Драма во Шпанија: Дури 15 фудбалерки одбија да настапат во репрезентацијата

Шпанскиот фудбалски сојуз потврди дека добил е-пошта од 15 репрезентативки со барање за отказ за селекторот Хорхе Вилда и неговите помошници.

Доколку нивното барање не биде исполнето, се додава, тие повеќе нема да играат за шпанскиот тим. Здружението застанало на страна на селекторите.

Играчките, меѓу кои не е Алексија Путелас, актуелниот добитник на Златната топка и наградата на ФИФА за најдобра во светот, го испратија своето барање со порака дека нивната моментална емотивна состојба, како и нивното здравје е нарушено и дека нема да се врати во репрезентацијата доколку не дојде до промена на клупата.

"Федерацијата нема да дозволи играчите да го доведуваат во прашање продолжувањето на работата на селекторот и неговиот штаб. Ситуацијата од спортско прашање се претвори во прашање на достоинство. За репрезентацијата не се преговара. Играчките кои се повлекоа од националната селекција ќе се вратат само ако ја признаат грешката и побараат прошка. Ова е невидена ситуација во машкиот и женскиот фудбал, во Шпанија и во светот“, велат од Федерацијата.

Меган Рапино, американската репрезентативка и една од најпрепознатливите фудбалерки на денешницата, застана со играчките на шпанската репрезентација. „16-тиот играч стои со вас во Америка. Моќно е кога толку многу играчи се обединуваат, треба да ги слушаме“, објави Рапиное порака на Инстаграм.

Жирона за првпат во историјата ја победи Барселона и се врати на лидерското место во Ла Лига

Во натпревар од 16. коло на шпанскиот фудбалски шампионат Жирона синоќа како гостин ја победи Барселона со 4:2.

Жирона е без пораз во Ла Лига последните осум натпревари. Единствениот пораз во првенството го претрпе на 30 септември на средба со Реал Мадрид (0:3).

По овој натпревар, Жирона со 41 бод се искачи на првото место во поредокот, пред Реал со 39 бода. Барселона со 34 бода е на четвртото место.

Барселона за прв пат во својата историја загуби од Жирона. Пред сезоната 2016/17, тимот на Жирона никогаш не играл во Ла Лига. /МИА

Американски Ф-16 се урна над Жолтото Море

Американски борбен авион се урна за време на тренинг лет над Жолтото Море, објавија денеска американските сили во Кореја (USFK).

Пилотот на борбениот авион Ф-16 се катапултирал по што јужнокорејската морнарица го извлекла од морето меѓу Корејскиот Полуостров и Кина, соопшти УСФК.

Пилотот е во стабилна состојба, а причината за несреќата се истражува.

Авионот полетал од американската воздушна база во Гунсан, во западна Јужна Кореја. Вкупно 28.500 американски војници се стационирани во Јужна Кореја. /МИА

Трамп нема да сведочи по втор пат во случајот со граѓанска измама

 Поранешниот американски претседател Доналд Трамп соопшти дека одлучил да не сведочи по втор пат на судењето за граѓанска измама во Њујорк.

Трамп на својата социјална мрежа Truth Social напиша дека многу успешно сведочел минатиот месец и дека не гледа потреба повторно да се појавува.

Трамп денеска требаше да се врати на говорницата како последен главен сведок на одбраната во случајот, кој ја загрозува неговата империја со недвижнини и го нарушува неговиот имиџ како успешен бизнисмен.

Трамп, неговите синови Ерик Трамп и и Доналд Трамп Џуниор, и други високорангирани директори на Организацијата Трамп се обвинети од њујоршката обвинителка Летиција Џејмс дека се вклучиле во децениска шема во која користеле „бројни чинови на измама и лажно претставување“ за да надујат нето вредноста на имотот на Трамп за тој да добие поповолни услови за кредит. Судењето доаѓа откако судијата во случајот со делумна збирна пресуда пресуди дека Трамп поднел „лажни проценки“ за неговиот имот, оставајќи го судењето да утврди дополнителни дејствија и каква казна, доколку ги има, треба да добијат обвинетите. /МИА

притисни ентер