Руски лек за вечна младост, ќе живееме 120 години !?

Во Русија веќе се достапни лекови кои го продолжуваат животот, останатиот дел од Европа и светот треба да ги прифатат овие лекови во следните три години.

Животниот век на луѓето би можел да се продолжи дури за 40 години, тврди угледниот професор  од Институтот за биорегулација и геронтологија во Санкт Петербург, Владимир Хавинсон, пренесува Спутник.

Професорот Хавинсон истакнува дека во Русија веќе се достапни шест лекови кои ќе ни овозможат да живееме четири децении подолго.
Лековите се засновани на т.н „теорија на пептидна технологија“ која во интеракција со ДНК го зголемува производството на протеини, што го продолжува животниот век .
„Експериментите на животните покажаа дека воведувањето на пептидните препарати го продолжуваат животот за 30 до 40 проценти во однос на контролната група. Пептидите го засилуваат имунитетот и го обновуваат ендокринолошкиот систем, вели професорот Хависон за „Спутник“.

Угледниот професор воедно објаснува дека дејството на лековите е потврдено во 25 клинички експерименти.

-Се работи за комплекс од пептиди. Тоа се лекови кои се веќе патентирани и регистрирани во Русија.

„Комплексот од пет медицински препарати овозможува да се продолжи живото и да се подобри неговиот квалитет, вели Хавинсон.

Според наводите на професорот , утведено е дека овие препарати кај луѓето доведуваат до намалување на стапката на инфаркт и мозочен удар за околу два пати.
-Пептидите се природни средства составени од аминокиселини. Терапијата би требало да се примени само исклучиво по консултација со лекар и не пред 35 година од животот, но не ниту после 40 годишна возраст.

Овие препарати всушност потекнуваат уште од времето на СССР , во современа Русија се унапредени и се наоѓаат на списокот на регистрирани лекови во земјата.

Родители преку суд го бркаат од дома нивниот 30 годишен син

Мајка и татко од Њујорк решиле по секоја цена да го избркаат од дома нивниот 30 годишен син и да го натераат да живее самостојно.

Кристина и Марк  го тужет синот Мајкл Ротондо поради тоа што не им плаќа кирија и не придонесува кон семејниот буџет иако има 30 години . Тие дури и му дале 1100 долари за да си замине од дома и да се смести на друго место .

Но, синот продолжил да живее со родителите. Мајката и таткото на неколку пати му испратиле и судски опомени за иселување , кои Мајкл ги игнорирал .

Кон крајот на месецот родителите ќе го дадат случајот на нивниот син на Врговниот суд и тоа на само неколку недели пред 31 роденден на нивниот син .

BMW почна со продажбата на серијата 2 Active/Gran Tourer и низ Европа (ФОТО)

BMW на почетокот на годината го претстави редизајнот на двата модела , кои во основната верзија се продадени во над 380 000 возила.

Редизајнираните возила стигнаа и во Европските салони . Надворешноста е стилски изменета со различна маска на ладилникот , на фаровите со нови лед светла и лед светла за магла , како и на браникот со поинакви отвори за воздух. Купувачите може да изберат и една од 13 бои со две нови нијанси  Jucaro Beige i Sunset Orange. Зголемена е и понудата на алу фелни со шест нови дизајнерски решенија во димензии од 16 и 19 инчи.

BMW од серијата 2 Active Tourer и  Gran Tourer за  2018. Се опремени со  BMW ConnectedDrive систем и најновата генерација iDriveмултимедијален систем со навигација , гласовни команди и унапреден интерфејс.

За прв пат во моделите од серијата 2 Active Tourer и Gran Tourer се достапни и со автоматизиран седмобрзински менувач со двојно квачило , а седмиот степен ан пренос овозможува економичност во возењето на долги патувања по автопат.

Покрај овој менувач, и натаму на располагање се шестобрзинскиот мануелен и осмостепениот автоматски. Вкупната комбинирана сила изнесува 224 кс , а максималниот момент на обрт 385 Nm.

Пејачка од Косово ќе го отвори Мундијалот во Русија

Химната на Светското првенство во фудбал ќе ја изведе Вил Смит , а ќе му се приклучат Колумбиецот Ники Џем и Косовката Ера Истрефи.

На Вил Смит ова ќе му биде потсетување на музичката кариера , која пред многу години ја земени со актерска. Според Билборд , песната ќе биде објавена на 25 мај , а продуцент е Дипло , кој стои зад најголемите минатогодишни хитови како ,,Lean On” и ,, Cold Water”.

Ники Џем е еден од најголемите Јужноамерикански ѕвезди , а неговиот последен хит X e предледан 800 милиони пати на Јутјуб.

Ера Исрефи се прослави со светскиот хит Bon Bon . Родена е во Приштаина , на Косово, во музичко семјство со мајка пејачка и татко новинар . И сестра и Нора се занимава со музика. Ера од 2015 има интернационална кариера со договори со Sony records , додека настапува со Ријана и Сиа.

Химната на Светските фудбалски првенства обично се изведува при отворањето или затворањето на натпреварите. Пред четири години на отворањето ја пееја Питбул и Џенифер Лопез , а во 2010 на затворањето ја испеа Шакира.

притисни ентер