ДСЗИ: Договорите на нововработените само со потпис на Иљази се невалидни

Инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат денеска повторно ја посетија Клиниката за токсикологија.

Инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат денеска повторно ја посетија Клиниката за токсикологија. Се проверуваше по кој основ им биле продолжени договорите за работа на 18те вработени на дело. Од инспекторатот велат договорците се примени со само еден потпис од организацискиот директор што е спротивно на законот за здравствена заштита. Вработувањата следуваат откако пред една недела по наредба на министерството за здравство медицинскиот директор на клиниката Данил Петровски беше разрешен од функцијата.

„Децидно стои во законот за здравствена заштита дека договори за вработување мора да бидат потпишани од двајцата директори , како и за отказни решенија , јавни наабавки .... Во овој случај станува збор за договори за вработувања потпишани само од организацискиот директор. “-изјави ДСЗИ Рената Малденовска.

Ингеренциите на инспекторат завршуваа тука, па случајот сега ќе биде испратен во министерството за здравство, кое треба да ја провери валидноста на договорите.

„ Согласно законот за здравствена заштита работодавецот не предвидел глоба за ваквата работа и поради тоа предметот ќе биде испратен во здравство, за да се провери валидноста на договорите.....Министерстовто за здравство има ингеренции да постпаува доколку валидноста на договорите не е исправна, односно доколку не се валидни треба правниот сектор да се извести,“ -изјави ДСЗИ Рената Малденовска.

Според информации на Канал 5, во моментов дел од договорците, меѓу кои и болничарот, кој барал урина со наркотици да се замени со чиста, директорката Иљази ги испратила на годишен одмор, иако наши извори велат дека не им следува. Додека една сестра и една хигиеничарка, се откажале од вработувањето.

Вчера непријатно добредојде ги пречака вработените на Клиниката. Каде веднаш до апаратот за регистрација на работното време беше поставено писмено известување по наредба на економската директорка Бесија Иљази со кое им се забранува на вработените да даваат изјави или интервјуа поврзани со работата на токсикологија. Натписот и покрај рекации во јавноста и натаму стои, а врбаотените може да даваат изјави само со дозвола од Иљази, оние кои нема да ја почитуваат наредбата ќе подлежат на санкции.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер