МЗ: За година и пол четири пати зголемени платите во јавно здравство

Министерството за здравство информира дека води вистинска здравствена политика за грижа за здравствените работници и соработници со инвестирање во човечкиот капитал. 

За година ипол, четири пати се зголемени платите во јавното здравство.

На вчерашната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче најави дека пред именувањето на техничката влада, со синдикатите потпишани се измените и дополнувањата во Колективниот договор за здравствена дејност, со што од први февруари се зголемува коефициентот на сложеност, а со тоа и додатокот на плата за дежурства.

Со февруарската плата, наставниот кадар добива 20% зголемување, 25% лекарите специјалисти, 15% општите лекари, 10% медицинските сестри, 5% здравствените соработници и 5% помошно техничкиот персонал. Дежурствата се зголемени од 4 до 5 пати.

Платата на лекарите специјалисти со дежурства ќе изнесува 100 илјади денари.

Кумулативно, со сите зголемувања досега, но и најавеното зголемување од месец февруари, основната плата на лекарот специјалист е зголемена за 40%, на медицинските сестри до 23%, на општите лекари 25% и 15% на останатите здравствени соработници.

Покрај зголемувањето на платите, досега дадени се 5000 согласности за вработување, со што за најмалку 10% е зголемен капацитетот со човечки капитал во секоја јавно-здравствена установа.

За потсетување, Министерството за здравство за првпат ги плати приватните специјализанти за својот труд во висина од просечна плата на општ лекар.

Продолжуваме да инвестираме во луѓето, во здравствените работници и соработници. Продолжуваме со вистинска здравствена политика.

Mинистерство за здравство

Приватните превозници утринава на протестираа пред дирекцијата на ЈСП

 Приватните автобуски превозници утрово протестираа пред централата на ЈСП во Автокоманда. 

Како што најавија, протестот е израз на нездоволство од исплатената сума од 5.000 денари.

Дел од превозницит велат дека воопшто не добиле пари.Ова е нов протест на приватните проевозници на кои градоначалничката Данела Арсовска им ги раскина договорите пред крајот на минатата година.

Видео: Убава навивачка на новинар на линк му ги покажа голите гради

Млада навивачка на новинар му ги покажа градите за време на програма во живо.

Италијанскиот новинар Танкреди Палмери сподели неверојатна ситуација која му се случила додека се јавувал во живо на програма во Италија кога една девојка му ги покажала градите.

Имено, навивачката на Хартс изјави дека се вика Наташа и дека доаѓа од Единбург. Таа сакаше да ја покаже својата посветеност кон својот фудбалски клуб, но и одбивноста кон Хибернианс.

Таа се обиде да ја покаже едната дојка и да му ја претстави својата тетоважа. Новинарот се обиде да ја спречи, а во намерата и се приклучил и момчето кое било со неа. Со раце и ги покриле градите.

- Градите ми се вистински - рече навивачката.

На крајот успеа да го покаже делот од телото што го наумила и тетоважата „5:1“.

Палмери беше во шок. Пред 20 години Хартс го победи Хибернијан со 5-1 во финалето на шкотскиот куп.

- Кога верна навивачка на Хартс ќе упадне во вашиот пренос во живо и сака да и ја покаже на цела Италија гордост против Хибернианс, од се срце. Би рекол од длабочината на душата – напиша Палмери.

Следните денови студено, од четврток локални врнежи претежно од снег

Во следните денови ќе се задржи студено време со утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула, најавуваат од УХМР. Утре локално ќе има слаби врнежи од снег и ќе дува засилен северен ветер.

Во среда ќе има преодно стабилизирање на времето, а од четврток попладне повторно се очекуваат локални врнежи претежно од снег.

притисни ентер