Опозицијата поднесе кривична пријава за аферата „М Нав“- Рашковски негира дека договорале тендер

Опозицијата поднесе кривична пријава за аферата „М Нав“,  која се поврзува со генералниот секретар на владата Драги Рашковски.

Опозицијата со кривична пријава против генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски откако во петокот се објавија информации според кои наводно тој е вмешан во местење на тендер за набавка на опрема за МНАВ вреден седум милиони евра.

ВМРО ДПМНЕ очекува обвинителство да поведе постапка и да го расчисти овој случај, но и останатите сомневања изнесени во јавноста за Рашковски.

Рашкоски денеска не сакаше да ги коментира информациите. Закажа прес конференција за утре во Владата... Во петокот во медиумите беше објавена аудио снимка и транскрипт од разговор на повеќемина кои наводно договараат како италијанската фирма Леонардо да го добие тендерот за радар.

  Во реакција на објавеното, Рашковски на Фејсбук не го негираше разговорот тврди дека бил снимен од вработен во МНАВ, но демантира било какви обиди за малверзации во тендерската постапка.

„ По задолжение на Влада, а несамоволно се органира состанок во мојата канцеларија (кој климент го снима но намерно го сече делот каде што тој збори) и на состанокот не се договара никаков тендер туку се збориза динамиката на испорака на веќе завршена постапка од 2016 година,.“, напиша Рашковски на Фејсбук.

Во одбрана на Рашковски застана СДСМ обвинуваат дека раководството на ВМРО ДПМНЕ е вмешано во одложувањето на набавката на опремата со што се загрозувала безбедноста.

За состојбите во МНАВ се разговарало и на последната владина седница, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

На утрешната прес конференција Рашковски покрај новинарите ги покани и Василевска, Чепуњовски и новинарот Горан Момировски кој ги објави информациите за тендерот.

притисни ентер