Власта и опозицијата на спротивни страни за новиот изглед на изборниот законик

Социјалдемократите со нови 13 предлози.
СДСМ тврди дека кај ВМРО-ДПМНЕ и  ДУИ нема расположение да ги прифатат.

Владејачката коалиција смета дека со нив ќе се наруши функционалноста на државата и предлага свои и најавува дека во наредните два дена детално ќе ги анализираат.

Еден од предлозите на СДСМ е власта од денот на распишување на изборите да не пушта патишта, водоводи, далноводи спорски игралиша со пари од буџетот или од јавни фондови...

Министерот за правда Беџети наспроти тврдењето на опозицијата дека во предлогот на новиот изборен законик не се вградени препопраките на ОБСЕ тврди дека се вметнати.

Различни ставови и за донациите од правните лица. СДСМ бара ограничување на 30.000 евра. За ВМРО-ДПМНЕ прифатливо е да се разговара за намалување на процентот 5 отсто од годишниот приход на правните лица во претходната година. Социјалдемократите предлагаат и на медиумите да им се забрани да даваат попусти и донации во изборната кампања, обележување на гласачите со видливо мастило, да се намалат средствата по запишан избирач од 180 на 90 денари.

Според министерот за правда Блерим Беџети отпечатокот конечно ќе обезбеди гласање едно лице еден глас.

Анкета : Дали би војувале за својата земја?

Многу помалку од половина од Македонците би се бореле за својата земја , покажува анкетата на Галуп спроведена во 64 земји низ целиот свет.

Глобалниот просек изнесува дека 61% би се бореле за својата земја , а 27% дека не сакаат да се борат. Очекувано , многу е поголем процентот на мажи кои се подготвени да војуваат за својата земја , но сепак не е мал ниту процентот на жените , 52%.

Највисок е процентот во земјите на Блискиот исток и Африка – дури 83% , додека најмалку за западна Европа каде просекот изнесува 25%.

Во голeмата анкета биле прашани 62 398 лица , по 1000 за секоја земја , а анкетата била спроведена од септември до декември 2014. ,,На стотина години од Првата светска војна , утврдивме дека 61% од граѓаните на светот сака да војува. “ ги коментираше резултатите Жан – Марк Лежер , претседателот на Меѓународното здружение на Галуп.

Меѓу сите испитаници најмао располежение за одбрана на земјата со војна има во Јапонија – само 11% , а на дното на табелата се и Германија , Италија и Австрија.

Најподготвени за борба се Мароканците и жителите на островот Фиџи со 94%. Меѓу европските земји отскокнува процентот на Финска -74% од луѓето сакаат да војуваат а по неа Турција со 73%.

 Во регионот , Македонија е на дното со 38% подготвени да се борат за својата земја , а најголем е процентот во Косово 58% , додека во Србија изнесува 46%.

Постојат разлики и во религиите. Муслиманите се најподготвени за војна или 78% , потоа Хиндуистите со 77% , а меѓу Христијаните најборбени се православните со 53% . Од Евреите само 51% се подготвени за војна.

Повратник од Германија починал од срцев удар во казино во Кавадарци

Повратник од Германија на педесетина години, вечерва добил срцев удар во казино во Кавадарци и починал на самото место додека играл игри на среќа.

Оваа информација за МИА ја потврдија Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес и Драган Димитров, раководител на Брза помош Кавадарци.

Според првичните информации, човекот и претходно имал срцеви проблеми во Германија. Засега не се соопштуваат детали за случајот. 

Жолтите елеци излегоа 28. викенд на улиците (ВИДЕО)

Илјадници Жолти елеци и денеска , 28. викенд по ред протестираа против социјалната и фискална политика на Макрон , во пресрет на европските избори важни за иднината на Франција.

Денеска се собраа вкупно 3 200 демонстранти , од кои 1 200 во Париз. Минатата сабота , според податоците на Минситерството за внатрепшни работи имало нешто помалку , 2800 демонстранти , а овие податоци ги демантираат организаторите тврдејќи дека се далеку побројни.

На првиот собир на 17. ноември минатата година имаше 282 000 демонстранти. Денешните протести минаа главно мирно и без насилства.

притисни ентер