Последни вести

Најважни вести

Изминатото деноноќие над 120 заболени и двајца починати од ковид-19, скопјани масовно го напуштаат главниот град

За неколку часа започнува и викенд карантин во неколку општини, кој предизвика вистински хаос пре...

Рекордно висока бројка на новозаболени случаи од коронавирус

120 потврдени случаи на Ковид 19. Од стартот на епидемијата ова е највисока бројка на заразени со...

„Само Вистина“ со д-р Драган Даниловски

Во врска со денешните масовни патувања за продолжениот викенд сметам дека и не е толкав проблем б...

За оние кои викендов ќе издаваат соби ќе следуваат кривични пријави

За оние кои викендов ќе издаваат соби ќе следуваат кривични пријави

Продолжувањето со рестриктивните мерки за спречување на ширењето на здравствената криза значи дека се уште не е либерализирана понудата на сместувачки капацитети во туристичките центри во земјата. Тоа значи дека се уште е на сила...

Полицајци обвинети за смртта на Џорџ Флојд, протестите продолжија

Полицајци обвинети за смртта на Џорџ Флојд, протестите продолжија

Спротивно на првата обдукција која покажа смрт поради гушење, со втората се утврило дека срцето на Флојд претстанало да чука во моментот кога полицајците го собориле на земја. Ваквата вест сепак не ги намали размерите на протести...

СЗО во новите препораки предлага дозвола за масовни собири на отворено

СЗО во новите препораки предлага дозвола за масовни собири на отворено

Документот, насловен „Клучни препораки за планирање масовни собирања во пандемијата од коронавирус “, ја разгледува безбедноста на масовните собири, како што се музички, верски и спортски настани. Ажурираните ...

Германците бесни на Балканците , кои славеле Бајрам – се зголемил бројот на заразени

Германците бесни на Балканците , кои славеле Бајрам – се зголемил бројот на заразени

Последица од ваквото однесување е 86 заразени во самиот град и уште 18 во близина, и се претпоставува дека овие бројки ќе продолжат да растат, пишува Дојче веле. Поради тоа, карантин е воведен за неколку стотици луѓе кои биле ...

Гутереш: Вакцината против коронавирусот ќе биде достапна за сите

Гутереш: Вакцината против коронавирусот ќе биде достапна за сите

Сојузот за вакцини (ГАВИ) се надева дека ќе собере 7,4 милијарди американски долари на виртуелниот состанок, на кој се соединети повеќе од 50 земји и повеќе од 35 шефови на држави и влади, да продолжат со глобалните кампањи за ва...

70% од граѓаните се загрижени за состојбата со вирусот

70% од граѓаните се загрижени за состојбата со вирусот

Демографски гледано, жените се позагрижени, а етничките Македонци позагрижени од етничките Албанци...  Грижата од ковид-19 расте со степенот на образование на испитаниците. Вкупно 60% се загрижени дека тие лично ќе се зар...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми