Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Македонскиот фудбал полека се лизга кон бездна. Судејќи по сè до сега, следната сезона би можела да има помалку клубови од оваа година, секако не поради промените во системот на натпреварување, туку поради недостаток на финансиски средства.

Се шпекулира дека одредени клубови најавиле повлекување токму поради тешката финансиска состојба во која се наоѓаат.

Се појавија шпекулации дека Академија Пандев се повлекува од Првата лига следната сезона, а како причина беше наведено немањето парични средства. Иако основачот на Академијата, Горан Пандев ги демантираше овие наводи, во јавноста набрзо се појави веста дека два клуба од Струмица, Академија и Беласица, се спојуваат во еден тим, за што Пандев не сакаше да коментира. Која е точната позадина, се надеваме, ќе се знае наскоро...

Сепак, се поставува едноставно прашање - зошто клубовите мораат сами да се снаоѓаат, наместо средствата неопходни за нивната работа да се обезбедуваат преку спонзорства од различни компании кои се заинтересирани за тоа. Кога само ќе се погледне ситуацијата во регионот, па дури и во цела Европа, сите големи лиги имаат потпишано договори за насловни спонзорства. На пример, од 30 првенства на најдобрите лиги во Европа, 11 се насловни спонзорства на компании кои се занимаваат со приредување игри на среќа. На второ место се банкарските компании чии имиња се во насловите на фудбалските лиги. Интересен е и податокот дека бетинг компаниите се популарни во земјите од регионот, како на пример во Србија, каде компанијата Mozzart, освен што е долгогодишен партнер на Фудбалскиот сојуз, неодамна стана и насловен спонзор на фудбалската лига. Бетинг спонзори на фудбалските лиги се присутни и во Хрватска, Бугарија, Романија, како и во Грција, Португалија, Австрија, Словачка, Казахстан...

Либерализацијата на пазарот секако води до поголеми инвестиции во фудбалот, но и до напредок на самиот спорт, имајќи предвид дека приходот оди во бројни младински спортски школи кои се формираат во големи фудбалски клубови. Поради очигледната блокада и монополизираниот пазар, македонската лига полека пропаѓа, а парите од приходите од игрите на среќа на други начини се одлеваат од Македонија. Барањето за слободен пазар се предлага подолго време, но постојано наидува на нови блокади, поради што спортот најмногу трпи, бидејќи нема решени законски рамки за да се реализираат инвестиции и во оваа гранка.

ПР текст

Халанд беше опоменат поради пцуење, новинарот го цензурира (ВИДЕО)

Ерлинг Халанд ги постигна двата гола на Манчестер Сити во победата над Вест Хем (2:0) на отворањето на англискиот шампионат и со тоа на најдобар начин се претстави во новата лига, во која пристигна како голема ѕвезда од Борусија Дортмунд.

Зборувајќи со новинарот на Скај, Џеф Шривс, по натпреварот, тој двапати опцу.

„Добар почеток, нема што друго да се каже. Беше добро да се настрапи , да се добие минутажа во раната фаза, но ќе биде добро“, рече Халанд.

Тренерот Пеп Гвардиола го извади од игра во 78. минута. Тој беше запрашан дали се кае што не постигна хет-трик. Поради неговиот одговор, Скај мораше да ја цензурира изјавата. „Видовте што направи Илкај Гундоган откако излегов, требаше да бидам таму. Сра*е, но тоа е“, рече тој, што го поттикна Шривс да го замоли да внимава на речникот.

„Сра*е, извини. Не зборувам добро во оваа земја“, рече потоа Халанд и му се насмеа на репортерот. Првиот гол, норвешкиот напаѓач го постигна во 36. минута од пенал, кој сам го доби, додека вториот падна во 65. кога Кевин де Бруин му даде топка, а тој го намести на левата нога и погоди.

САД испраќаат досега најголем пакет оружје за Украина

Соединетите Американски Држави денеска ветија дека ќе ѝ испратат на Украина нов пакет оружје и воена опрема во вредност од милијарда долари.

Новиот пакет оружје ќе вклучува ракети за моќни повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, илјадници артилериски гранати, минофрлачи, рачни противтенковски ракети Javelin и друга муниција и опрема.

Така, вредноста на оружјето и опремата што Америка ги испратила или ќе ги испрати во Украина од почетокот на руската инвазија достигна 9,1 милијарди долари.

„Поминаа речиси шест месеци од почетокот на неиспровоцираниот и брутален напад врз Украина. Русите продолжуваат да ги уништуваат украинските градови и села. Претседателот Бајден јасно изјави дека САД ќе продолжат да го поддржуваат украинскиот народ во одбрана од руската агресија, без разлика колку долго е потребно “, изјави денеска американскиот шеф на дипломатијата Антони Блинкен.

„Како дел од тие напори, денеска, со одобрение на претседателот Бајден, го одобрив досега најголемиот пакет американско оружје и воена опрема за Украина“, рече Блинкен.

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили, со дејство и од земја и од воздух. 

Огнот е опкружен и догорува само во контролирани површини, соопшти вечерва Центарот за управување со кризи.

Со локализирање на пожарот се прегрупираат силите за негово догасување. Дел од луѓето на терен ќе дежураат до рано наутро кога е предвидено вработени од Јавно претпријатие Национални шуми (ЈПНШ) Подружница Кожув Гевгелија да ја проценат ситацијата на локализираниот пожар, по што ќе се одлучи како ќе се дејствува за негово догасување, велат од ЦУК.

За гасење на пожарот во текот на денот беа ангажирани еден полициски хеликоптер, еден армиски хеликоптер и авионот „ер трактор“ од Дирекцијата за заштита и спасување заедно со пожарникари и вработени во шумските стопанства и комунални претпријатија од Гевгелија, Дојран, Кавадарци, Валандово и Струмица, а помогна и дел од локалното население.

притисни ентер