Дешамп: Не верувам дека Погба намерно се допингувал

Селекторот на француската фудбалска репрезентација Дидие Дешамп изјави денеска оти не верува дека Пол Погба намерно се допингувал.

„Во ниту еден момент не можам да замислам дека Пол имал намера и желба да се допингува. Добро го познавам, знам дека тоа воопшто не е во неговиот ментален склоп. Е сега, тука се фактите и тоа што го открија двата земени примероци. Присуството на недозволен хормон е неоспорно“, рече Дешамп.

На играчот за врска на француската репрезентација и на Јувентус вчера му беше изречена четиригодишна суспензија, откако и вториот допинг тест беше позитивен.

Погба беше суспендиран во септември лани кога тестот на италијанската национална антидопинг организација откри присуство во неговата крв на тестостерон, кој ја зголемува издржливоста на спортистите.

Францускиот фудбалер беше тестиран по гостувањето на Јувентус во Удине, кога Погба го гледаше дуелот против Удинезе од клупата за резервни играчи.

Откако допинг тестот на Пол Погба на 20 август беше позитивен, исто така, и Б примерокот во октомври покажа дека францускиот репрезентативец и фудбалер на Јувентус користел недозволени средства

Погба, кој со Франција ја освои светската титула на Мундијалот во Русија, најави жалба до Арбитражниот спортски суд во Лозана.

Ковачки: Бесрамниот Пендаровски да и се извини на Силјановска Давкова

Бесрамниот Пендаровски да и се извини на Силјановска Давкова затоа што нарачува говор поврзан со нејзиниот пол и со нејзината возраст.

Пендаровски Стево нарачува говор на омраза и говор на мизогинија.

Бесрамниот Пендаровски Стево е должен да и се извини на професорката Гордана Силјановска Давкова затоа што нарачува говор поврзан со нејзиниот пол и со нејзината возраст.

Бесрамниот Стево Пендаровски мора да се извини веднаш.

Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и носител на Изборна единица 3

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Уапсени 17 припадници на затворска полиција во Идризово

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција информираше утринава дека се уапсени 17 припадници на затворската полиција во КПУ Идризово. 

Акцијата ја спроведе МВР во координација со ОЈОГОКК , а доаѓа по претресите извршени во Идризово пред неколку дена.

Уапсените затворски полициајци веќе се спроведени во Кривичениот суд, а Обвинителството најави повеќе детали во текот на дејнот.

Милијардерот Бил Гејтс со нова девојка на црвениот тепих

Еден од најбогатите луѓе на светот, 68 годишниот милијардер Бил Гејтс се појави на доделувањето на наградите „Breakthrough“ во Лос Анџелес во друштво на својата девојка, 60-годишната Пола Херд . 

Пола е вдовица на поранешниот извршен директор на „Oracle“, Марк Херд.

Гејтс се разведе од сопругата Мелинда во мај 2021 година по 27 години брак, а разводот беше финализиран во август истата година. Бил и Пола само една година по разводотна милијардерот беа видени заедно а врската ја потврдија во 2023 година.

притисни ентер