Најважни вести

Завршија протестите против покачувањето на цената на електричната енергија

Едни марширајќи пеш, други со автомобили – со силни свирежи и скандирања граѓаните преку пр...

Продолжуваат консултациите за формирање Влада

Сега Заев има рок од дваесет дена од добивањето на мандатот за консултации за формирање нов соста...

„Само Вистина" со Зоран Иванов и Сотир Костов

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

Движењето низ регионот само со негативен ПЦР-тест, освен за Албанија, Косово и Турција

Движењето низ регионот само со негативен ПЦР-тест, освен за Албанија, Косово и Турција

 Условот не важи за транзит низ земјите при влез на граничен премин за воздужен сообраќај, како и на копнен граничен премин, но потребно да се потпише изјава за транзит и да се напушти односната земја во рок од три часа. ...

„Еуростандард банка" под стечај, сопственикот Костовски најави тужби

„Еуростандард банка" под стечај, сопственикот Костовски најави тужби

Главниот акционер во „Еуростандард банката", Трифун Костовски, од своја страна, најави дека правдата за случајот ќе ја бара надвор од земјава, истакнувајќи оти за тоа има легитимно право, бидејќи објективно станува збо...

Над 21 милиони заболени со коронавирус во светот, во Бразил над 50.000 нови случаи

Над 21 милиони заболени со коронавирус во светот, во Бразил над 50.000 нови случаи

Така, вкупниот број заразени во Бразил се искачи на 3.275.520, а бројот на починати на 106.523. Бразил е втора земја според заразени во светот, по Соединетите држави. Повеќе од 21 милиони луѓе ширум светот се заразени со но...

Пет розови фламинга стигнаа на Преспанското Езеро

Пет розови фламинга стигнаа на Преспанското Езеро

– Птиците беа забележани во село Езерани каде нискиот водостој им овозможува соодветни услови за одмор за време на миграцијата. Фламингата не гнездат во Македонија но досега се забележуваат повеќе пати на прелет. Прв подато...

Строги мерки во Париз, забрана за собири на повеќе од 10 лица

Строги мерки во Париз, забрана за собири на повеќе од 10 лица

Задолжителното носење на заштитната маска, која веќе е на сила на повеќе места во главниот град, ќе биде продолжена денеска во 8 часот наутро на дел од Елисејските полиња и до округот каде што се наоѓа музејот Лувр. „Ако...

САД запленија иранска нафта наменета за Венецуела

САД запленија иранска нафта наменета за Венецуела

Запленети се повеќе од милион барели нафта, најголемата заплена на иранска нафта во САД, додаде американското Министерство за правда во соопштението, потврдувајќи ги информациите објавени во Волстрит џурнал. Министерството соо...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube