Последни вести

Најважни вести

Тргнати блокадите од неколку клучни крстосници во Скопје

Сега блокадите се наочени единствено кон градската администрација. Сите автобуси сега се паркиран...

Ангеловски: И денешните дојави за бомби се лажни

Ескалира проблемот со дојавите за поставени бомби. МВР денес имаше полни раце работа. Требаше ...

Гир: Потребна е реална борба против корупцијата

Потребни се конкретни чекори од целото општество, но и од сите политички чинители за заедничка бо...

ДКСК: Добро што Американците дојдоа да помогнат во владеењето на правото

ДКСК: Добро што Американците дојдоа да помогнат во владеењето на правото

Проверките на американскиот тим за корупција кај поранешни и актуелни функционери е пораз за политиката кај нас и показател дека сме го допреле дното- ова е оценката на Антикорупциската комисија, од каде ја поздравија одлуката за...

Тензично на Косово,Белград разгледува можност да врати околу илјада свои трупи на северот?

Тензично на Косово,Белград разгледува можност да врати околу илјада свои трупи на северот?

Брнабиќ појаснува дека таквата можност ја предвидува резолуцијата 1244. Ги обвини и КФОР и Еулекс дека постапуваат селективно и дека не ги штитат Србите, а за премиерот Курти рече дека ги вратил во 18-иот век. -Тешко беше да с...

Лојд Остин тврди дека Русија го проширува и модернизира својот нуклеарен арсенал

Лојд Остин тврди дека Русија го проширува и модернизира својот нуклеарен арсенал

Тој ја коментираше темата за нуклеарниот арсенал на Русија на церемонијата на инаугурација на командантот на Стратешката команда на САД, која го надгледува американското нуклеарно оружје. – Кремљ ја продолжува својата бр...

Алармантно предупредување на Столтенберг: Војната во Украина може да излезе од контрола

Алармантно предупредување на Столтенберг: Војната во Украина може да излезе од контрола

- Ако работите тргнат наопаку, може да тргнат навистина, навистина погрешно, изјави тој за норвешката државна телевизија НРК. - Во Украина се води страшна војна. Исто така, тоа е војна која може да се претвори во голема војна ...

Влада: Буџетските корисници да ги обезбедат средствата за К-15 од сопствениот буџет за 2022

Влада: Буџетските корисници да ги обезбедат средствата за К-15 од сопствениот буџет за 2022

– Имајќи ја предвид обврската за исплата на регрес за годишен одмор за 2022 година до крајот на тековната година (К-15), како и правосилните судски пресуди и најавените понатамошни судски постапки за остварување на правото ...

Наташа Габер-Дамјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Наташа Габер-Дамјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Габер-Дамјановска беше избрана со осум гласа за и еден воздржан на денешната седница на Управниот одбор на Академијата. Во трка за директор на Академијата беа уште тројца кандидати, судиите Ненад Савески, кој доби тр...

Филипов: Потребно е законски да се регулираат авторските права во сите области

Филипов: Потребно е законски да се регулираат авторските права во сите области

Агенцијата функцинира и на меѓународно ниво. Основачот на Берин, Ѓорѓи Филипов во изјава за Канал 5 ја потенцира потребата од почитување на авторските права, повеќе сектори, меѓу кои секако и во медиумите...

Уште еден голем пожар во Русија: По трговскиот, гори фабрика за гуми (ВИДЕО)

Уште еден голем пожар во Русија: По трговскиот, гори фабрика за гуми (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шират снимки од пожарот. Пожарот избувнал во Алтај, фабрика за производство на гуми за авиони и воена опрема, утрово околу 5 часот по наше време. Лоциран е по пет часа гасење. Во гаснењето учествувал...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube