Последни вести

Најважни вести

Премиерот Ковечевски на тет-а-тет средба и аудиенција кај папата Франциск

Средбата се реализира во рамките на официјалната и работна посета на делегацијата на  Македо...

Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

-Утре, со почеток од 9 часот, во Соборниот храм „Св. Климент Охридски" во Скопје, него...

Собранието ќе одржи продолжение на 71. седница

 Републичкото Собрание денеска треба да одржи продолжение на 71. седница, на чиј дневен ред ...

Скандалозна сцена од Нови Сад ги запали мрежите (видео)

Скандалозна сцена од Нови Сад ги запали мрежите (видео)

На ТикТок неодамна се појави снимка од Нови Сад која предизвика бура на оваа социјална мрежа, па за краток временски период доби повеќе од милион прегледи. На видеото, група момчиња седат пред обложувалница и држат големи лист...

Украина губи до 100 животи дневно

Украина губи до 100 животи дневно

Тој рече дека убиените ја бранеле својата земја .Зеленски не даде повеќе детали, но се чини дека коментарите се референца за воени загуби и се знак за тоа колку жестоки се борбите на исток. Руските сили ги засилија своите о...

Вартоломеј: Вселенската патријаршија помогна да се вратат мирот и поредокот на Балканот

Вартоломеј: Вселенската патријаршија помогна да се вратат мирот и поредокот на Балканот

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ја поздрави литургијата на помирување што ја одржаа СПЦ и МПЦ-ОА во соборниот храм „Свети Сава" во Белград со која беше ставен крај на 55-годишниот раскол, само неколку дена по одлуката...

Бајден Во Токио се сретна со јапонскиот цар и премиерот Кишида

Бајден Во Токио се сретна со јапонскиот цар и премиерот Кишида

Станува збор за прв состанок, откако двајцата се сретнаа во декември 2013 година. Тогаш Нарухито беше престолонаследник, а Бајден потпретседател на САД, информираше Кралската прес агенција. Ова е вторпат, актуелниот јапонски ц...

ММФ: Меѓународната заедница треба да ги намали трговските бариери за да се бори со инфлацијата

ММФ: Меѓународната заедница треба да ги намали трговските бариери за да се бори со инфлацијата

Оваа препорака ја има во заедничката статија, објавена денеска од извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, нејзиниот прв заменик Гита Гопинат и директорката на Одделот на стратегија, полит...

Фото: Седуммина загинати при пожар на траект на Филипините

Фото: Седуммина загинати при пожар на траект на Филипините

Кога пожарот избувна, траектот бил на помалку од еден километар од својата дестинација во провинцијата Кезон, 67 километри западно од Манила. На траектот имало 124 патници и 10 членови на екипажот. Крајбрежната стража с...

Сончево и топло, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Сончево и топло, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Околу пладне и попладне особено во западните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и у...

Ќерката на Том Круз не сака луксузен дом

Ќерката на Том Круз не сака луксузен дом

Тој работи и на снимањето на најновото продолжение „Невозможна мисија“, што е доказ дека сè уште е на А листата на холивудски актери, како и тоа дека е во одличната форма за овие улоги. Лондон отсекогаш го п...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube