Донација за велешката болница од организацијата „Велешани низ светот"

Велешката ЈЗУ Општа болница вчера прими хуманитарна помош од своите сограѓани – велешани кои живеат во светот сплотени во организацијата „Велешани низ светот". 

Донацијата се состои од 70 душеци за кревети и исто толку перници и ќебиња и 140 сетови постелнина.Со оваа донација значително ќе се подобрат условите на престојот на болните во Ковид центарот на Инфективно одделение, информира портпаролката на ЈЗУ Општа болница, д-р Елеонора Јованова.

-Покрај големата оддалеченост докажавте дека со заеднички сили, со голема хуманост и емпатија, љубов кон татковината секогаш ке излеземе како победници дури и од најстрашната битка! Вие хумани луѓе следејќи ја состојбата со корона кризата ја дадовте својата поддршка и помогнавте во овој момент онаму каде што е најпотребно, во услови на глобална криза, каде секоја донација е повеќе од неопходна и е од огромно значење. Пораката која ја испративте е јасна и со една цел – Заедно и сплотени можеме многу повеќе!,потенцира д-р Јованова од името на целокупниот тим на болницата.

Управата на ЈЗУ Општа Болница Велес и целиот медицински персонал изразувааат благодарност до Организацијата „Велешани низ светот" за овој хуман гест кој е дополнителен мотив да продолжат уште подобро!

Воедно ова е мотив и за други хуманитарни донации за оние на кои им е најпотребна помошта во овие тешки времиња на Ковид пандемија, потенцираат од раководниот тим на болницата.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер