Бугарите се плашат од политички хаос по утрешните избори

Бугарите, кои утре ќе одат на четврти избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека криза поради зголемената инфлација поради војната во Украина и затоа многумина со нетрпение очекуваат добра влада и стабилност .

Клучното прашање е дали новата влада ќе успее да го реши проблемот со вртоглавото зголемување на цените на енергијата и да обезбеди снабдување со гас по пристапни цени, откако Русија го прекина гасот во април, бидејќи Бугарија одби да плати во рубљи по руската инвазија на Украина.

Но, жестоките коалициски разговори што се очекува да траат долго по изборите на 2 октомври поради длабоката поделеност меѓу политичката елита околу тоа како да се искорени длабоко вкоренетата корупција и неуспехот на помал број нови партии да изградат одржлива база на гласачи.

Како и многу Бугари, државниот службеник Захаринка Кокалова стравува дека нема да има крај на хаосот што започна со неубедливите избори во април 2021 година и се протега на следните два круга предвремени избори, што на крајот доведе до пад на реформската влада во јуни.

„Се плашам дека нема да имаме влада“, рече Кокалова (62), седејќи на каучот во нејзината кујна во Давидково, сиромашно село во планинскиот венец Родопи на југот на земјата.

„Се плашам дека работите ќе се влошат. Без владата, цените растат и животот станува постресен“.

Во обид да се прилагодат на порастот на инфлацијата низ Европа, Кокалова и нејзиниот сопруг планираат да ги намалат порциите храна и да користат поевтини дрва за да се стоплат оваа зима.

Но, нема да ја смени партијата за која вообичаено гласа, односно социјалистите кои ветуваат повеќе државни субвенции.

Анкетите покажуваат дека централно-десничарската партија ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов (63), која победи на пет избори од 2009 до април 2021 година, најверојатно повторно ќе доминира со околу 24 отсто од гласовите.

ГЕРБ, како и другите традиционални бугарски партии како што се социјалистите, турската МРФ и Демократска Бугарија, уживаат речиси иста поддршка од гласачите како и на последните избори.

Излезноста на гласачите веројатно ќе биде околу 40 отсто, што го нагласува растечкото разочарување на Бугарите од ендемичната корупција и нефункционалните политички конфликти во најсиромашната членка на ЕУ.

„Две третини од Бугарите велат дека треба да се формира влада по изборите, а во исто време речиси две третини од нив не веруваат дека тоа ќе се случи“, вели Борјана Димитрова, аналитичар на независното истражување на јавното мислење на агенцијата Алфа Рисрч.

„Политичките партии оставаат впечаток на беспомошност кога станува збор за формирање влада.

Неуспехот да се спречи инфлацијата и да се контролира фискалниот дефицит може да ја принуди Бугарија да ги одложи плановите за усвојување на еврото во 2024 година.

Идните односи на Бугарија со Русија се исто така доведени во прашање, бидејќи Софија се откажа од својот традиционално топол пристап кон Москва поради руската инвазија на Украина.

Се очекува Борисов да има проблеми да формира функционална коалиција ако неговата партија биде на прво место, како што покажуваат анкетите, бидејќи многу политичари од целиот политички спектар го обвинуваат дека дозволил да цвета корупцијата во земјата.

Поддршката за ПП (Континуирана промена), предводена од Кирил Петков, чија реформска влада падна во јуни по само шест месеци на власт, е под 20 отсто според анкетите, а центристичката партија се очекува да биде втора на утрешните избори.

И ГЕРБ и ПП веруваат дека Бугарија треба да ги продлабочи врските со евроатлантските партнери, да вети поддршка за Украина, да вети дека ќе ги заштити граѓаните и бизнисите од високите трошоци за енергија и да сака да го подигне животниот стандард.

Кабинетот на Петков ги зголеми пензиите и платите во јавниот сектор, но неговата четиричлена коалиција беше кревка и многу гласачи беа разочарани од немањето јасни резултати во борбата против корупцијата на високо ниво, пишува Индекс.

Христо Гаџалов (78), наставник во пензија од Давидково, вели дека покачувањата на пензиите се премали за да се анулира инфлацијата која во август изнесувала 17,7 отсто на годишно ниво, што е рекорд во последните 24 години.

„Не очекувам ништо од изборите. Очекувам втори и трети избори по овие“, рече тој.

„Кога ќе ги видам како се расправаат, јас лично немам желба да гласам.“

Скопје втор ден под блокада, приватниците не отстапуваат додека не се изнајде решение за долгот

И утринава продолжија блокадите на приватните превозници на клучните булевари во Скопје.

Околу 200 автобуси и денеска се поставени на крстосницата кај Мавровка и кај Црвен крст, како и на булеварот Илинденска.

Блокадите ќе останат на постојните места сè додека не се седне на маса и не се најде решение согласно законот и одлуката на Град Скопје.

Од Град Скопје највија дека денеска на прес-конференција ќе излезат со свој став.

Вчера министерот за локална самоуправа Ристо Пенов во телевизико гостување рече дека решение за проблемот на приватните превозници постои и тоа е во рацете на Советот на градот:„ Да го платат долгот кон ЈСП од два милиона евра и денес може Советот да свика седница и да и наложи на градоначалничката од одредена ставка на буџетот да го исплати долгот.

Според Пенов исто така насилно може да се тргнат автобусите од улиците, но додаде дека , се уште не се исцрпени сите можности за решение.

Почнува одбележувањето на Свети Климент Охридски, патронот на градот Охрид

Со прогласување на Наум Целакоски и Павле Митрески за почесни членови на библиотеката „Григор Прличев“ денеска во Охрид почнуваат активностите за одбележување на празникот Свети Климент Охридски – патронот на градот.

Чествувањата ќе продолжат со концерт на учениците од општинкото музичко училиште „Методи Патче”, по што следува изложба „Охридскиот регион – универзален духовен и природен раскош“ од Нина Ангелоска и одбележување на патронатот на општинското основно училиште „Свети Климент Охридски“.

Општина Охрид, пак, утре ќе одржи свечената академија по повод 8. декември, Денот на Свети Климент Охридски – патрон на градот. Ќе биде промовирана книгата за „Светите браќа Климент и Наум“ од Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо Димоски, а ќе бидат поставени и изложби на Фото клуб – Охрид и на учениците од ОСУ „Свети Климент Охридски“.

Програмата треба да продолжи на празникот, в четврток со поклон пред моштите на Свети Климент Охридски во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон” на Плаошник. Потоа предвидено е полагање цвеќе на споменикот на Свети Климент Охридски во училишниот двор на ООУ „Свети Климент Охридски“ и на момументалниот споменик на Свети Климент Охридски на Градскиот плоштад, како и врачување награди на најдобрите поетски творби на наградниот ученички литературен конкурс по повод Патронот на Охрид.

Програмата ќе се заокружи со настап на Македонските фолклорни ансамбли во чест на Свети Климент Охридски на големата сцена во центарот за култура „Григор Прличев“.

Продолжува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2023

Во Собранието денеска продолжува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2023 година. Поднесени се 263 амандмани од сите политички партии, а досега се прифатени повеќе предложени амандмани.

Согласно проекциите во Предлог-буџетот вкупните приходи се планирани на ниво од 282,1 милијарда денари и се за 14,8 отсто повисоки во однос на 2022 година, додека расходите се планирани на ниво од 324,8 милијарди денари или се за 12,6 проценти повисоки во однос на 2022 година. Буџетскиот дефицит е проектиран на ниво од 4,6 отсто од планираниот БДП или на 42,7 милијарди денари, додека вкупните расходи на 324,8 милијарди денари што е за 36,3 милијарди денари повеќе во однос на Буџетот за 2022 година.

притисни ентер