Последни вести

Најважни вести

Пукано во полицаец од возило во движење во Ѓорче Петров

Според информациите, тој со прострелна рана е  примен во Градската болница „8 Септемвр...

Рочиштето за „Титаник" одложено за 17 март поради изолација на судијата Огнен Ставрев

Рочиштето треба да продолжи со искази на неколку сведоци. Судењето за овој случај го води суди...

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Никола Пановски и Драган Даниловски

Драги пријатели, една година помина откако Македонија го регистрираше првиот случај на коронавиру...

Почна првата фаза од пописот– се попишуваат војниците,затворениците, дипломатите и бездомниците

Почна првата фаза од пописот– се попишуваат војниците,затворениците, дипломатите и бездомниците

Со низа технички проблеми започна првата фаза на пописот за македонските граѓани кои живеат во странство. Веб страницата stat.gov.mk каде лицата од дијаспората требаше да започнат со процесот на самопопишување скоро два часа вооп...

И Заев против предлогот на Георгиевски

И Заев против предлогот на Георгиевски

 Со исклучок на европратеникот Андреј Ковачев, ниту еден истакнат функционер или политичар не ги поддржа предлозите на Георгиевски.  По бурата реакции на политичките партии, денеска и премиерот Заев во име на владата ја...

СЗО: По 7 недели, повторно пораст на бројот на заболени од ковид-19

СЗО: По 7 недели, повторно пораст на бројот на заболени од ковид-19

Тедрос го нарече ваквото зголемување „разочарувачко, но не изненадувачко“ и ги повика земјите да не ги ублажуваат мерките за борба против ширењето на инфекцијата, пренесува Ројтерс. Досега се регистрирани скоро 15 ...

Рама: Албанија ќе ја чека Македонија во процесот на ЕУ интеграција

Рама: Албанија ќе ја чека Македонија во процесот на ЕУ интеграција

Рама изјави и дека Албанија е подготвена „да ја чека Македонија“ ,за да не се одвојат двете држави во процесот на интеграција. Тој кажа оти кога дознал дека идентитетските прашања се покренати во процесот на прегов...

Претседателот на Гана прв во светот примил вакцина од програмата Ковакс на СЗО

Претседателот на Гана прв во светот примил вакцина од програмата Ковакс на СЗО

Ковакс е заеднички лансиран од Светската здравствена организација (СЗО) и Алијансата за вакцини (ГАВИ), така што неразвиените земји и земјите во транзиција можат да примат вакцини. Тие немаат доволно можности да потпишат договори...

Германија и Франција сега тврдат дека вакцините на АстраЗенека се безбедни и за постарите

Германија и Франција сега тврдат дека вакцините на АстраЗенека се безбедни и за постарите

Залихите на вакцини од британско-шведската компанија се неискористени во двете земји, што ја забавува борбата против пандемијата. Во Франција биле употребени само 273.000 дози од вакцината АстраЗенека, од 1,7 милиони добиени д...

Европската комисија ќе предложи „дигитален пасош“ за ковид-19

Европската комисија ќе предложи „дигитален пасош“ за ковид-19

-Овој месец ќе поднесеме предлог закон за дигитален зелен пасош... Целта е да се поднесе доказ дека лицето е вакцинирано. Оние коишто уште не можеле да добијат вакцини, да достават негативен тест, објави фон дер Лајен.

Вархеји: Приоритет е иднината на Балканот во ЕУ, обезбедена е поддршка

Вархеји: Приоритет е иднината на Балканот во ЕУ, обезбедена е поддршка

 Тој вели дека Унијата обезбедила значителна поддршка за закрепнување од пандемијата на коронавирус преку Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан. „Советот за стабилизација и асоцијација на ЕУ и Албани...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube