ДКСК поднесе иницијатива до ОЈО за кривично гонење на поранешниот министер за култура Исмаили

Со влезот на Алтернатива во Владата, Исмаили, кој во моментот ја извршува функцијата пратеник во законодавниот дом, од страна на централното претседателство на партијата беше предложен за нов потпретседател на Собранието.

Против поранешниот министер за култура од редовите на Алтернатива Хусни Исмаили е поднесена иницијатива за поведување на постапка за кривично гонење поради постоење на сомнеж за сторено кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, информираа денеска од Антикорупциска. Според нив, во периодот кога Исмаили бил министер, од 27 јуни 2019 до 30 август 2020та постапувал спротивно на Законот за буџети со тоа што потпишал околу 100 договори и анекси во постизборен период, со што создал обврски на буџетот на ресорното министерство од над 33 милиони денари, или околу 500.000 евра.

-Со член 4 од Законот за извршување на буџетот за 2020 се наведува дека буџетските корисници и единки не смеат да преземаат обврски или да направат расходи над лимитот над одобрените средства од Буџетот. Врз основа на ова прекршување, ние ја подготвивме иницијативата и веќе е доставена до ОЈО за понатамошно постапување.-Владимир Георгиев – ДКСК.

Дополнително според наводите на ДКСК, во февруари 2020та, од министерството биле донесени решенија за одобрувања за средства за финансирање на три програми од околу 3 милиони и 100 илјади евра за 684 предмети иако институцијата имала само 2,2 милиони евра за финансирање на овие програми.

Исмаили како демант, уште вчера на социјалните мрежи објави фотографија од документ за неосудуваност добиен од тетовскиот суд, а денеска и од Алтернатива ги негираат обвинувањата од ДКСК а како доказ го користат иститот докуимент, кој покажува дека во овој момент нема покренато обвинителен предлог, ниту пак е донесена осудителна пресуда против него.

Со влезот на Алтернатива во Владата, Исмаили, кој во моментот ја извршува функцијата пратеник во законодавниот дом, од страна на централното претседателство на партијата беше предложен за нов потпретседател на Собранието.

Бочварски и Рустеми на увид во градежните активности на автопатот Кичево – Охрид

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска ќе изврши увид во градежните активности на Поделница 5 на автопатот Кичево – Охрид.

На увидот, како што информираат од Министерството за транспорт и врски, ќе присуствува и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми.

Католичката црква во Ново Мексико ќе исплати над 120 мил.долари на жртви на сексуално насилство

Надбискупијата Санта Фе, Ново Мексико, постигна привремена спогодба за 121,5 милиони долари за барањата на жртвите на сексуално насилство извршено од католички свештеници.

Тоа е една од најголемите суми според договорот поврзан со сексуален напад во Римокатоличката црква во САД. Парите ќе бидат искористени за исплата на отштета на жртвите во парохиите во северниот дел на државата, се наведува во писмото на надбискупијата до верниците.

– Договорот опфаќа повеќе од 350 жртви и докажаните дела на 74 свештеници, изјави Брајан Смот, адвокат на речиси една третина од тужителите.

Повеќето сексуални напади се случиле пред повеќе од четири децении. Минатиот месец бискупијата Камден, Њу Џерси, се согласи да плати вкупно 87,5 милиони за вонсудско решавање на жалбите од 300 жртви на сексуална злоупотреба од страна на католички свештеници, објавија тогаш локалните медиуми.

Герасимовски:Со враќање на полициските редари се зголемува безбедноста во секое маало во Центар

Во соработка со Министерството за внатрешни работи, во секое маало во Општина Центар се враќаат полициските редари-позорникари, соопшти пред граѓаните во населбата Пролет градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски.

Тој во присуство на двајца полициски службеници и инспектор за превенција на криминалитет при СВР Скопје рече дека со овие маалски патроли, кои се враќаат најпрво во Општина Центар, ќе се зголеми безбедноста и спокојот на граѓаните.

-Враќањето на позорникарите во маалата беше барање, но и реална потреба за граѓаните и мило ми е што со МВР успеавме да го реализираме. Отсега секое маало во Општина Центар ќе биде покриено со еден до двајца позорникари кои ќе патролираат и ќе ги заштитуваат граѓаните. Доколку ги сретнете низ вашето маало запознајте се и побарајте совети како да го заштитите вашиот дом од кражби, кои се сѐ почести во летниот период. Во минатото маалските полицајци беа симбол на безбедноста во едно маало, а родителите беа сигурни да ги пуштаат децата на улица безгрижно да играат. Се надевам дека оваа сигурност повторно ќе ни се врати, затоа што полицајците позорникари ќе бидат нашите пријатели – заштитници, рече Герасимовски пред граѓаните.

Полициските службеници пред граѓаните споделија основни совети за подигнување на безбедноста на домовите, при што ги поттикнаа доколку забележат нешто сомнително, да го пријават на телефонскиот број 192.

Маалскиот-полицаец треба да превенира и да обезбеди безгрижна детска игра надвор и безбедно враќање на тинејџерите дома. Тој го заштитува животот, личната сигурност и имотот на граѓаните, спречува извршување на казниви дела и загрозување на безбедноста на сообраќајот на патиштата, укажува потребна помош и заштита на граѓаните и врши набљудување на подрачјето и безбедносната состојба во населбата.

притисни ентер