Последни вести

Најважни вести

30 дена притвор за возачот, кој го однесе Палевски во Турција: Го возев во болница (ВИДЕО)

Тој по првичните 48-часови во притвор во затворот во Шуто оризари, попладнево повторно беше извед...

Мајката на Вања, Зорица: Не можам да разберам зошто моето преубаво девојче е во гроб

-Несфатливо ми е зошто моето преубаво девојче е во гроб. Имам хронична болест, но се држам. Важно...

„Само Интервју“ со министерот за надворешни работи и потпретседател на ДУИ, Бујар Османи

Беше тежок предизвик да се сретнат Блинкен и Лавров, но и историска одговорност дали ќе преживее ...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а било удрено од возило марка „Фолксфаген пасат“. Девојчето со итна помош е однесено во Ургентен центар, и според информациите на „Ка...

Во администрација намален бројот на вработени Македонци, зголемен на вработени Албанци

Во администрација намален бројот на вработени Македонци, зголемен на вработени Албанци

Извештајот на Народниот правобранител од 2022 година, покажува дека втора година по ред опаѓа бројот на административците во земјава и тој е намален за речиси 3800 лица. од друга страна според овој извештај во 2022  имало по...

Шолц е прв германски канцелар, кој запали свеќа на еврејскиот празник Ханука

Шолц е прв германски канцелар, кој запали свеќа на еврејскиот празник Ханука

Два месеци по избивањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас, Шолц, со традиционална еврејска „кипа“ капа, повика на „итно“ ослободување на сите израелски заложници киднапирани од екстремното палестинско исл...

Силен земјотрес го потресе Мексико, се појавија првите снимки (ВИДЕО)

Силен земјотрес го потресе Мексико, се појавија првите снимки (ВИДЕО)

Епицентарот бил во близина на градот Куалута на длабочина од десет километри. На социјалните мрежи почнаа да кружат првите видеа на кои се гледа како лустери се нишаат на таванот додека луѓето седат во кафуле и со неверување г...

Русија собира мигранти од границата со Финска и ги праќа на фронт во Украина

Русија собира мигранти од границата со Финска и ги праќа на фронт во Украина

Русија се обидува да регрутира странски мигранти што ги фатиле на границата со Финска, пишува Би-Би-Си и додава дека виделе докази за неколку случаи во кои странски државјани за краток временски период биле префрлени во воен камп...

Скандал во Шпанија: Вработени во амбасадата на САД им давале мито на разузнувачи

Скандал во Шпанија: Вработени во амбасадата на САД им давале мито на разузнувачи

Ниту една земја веднаш не го потврди протерувањето, но шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес, на прашањето за случајот, го омаловажи неговото значење за односите меѓу двете земји. Таа потврди дека во тек е судска истра...

Османи во „Само Интервју“: Утре претседателство на ДУИ, ќе се разговара за премиер-Албанец

Османи во „Само Интервју“: Утре претседателство на ДУИ, ќе се разговара за премиер-Албанец

ДУИ од утре ќе започне серија состаноци на претседателството на партијата на кои ќе се носи одлука и за тоа кој ќе биде технички премиер и за настапот на претседатслките и парламентарните избори, изјави министерот за надворешни р...

Поранешниот претседател на Перу излезе од затвор, беше осуден на 25 години

Поранешниот претседател на Перу излезе од затвор, беше осуден на 25 години

Телевизиските снимки покажаа дека 85-годишниот поранешен претседател го напушта затворот Барбадило во близина на главниот град Лима вчера вечер по локално време. Уставниот суд во вторникот го потврди помилувањето од хуманитарн...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube