави дека „во Србија има нулта толеранција за секаков вид криминал“ и дека „безбедноста на секој граѓанин на Србија и неговиот имот ќе биде заштитена“.

Српската полиција е подготвена да одговори на безбедносните предизвици, особено во овој дел од нејзината територија, каде што се концентрирани голем број мигранти, рече тој. Србија, Австрија и Унгарија на 15 ноември во Белград потпишаа документ за зајакнување на трилатералната соработка во борбата против илегалната миграција, чија една од целите е поместување на граничната одбрана на југ.

Меморандумот за разбирање го потпишаа српскиот претседател Александар Вучиќ, австрискиот канцелар Карл Нехамер и унгарскиот премиер Виктор Орбан, а дел од договорот е заеднички полициски патроли да ја контролираат границата со Македонија.

На заедничката прес-конференција Орбан рече дека Србија има клучна улога во регулирањето на миграцијата бидејќи „ги штити Австрија и Унгарија и другите земји од Унијата“, наведувајќи дека годинава во соработка со Србија биле спречени 250.000 обиди за илегални гранични премини. Мигрантите се „сè поагресивни“, а шверцерите на луѓе користат и оружје, рече тој.

Унгарскиот премиер останува на ставот дека единствениот начин да се спречи миграцијата е да се каже дека „нема преминување преку нашите граници“.

Крокодил изел едногодишно дете - го извлекол од чамецот, татко му се обидел да го спаси (ВИДЕО)

Крокодил грабнал и изел едногодишно момче и тешко го повредил татко му додека веслале по река во Малезија.

Вчераутро ѕверот го грабнал малото момче од кану додека со татко му ловел риба во Сабах. Неговиот вознемирен татко (40) се обидел да го одбрани, но крокодилот лесно го совладал. Тој истрчал на брегот со повеќекратни рани од каснување, вклучително и ужасен удар во главата.

Селаните го извлекле членот на племето Палаух од реката, но крокодилот веќе го одвлекол неговиот син во длабочините. Подоцна се појавил на површината со осакатено тело на малото дете во вилиците пред да потоне назад во водата.

Сумсо Рашид, водачот на спасувачката екипа вели дека потрагата по телото се уште е во тек.

- Таткото се здоби со сериозни повреди на главата и телото. Неговиот син се уште е исчезнат, а потрагата е во тек. Мажот е префрлен на лекување во болницата Лахад Дату - рекол Рашид.

Кралската малезиска полиција и поморската полиција ѝ се придружиле на локалната противпожарна служба во потрагата по телото на момчето. Официјалните лица, исто така, ги предупредиле селаните кои живеат покрај реката да се држат подалеку од водата поради ризикот од нов напад на крокодилот.

- Многу жители се потпираат на реката за храна и егзистенција, па мораат да влезат во водата. Ги предупредивме на дополнителна опасност во овој момент и да бидат дополнително внимателни бидејќи крокодилот најверојатно се уште ќе биде во областа – додаде Рашид.

Едвард Сноуден добил руски пасош, откако ѝ се заколнал на верност на Русија

„Свиркачот“ Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013 година.

Веќе во септември оваа година, Сноуден доби руско државјанство со декрет потпишан од рускиот претседател Владимир Путин.

Информацијата дека 39-годишниот кодош го добил пасошот денеска ја потврди и неговиот адвокат Анатолиј Кучерена. „Тој положи заклетва“, изјави Кучерена и додаде дека Сноуден е среќен бидејќи неговото руско државјанство ја спречува неговата екстрадиција, пренесува Гардијан.

"Се разбира, тој е среќен и благодарен на Руската Федерација за неговото државјанство, тој сега е полноправен државјанин на Русија. И што е најважно, според рускиот устав, тој не може да биде предаден на странска земја", рече адвокатот на Сноуден. Не се објавени фотографии или видеа од церемонијата.

Поединците кои добиваат руско државјанство со закон се обврзуваат да „го почитуваат уставот и законодавството на Руската Федерација, правата и слободите на нејзините граѓани, да ги исполнуваат должностите на државјанин на Руската Федерација во корист на државата и општеството, да ја заштитат слободата и независноста на Руската Федерација,да бидат лојални на Русија и да ја почитуваат нејзината култура, историја и традиција“.

Одлуката за доделување државјанство дојде во крајно неповолен момент, по почетокот на руската инвазија на Украина и последователниот пад во меѓународна изолација. Очигледно и сопругата на Сноуден поднела барање за руско државјанство. Двајцата живеат на непозната локација со нивните два сина, кои се родени во Русија.

„После години разделба од нашите родители, јас и мојата сопруга немаме желба да се разделиме од нашите синови. По две години чекање и речиси 10 години егзил, малку стабилност значи многу за моето семејство. Барам приватност за нив и за сите нас“, напишал Сноуден во септември.

Левандовски е во одлична форма поради диетата од неговата сопруга

Роберт Левандовски во моментов е еден од најценетите напаѓачи во светот.

Откако го постигна својот прв гол на Светското првенство, многумина беа заинтригирани од неговата извонредна форма. А според Марка, тајната е во обратната диета дизајнирана од неговата сопруга.

Што е тоа? Овој режим има ригорозен избор на храна што може да се јаде, како и она што е целосно забрането.

Левандовски јаде просо, палачинки, брауни, висококвалитетна риба, сок од репка, салати, супи, урми, енергетски барови, свежи сокови и бадемово млеко. Покрај тоа, зеленчукот (брокула, тиквички, зелена салата, моркови и спанаќ) и авокадо се секојдневно на неговото мени без исклучок.

Јаглехидратите и протеините се јадат посебно. „Се консумира само добра храна, без лактоза“, вели Ана Левандовски.

Пржената храна не е во исхраната на Левандовски. Полјакот го ограничил и внесот на брза храна.

„Поентата е да се јаде најквалитетна храна од локално и органско производство, односно сезонско овошје и зеленчук. Избегнувам бел шеќер, сурово млеко и пченица“, открива сопругата на познатиот фудбалер, која учествуваше на Олимписките игри и е дипломиран студент на Академијата за физичка култура и нутриционистка.

притисни ентер