ЌЕБАП ВО ВРЗОП

РЕЦЕПТ НА: ЗВЕЗДАНА ГЕОРГИЕВА

Потребни состојки : 2 парчиња свински бут, 1 црвена пиперка, 1 зелена пиперка, 200-300 гр. шампињони,1 главица кромид, 1 филџан доматно пире, малку масло, нане и црн бибер по вкус.

Постапка:

Месото се сече на коцки и се пропржува во тенџере со малку масло.

Се додава една главица сечкан кромид и се продолжува со пржењето.

Се додаваат сечкани печени пиперки и се продолжува со пржењето.

Се додаваат сечкани шампињони и се продолжува со пржењето.

Потоа се додава доматно пире и се продолжува со пржењето на тивок оган уште неколку минути.

При крај се зачинува со малку нане и црн бибер по вкус.

Во мал земјен сад се става готварска хартија.

Потоа состојките се ставаат во хартијата и се врзува врзоп.

Се додава малку вода и се пече во загреана рерна околу 20 минути на 200 степени.

Нов црн рекорд во Србија: Регистрирани 7999 новозаразени, починале 48 лица

Во последните 24 часа во Србија се забележани 7999 нови сличаи на заразени со коронавирус од 22837 тестирани.

Од последиците на вируосот починале 48 лица.

Ова е најголем број на тестирани и заболени од коронавирусо во еден ден од почетокот на пандемијата во Србија.

Инаку, на седница во Владата на Србија во четврток би требало да бидат потврдени нови рестриктивни мерки кои ги предложил Кризниот штаб.

ДЗС: Најголем број слободни работни места во услужните дејности и продажба

Во третото тримесечје од 2020 година, стапката на слободни работни места изнесува 1.69 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. 

Најголем број слободни работни места, односно 3.227 има во петтата група на занимања – Работници во услужни дејности и продажба.

Највисока стапка на слободни работни места од 4.69 % има секторот Објекти за сместување и сервисни дејности со храна, додека најмала стапка од 0.17 % бележат секторите Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација и Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување.

Деловните субјекти со број на вработени од 3 до 9 имаат највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.44 отсто.

Податоците на ДЗС Источниот Регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.11 проценти.

Децата на Марадона во битка за неговото наследство

На повидок е класична латино сапуница со многу епизоди, патетитка и немилосрдно сплеткарење околу богатството на Марадона што се цени на 75 милиони долари.

Во војната се впуштаат пет признати деца на Марадона но и шест чии мајки тврдат дека се од тајните врски со аргентинецот.

Специјализирани портали што се занимаваат со парите на славните тврдат дека марадона има потрошено над 500 милиони долари но дека сепак остава прилично добра сума.

Истите медиуими тврдат дека најагресивни во приграбувањето на парите ке бидат трите признати кекрки Далма, Џанина и Јана.

притисни ентер