ЕУ има подготвено нацрт, се очекува Србија и Косово да се договорат за помалку од една година

Висок европски дипломат, говорејќи на маргините на самитот во Тирана, потврди дека Европската унија подготвила нов предлог за нормализација на односите меѓу Косово и Србија.

Дипломатот, кој сакал да остане анонимен, тврди дека нацрт-предлогот вчера бил испратен и до косовските и до српските власти.

Европската унија очекува дека двете страни ќе постигнат конечен договор за помалку од една година, а планираните временски рокови се јасно наведени во нацртот. „Ова е голем чекор напред во споредба со сегашната ситуација поради многу работи... Тоа не е целосно признавање... но тоа е целосна нормализација на односите“, рече дипломатот.

Во 2013 година, Белград и Приштина се обврзаа на дијалог под покровителство на ЕУ за решавање на отворените прашања, но мал напредок е постигнат. Договорот со Косово е еден од главните предуслови за влез на Србија во ЕУ. „Откако ги сослушавме двете страни, го реконструиравме предлогот“, додаде дипломатот.

Дипломатот ги повика Приштина и Белград „да продолжат со конструктивниот ангажман и да се фокусираат на постигнување неповратен напредок во нормализација“. Косовскиот претседател Вјоса Османи и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска потврдија дека остануваат посветени на дијалогот под покровителство на ЕУ.

„Сметаме дека дијалогот што го води Европската Унија и целосно го поддржуваат Соединетите Американски Држави е единствениот начин да се постигне конечен договор, кој би се засновал на взаемно признавање“, рече Османи. Таа најави и дека Косово до крајот на годинава ќе поднесе барање за членство во ЕУ.

„Секогаш сме го охрабрувале дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој мора да се одвива со добра волја од двете страни за да се постигне потребниот напредок во однос на комплетната интеграција на Западен Балкан во европското семејство“, изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

Неодамна дојде до нова ескалација на тензиите меѓу Србија и Косово кога властите во Косово иницираа спроведување на одлуката за замена на српските регистарски таблички во регионите каде што етничките Срби се мнозинство. Според одлуката, српските регистарски таблички би биле заменети со издадени од косовските власти.

Папата ги повика Израелците и Палестинците на дијалог во потрага по мир

Папата Франциско ги повика Израел и Палестинците на дијалог во потрага по мир и го осуди неодамнешното насилство во регионот.

По неделната молитва во Рим, Папата рече дека е длабоко тажен поради веста за убиените Палестинци во израелските антитерористички операции и смртта на израелските Евреи во нападот на синагога во петокот.

„Со голема болка ги слушам вестите што доаѓаат од Светата земја. Спиралата на смртта, која расте секој ден, ја убива малата доверба што постои меѓу овие два народи“, рече тој.

„Ги повикувам двете влади и меѓународната заедница и барам од нив веднаш, без губење време, да најдат други начини, кои вклучуваат дијалог и искрена потрага по мир“, додаде Папата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети силен, брз и прецизен одговор на нападот на синагога во предградијата на Ерусалим, а израелската армија испрати уште војници на окупираниот Западен Брег.

Нападот во Ерусалим следи по израелската воена операција во градот Џенин на Западниот Брег во четвртокот, во која загинаа девет Палестинци, вклучително и седум вооружени лица, и прекуграничниот оган меѓу Израел и Газа во петокот. Најмалку 30 Палестинци, милитанти и цивили, се убиени на Западниот Брег од почетокот на јануари.

Средба на Спасовски и Демерџиев утре во Скопје

Како што соопшти МВР, изјави од министрите не се предвидени, а на крајот од официјалната средба ќе биде објавено соопштение за медиумите.

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна посета на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија во рамки на која ќе се сретне со неговиот колега, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Како што соопшти МВР, изјави од министрите не се предвидени, а на крајот од официјалната средба ќе биде објавено соопштение за медиумите.

Посетата на Дерменџиев беше најавена во петокот, по телефонскиот разговор на премиерите на Бугарија и на Македонија, Галаб Донев и Димитар Ковачевски, посветен на актуелните случувања во односите меѓу двете земји. Прес-службите на двете Влади соопштија дека двајцата премиери разговарале за потребата претстојните празнувања на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, да се одвиваат мирно и непречено.

Во таа насока, за утре, беше најавена посетата на вршителот на должноста вицепремиер и министер за внатрешни работи на Бугарија Иван Демерџиев и претседателот на државната агенција „Национална безбедност“ Пламен Тончев, кои ќе имаат работна средба со своите македонски колеги во Скопје на која ќе ги прецизираат заедничките активности за да се гарантира мирно и безбедно одбележување на 4 февруари.

Утре променливо облачно и студено

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено, попладне со делумно намалена облачност. 

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до -2, а максималната ќе достигне од 1 до 9 степени.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне 5 степени.

Следува период на променливо облачно и студено време. Во вторник локално ќе провејува слаб снег и ќе дува засилен северен ветер. Во среда ќе има преодно намалување на облачноста, а од четврток повторно повремено ќе има слаби врнежи претежно од снег, велат од УХМР.

притисни ентер