Државата му дала 1,6 милиони долари за ковид, ги потрошил на Ламборџини, Ролекс и стриптизети

Ли Прајс Трети, 30-годишен таксист од американската сојузна држава Тексас, е осуден на девет години и два месеци затвор поради кражба на пари и проневера.

Имено, Прајс преку програмата на Владата на Соединетите Американски Држави за помош на стопанството поради пандемијата на коронавирус добил и потрошил повеќе од 1,6 милиони долари, пишува Си-Би-Ес.

Министерството за правда соопштило дека Прајс во јануари ја признал вината.

По избувнувањето на пандемијата, владата на САД го донесе Законот за помош, поддршка и економска безбедност (CARES) за да им помогне на малите претприемачи да ја надминат економската криза предизвикана од коронавирусот. Законот ја вклучува и Програмата за заштита на платите, во рамките на која на претприемачите им биле понудени заеми во готово до мај 2021 година за полесно да се справат со економските трошоци од пандемијата.

Прајс пријавил два различни заеми во вредност од над 2,6 милиони долари. Успеал да собере повеќе од 1,6 милиони лажејќи колку луѓе работат во неговите три фирми и колкави се нивните плати.

Според CBS, Прајс тврдел дека во една од неговите компании, Price Enterprise, работеле 50 луѓе и дека месечно издвојувал 375.000 долари за плати. Истрагата утврдила дека во таа фирма немало вработени ниту плати.

Откако ги добил парите, Прајс ги потрошил на автомобили - Lamborghini Urus и Ford F-350, како и на часовник Rolex. Тој потрошил 2.000 долари во стриптиз клуб, повеќе од 700 долари во продавница за алкохол, над 2.500 долари во ноќни клубови, а дел од парите ги искористил за да исплати станбен кредит.

Во обвинението против Прајс е наведено дека тој е осуден за измама во 2010 година и разбојништво во 2011 година. Американските власти досега тужеле повеќе од 160 луѓе за манипулирање со ковид помошта и одземале повеќе од 75 милиони долари од нив.

Средба на претседателот Пендаровски со Ана Лирман, германска државна министерка за Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Ана Лирман, државна министерка за Европа во Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија.

Честитајќи ѝ за преземањето на функцијата, претседателот Пендаровски оцени дека посетата на министерката Лирман набрзо по нејзиното именување, ја демонстрира јасната посветеност на германските власти за аспирациите на државите од Западен Балкан за членство во Европската Унија. Претседателот Пендаровски се заблагодари што проширувањето на Европската Унија и Западниот Балкан се меѓу клучните приоритети на новата Влада на канцеларот Олаф Шолц.

Претседателот Пендаровски истакна дека Република Македонија останува посветена на европската агенда и го реафимираше очекувањето за скорешен почеток на пристапните преговори за членство во Европската Унија. Во таа насока, претседателот Пендаровски посочи на подготвеноста на нашата држава за продолжување на дијалогот со Република Бугарија, во духот на добрососедските односи, со цел надминување на блокадата во однос на европските интеграции.

Во контекст на билатералните односи, претседателот Пендаровски оцени дека Германија е клучен политички и економски партнер на земјава и еден од најзначајните трговски партнери во годините наназад. Претседателот Пендаровски изрази очекување за натамошно јакнење на пријателството и партнерството меѓу двете држави, вклучувајќи го сојузништвото во НАТО, како и очекување за натамошно зголемување на трговската размена.

Водата во Скопје безбедна и квалитетна за пиење

Водата во Скопје изминатата недела била безбедна и квалитетна за пиење, покажуваат примероците за физичко-хемиска и микробиолошка анализа земени од 47 мерни места во Град Скопје, информираат од ЈП „Водовод и канализација – Скопје".

Ова го покажува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, во кој земените 196 примероци за физичко-хемиска и 196 примероци за микробиолошка анализа на вода за пиење, од 47 мерни места во град Скопје, во периодот од 10 до14 јануари 2022 покажува дека сите примероци одговараат на Правилникот за барања за безбедност и квалитет на водата за пиење.

Снежно невреме во источниот дел на САД, 200.000 домаќинства без струја

Силно снежно невреме го погоди источниот дел на САД, поради што дојде до прекин на електричната енергија. Повеќе од 200.000 домаќинства во Џорџија, Северна и Јужна Каролина се без струја.

Властите ги предупредија граѓаните да се воздржат од патување поради лошите временски услови. Откажани се 3.000 летови, а 8.000 полетале со доцнење.

Снежното невреме стигна и до Канада, каде за само неколку часа паднаа 20 до 40 сантиметри снег.

притисни ентер