Пофалбите за торжествената манастирска слава во Бигорски не стивнуваат

И после два дена од Иванден, Бигорскиoт Манастир останува центар на вниманието за верниците и медиумите од земјата и пошироко.

Бигорскиот манастир којшто го носи името на великиот и славен Пророк, Претеча и Крстител Господов – Јован, и после Иванден, продолжува да бележи бројни посети на верници коишто поединечно или во организирани групи, доаѓаат од земјава и странство, за да му се поклонат и помолат на Светителот чија чудотворна икона, со векови твори чудеса. Велелепната икона на „најголемиот меѓу родените од жена“ - Св.Јован Крстител, со којашто впрочем и започнува историјата на Манастирот, со својата грандиозна убавина и исцелителна моќ, предизвикува воздишки и молитвено расположение кај сите. Болните се молат за здравје, здравите за мир во душите и благостостојба во домот и татковината, а неплодните за пород. Свети Јован ги услишува молитвите на сите кои му пристапуват со силна вера и покајание.

Верниците кои го посетија Бигорски за време саботната манастирска слава, се'уште се под силни импресии од благодатта по сеноќното бдение со кое чиноначалствуваше митрополитот Брегалнички г. Иларион, и од Светата архиерејска празнична Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско - кичевски г. Тимотеј, во сослужение со Митрополитот Брегалнички г.Иларион и Епископот хераклејски - г. Климент.

Втора година по ред, специјални гости на манастирската слава беа хористите од прочуениот грчки хор при храмот „Свети Пантелејмон“ - Атина, под раководство на протопсалтот Илија Редијадис Тумбас, кој за медиумите изјави: „Ние, како и минатата година кога дојдовме, така и оваа, се чувствуваме како да сме во наш дом, бидејќи најнапред раздалеченоста е блиска, а тука се, и заедничките традиции. Единственото нешто што нѐ разликува едни од други е јазикот, но тоа нема никаква важност“.

Во својата беседа, игуменот на Бигорската Света Обител, архимандрит Партениј, пред присутните истакна:

Нека семоќниот Бог Промислител ги умножи силите на сите оние коишто ѝ мислат добро на едната, света и соборна Црква, за најпосле, да биде исцелена болката што со децении ја мачи правоверната паства на Охридската архиепископија! Зашто голема рана е за нас, продолжувачите на охридската црковна традиција, тоа што Охридската архиепископија, со која православниот народ одовде е органски сврзан со вековни врски, е сѐ уште надвор од сеправославното семејство.

Меѓу големиот број верници, гостин на Бигорската Свештена Обител, беше и Даријан Сотировски, претседател на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, кој на Архимандрит Партениј му подари резба со ликот на Свети Јован Дебранин, првиот Архиепископ Охридски.

Свештена Бигорска Обител беше почестена и со посета од професори и студенти од Теолошкиот факултет при Аристотеловиот Универзитет во Солун, кои деновиве остваруваат поклоничко патување на македонските светињи. Водачи на групата беа господата Василиос Кукусас и Јоанис Бакас - еминентни професори и особени познавачи на црковната историја, со многу издадени трудови, главно од областа на општата црковна историја и нејзините извори, како и од областа на историјата на помесните Православни Цркви, а поконкретно на древните Патријаршии.

Откако пристигнаа во Бигорски и се поклонија на светињите, гостите се придружија на свечениот празничен прием, изразувајќи го своето нескриено задоволство што ја гледаат вистинската, жива Црква во насобраното мноштво народ за манастирската слава. Освен тоа, неофицијално беа разменети и мненија за актуелните црковни прашања, со што од двете страни беа изразени недвосмислени желби и верувања дека наскоро ќе биде најден клуч за разврска на проблемот што со децении ја измачува нашата Црква.

Во чест на сечесниот спомен на Рождеството на Св.Јован Крстител - патронот на манастирот, започна да функционира и англиска верзија на манастирскиот сајт bigorski.org.mk

Сите содржини што се однесуваат на манастирот, сега светот ќе може да ги чита и на англиски.

Во продолжение, и видео инсерти од денот на манастирската слава, како и изјави на дел од гостите и братството на Бигорски.

Почна сослушувањето на масовниот убиец Брејвик, влезе во судот со нацистички поздрав (ВИДЕО)

Масовниот убиц Андерс Беринг Брејвик влезе во судницата со нацистички поздрав на сослушувањето за условно ослободување за да се одлучи дали треба да биде ослободен по повеќе од една деценија зад решетки.

Брејвик уби 77 луѓе - осум во Осло детонирајќи камион полн со експлозиви пред владините канцеларии и 69, главно тинејџери, во летен камп на лабуристите на островот Утоја.

Тој во 2012 година беше осуден на 21 година затвор, со можност за неопределено продолжување на казната додека Брејвик претставува закана за општеството. Во тоа време, тоа беше најголемата можна казна во Норвешка, иако во меѓувреме законот е изменет за да може да се изрекуваат подолги затворски казни.

Кога пристигна во судот, ја избричи главата и облечен во темно одело, Брејвик со прстите покажа знак за врховизам пред да ја подигне десната рака во нацистички поздрав за да ја сигнализира својата крајнодесничарска идеологија.

Тој, исто така, носел натписи, отпечатени на англиски јазик, вклучувајќи и натпис „Стоп за геноцидот на нашите бели држави“ и „Нацистичка граѓанска војна“. Судијата му рекол да престане да ги покажува додека обвинителството ги изнесува своите тези.

„Не сакам да видам ништо слично кога ќе зборува обвинителството“, рече судијата Даг Бјорвик.

Брејвик одмавнал со главата додека обвинителството ги изнесувало своите аргументи, вклучително и извадок од оригиналната пресуда од 2012. Обраќајќи се пред судот, Брејвик за неговите злосторства ја обвини онлајн радикализацијата на мрежата на крајнодесничарски екстремисти без водач, што според него ги мотивирало неговите напади.

„Ми го испраа мозокот. Наредбата беше повторно да се воспостави Третиот Рајх. А како да се направи тоа, е одлука на секој војник“, рече Брејвик, кој се опиша себеси како кандидат за пратеник. Тој, исто така, рече дека ќе ја продолжи својата борба за превласт на белата боја и нацистичка доминација, иако мирно.

Денешното рочиште беше прво јавно појавување на Брејвик од 2017 година, кога тој исто така покажа нацистички поздрави пред судот. Судот Телемарк во Скиен, југозападно од главниот град Осло, каде што Брејвик ја отслужува својата казна, оваа недела расправа за случајот откако државното обвинителство во Осло минатата година го одби барањето на Брејвик за предвремено ослободување.

„Нашиот став е дека е неопходно да се заштити општеството со продолжување на затворот“, изјави одговорната обвинителка Хулда Карлсдотир за Ројтерс.

Постапката ќе се одвива најмногу четири дена во затворската теретана претворена во импровизирана судница, а одлуката се очекува околу една недела подоцна. Ако неговото барање за ослободување биде одбиено, Брејвик, кој го променил своето официјално име во Фјотолф Хансен, може да поднесе барање за ново сослушување за условна казна во рок од една година, рече Карлсдотир.

Брејвик го загуби случајот за човекови права во 2017 година, кога апелациониот суд ја поништи одлуката на понискиот суд дека неговата речиси целосна изолација во ќелијата со три соби е нехумана. Европскиот суд за човекови права ја отфрли последната жалба.

Град Скопје и фондацијата ,,Конрад Аденауер" договорија соработка

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска се сретна со официјалниот претставник на Фондација „Конрад Аденауер” во Скопје, Даниел Браун .

Арсовска денеска воспостави комуникација и договори конкретна соработка со официјалниот претставник на Фондација „Конрад Аденауер” во Скопје, Даниел Браун и програмскиот менаџер на фондацијата Давор Пашоски.

Во разговорот, Арсовска изрази очекување дека оваа средба ќе биде поттик за воспоставување на активна соработка и силно партнерство помеѓу Градот и Фондација „Конрад Аденауер”, преку конкретни заеднички чекори и активности кои ги промовираат демократските вредности, заедништво и солидарност, со цел градење на модерно Скопје.

Град Скопје

Влада: Наставата во основното и средното образование ќе трае 172, односно 158 наставни денови

Владата на денешната трета седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе Одлука за утврдување на бројот на наставните денови во учебната 2021/2022 година во основните училишта во услови на вонредни околности.

Со оваа одлука бројот на наставните денови во учебната 2021/2022 година во основните училишта во услови на вонредни околности се утврдува на 172 наставни денови, што значи дека зимскиот распуст на учениците ќе трае до 1 февруари 2022 година, а учебната година ќе заврши на 10 јуни 2022 година.

Одлука со истата содржина е донесена и за средните училишта, што значи дека и во овие образовни институции бројот на наставните денови во учебната 2021/2022 година во средните училишта во услови на вонредни околности се утврдува на 172 наставни денови односно 158 наставни денови за завршната година на средното образование, зимскиот распуст на учениците ќе трае до 1 февруари 2022 година, а учебната година ќе заврши на 10 јуни.

Одлуката за почетокот на второто полугодие во основните и средните училишта за први февруари годинава е донесена на претходната седница на Владата и по препораката на Главниот координативен кризен штаб согласно епидемиолошките информации дека земјата се наоѓа во пик на заразата.

Со денешната одлука се овозможува соодветна адаптација на наставните програми со цел запазување на датумот 10 јуни како краен рок за завршување на учебната година.

притисни ентер