Фудбалер на Тотенхем доби рекордна казна поради кршење на карантинот

Раководството на Тотенхем ќе го казни дефанзивецот Серж Ауриер со дури 150.000 евра, откако веќе трипати ги прекрши правилата за социјално растојание.

Ауриер пред неколку дена објави фотографија со својот фризер Џастин Кар на Инстаграм, кршејќи ги правилата за карантин. Интернационалецот од Брегот на Слоновата Коска го поканил фризерот во неговиот дом за да му направи нова фризура за на тренинзите.

Тоа е трет пат како тој ги прекрши правилата. Фудбалерот најпрво беше снимен како трча со пријател, а потоа на својот Инстаграм објави уште едно видео од неговиот тренинг во парк со негов соиграч од Спарси.

Неговата кариера е полна со проблематично однесување. Така, во мај 2016 година, додека беше играч на ПСЖ, е осуден на две месеци условна казна за удирање полицаец со лакт пред париски ноќен клуб.

Само три месеци порано, ПСЖ го казни со 180.000 евра за пишување навреди за неговите соиграчи преку социјалните медиуми - Ангела ди Марија, Ван дер Вил, Салваторе Сиригу, Златан Ибрахимовиќ и тренерот Лорен Блан.

притисни ентер