Алфа Ромео го прекина производството на својот најпосакуван модел

Алфа Ромео го нуди само она што останало во магацините , иако нема многу останати примероци.

Уште еден необјаснив потег на поранешниот италијански гигант. Откако Фиат се откажува од своите минијатурни модели, од Алфа доаѓа вест дека нејзиниот најпосакуван модел дефинитивно се повлекува. Да, 4C оди во историјата и тоа двете верзии, Coupe и Spider.

Моделот првично беше повлечен од американскиот пазар, а потоа започна да се повлекува и од одделни европски пазари. Информациите се несигурни, но како што дознава „Мотор 1“, има уште дваесетина примероци кај француските дилери.

Alfa 4C беше претставена како помала верзија на уште поатрактивниот 8C уште во 2011 година во концептско издание, а потоа во 2013 година почна производството. Две години подоцна, пристигна и Spider, но концептот остана ист - минимална маса, централно лоциран мотор и безвременски дизајн.

Alfa Romeo 4C е придвижуван од мал (1,7) мотор, со 240 КС и 350 Nm кој совршено се вклопува со лесниот автомобил , дури и во американската верзија, која тежи околу сто килограми. Достигнува до 258 км на час, а за да стигне до 100км/час му се потребни 4,5 секунди.

Драстична промена: Тања Савиќ стана русокоса

Пеачката Тања Савиќ од почетокот на својата кариера не експериментираше многу со својот изглед.

Таа е препознатлива по својата црна коса, меѓутоа пеачката на социјалните мрежи покажа каква промена направила.

-Драги мои, сакам да ја најавам долго очекуваната песна. Доаѓа песна која ќе го растопи и најтврдото срце. Спотот само што не е завршен, до тогаш уживајте во фотографиите. Очекувајте нешто сосема поинакво од она што до сега сум го работела, порача Тања.

Нејзините фанови се воодушевени од новиот изглед.

Фото: Северина има иста чанта како Меган Маркл

Северина овој викенд објави фотографии од Монте Карло каде што отпатувала со својот сопруг Игор.

Хрватската пеачка изненади многумина со својот стајлинг на последните фотографии.

На фотографиите се гледа скапоцена кожна чанта од уругвајската дизајнерка Габриела Хеарс  каква што има и војводката Меган.

Оваа чанта чини околу 1800 евра.

Јагуар претстави седишта кои симулираат одење

Голем број на возачи по долго патување чувствуваат болка во лумбалниот дел од рбетот и рамената.

Експертите советуваат почести паузи за време на подолгите патувања, за да се избегнат воспалувања и повреди кои настануваат поради неудобно седење.

Конструкторите од компанијата Јагуар осмислија нов тип на автомобилско седиште. Иновативниот производ симулира движења  слични на оние кои настануваат кога одиме.

Седиштето моментално се тестира во одделна компанија задолжена за производство на ентериер на возила.

За време на возењето ова седиште се помрднува и создава вибрации кои симулираат чекорење. Со тоа се намалува здравствениот ризик од долго седење зад воланот. Седиштето се прилагодува на анатомијата на телото на секој возач и патник.

Според податоците од Светската здравствена организација, повеќе од една четвртина од луѓето на планетата поминуваат премногу време во седечка положба. Тоа предизвикува сериозни оштетувања на мускулите на нозете, деформирање на колковите и рбетот. Професионалните возачи се посебно загрозени, затоа што работниот ден го проаѓаат зад волан во подолги временски интервали.

Компанијата Јагуар со своите иновации сака да го унапреди здравјето на своите купувачи.

притисни ентер