Алтернатива не попушта, не отстапува ресори за Алијанса во владата

Премиерот Ковачевски и лидерот на ДУИ Али Ахмети не успеале во обидот да го разубедат владиниот партнер Африм Гаши да прифати засилување на владината коалиција со Алијанса за Албанците.

Премиерот Ковачевски и лидерот на ДУИ Али Ахмети не успеале во обидот да го разубедат владиниот партнер Африм Гаши да прифати засилување на владината коалиција со Алијанса за Албанците, тврди генералниот секретар на Алтернатива Зекирија Ибраими. Тој во телевизиско гостување откри дека тројцата лидери имале тајна средба пред два дена во Владата, на која, како што изјави, им било кажано дека можно е власта да нема стабилно мнозинство и затоа Ковачевски и Ахмети сметаат дека е потребно да се прошири коалицијата и со Алијанса за Албанците.

Сепак, Ибрахими повтори дека за Алтернатива не е прифатлив влезот на партијата на Таравари и губење на ресорите кои ги водат. Улогата на Алијанса во Владата според нив единствено би била за да ги амортизираат превирањата во ДУИ и неизвесноста со пратениците од т.н. „огнена група“.

-Ние кога станавме дел од оваа Влада потпишавме договор за коалицирање и тој договор треба да се почитува. Нашите пратеници се стабилни и се дел од владиното мнозинство. Што се случи во меѓувреме? Каде исчезнаа пратениците? Тоа ние не го знаеме. За тоа нека размислуваат тие што изгубија пратеници , изјави Ибрахими.

Иако побаравме, од Владата досега не добивме одговори за што се разговарало на средба и дали се точни тврдењата на Ибрахими.

Работите веројатно ќе станат појасни по денешната седница на Централното претседателство на Алијанса за Албанците во Тетово на која ќе се формира тим што ќе ги води преговорите за влез во Владата, откако претходно партиските органи дадоа зелено светло за преговори.

Според неофицијалните информации, Таравари во следниот период очекува понуда од Ковачевски за три министерски места. Очекуваат по едно од трите владини партнери, а се споменуваат ресорите здравство, правда, образование, животна средина или информатичко општество и администрација.

Потресна исповед на водителката на квизот „Слагалица“ (фото)

Шармантната водителка на Радио телевизија на Србија (РТС), Милица Гацин, беше вистинско освежување кога се приклучи на популарниот квиз „Слагалица“.

За нејзиниот живот со години ништо не беше познато освен тоа дека е мајка. Сепак, во едно од ретките интервјуа, Милица ја отвори душата и проговори за својата голема битка за здравјето што тивко ја водела.

Пред пораѓајот со својата помала ќерка, која сега има 14 г., на Милица ѝ бил дијагностициран бениген тумор. Иако многумина ја советувале да не го чепка, таа сепак го послушала докторот и по неколку години туморот се вратил.

Откако по втората операција го прашала докторот зошто ѝ се случува тоа, тој ѝ одговорил дека тоа се случува затоа што се нервира и како резултат на тоа доаѓа до хормонски дисбаланс, па нејзините гради реагирале така.

Приказната на Милица за „Глорија“, многумина ги освести дека здравјето е најважно и дека мора целосно да му се посветат. После тоа, водителката ги променила своите животни навики и сега води поздрав начин на живот. Со текот на годините успеала да се ослободи од сè што ѝ било токсично, вклучувајќи го и лошиот брак кој доживеал крах при првиот животен бродолом.

- На дваесет години не знаев апсолутно ништо, на триесет бев нешто попаметна, но и понатаму делував непромислено. И потоа, така вклопена во стереотипот, ужасно се трудев да му угодам на првото дете, на второто дете, на мојот сопруг. Не излегував од кујната со часови, со денови. Се трудев сè да биде совршено. И знаете што се случи? При првиот животен проблем се заврте и си замина. Рече: „Не можам повеќе вака, мене ми е тешко“ - изјави Милица за „Хело магазин“.

Водителката денеска живее исполнето, насмеана и среќна, грижејќи се за своето здравје, кариерата и ќерките.

Бен Афлек (50) беше главна тема на таблоидите по доделувањето на Греми наградите 2023

 Бен Афлек откри што му направила Џенифер Лопез на доделувањето на Греми наградите поради што медиумите нашироко разгласија дека се разведуваат!

Пред еден месец снимката од несреќниот Афлек на доделувањето на Греми наградите го обиколи светот, а медиумите шпекулираа дека тој се скарал со неговата сопруга Џенифер Лопез, која наводно го критикувала. Но, еве ја неговата вистина.

Познатиот холивудски актер Бен Афлек (50) беше главна тема на таблоидите по доделувањето на Греми наградите 2023. Како што се чинеше, камерата успеала да го улови непријатниот разговор помеѓу него и неговата сопруга Џенифер Лопез, па со денови се шпекулираше за што се расправале.

Афлек таа вечер изгледаше прилично несреќно и речиси незаинтересирано за сè што се случува околу него. Неговото „кисело“ лице го обиколи светот, па се шпекулираше дека сопругата го изнервирала и дека парот наводно се разведува иако сè уште не ја прославил првата годишнина од бракот.

Еден месец по тој настан, познатиот актер проговори за инцидентот и реши конечно да стави крај на сите шпекулации. Тој тврди дека не си поминал лошо на Греми наградите, а неговиот тажен лик бил поради тоа што водителот Тревор Ноа го фатил неспремен за скечот.

- Го видов Ноа како се приближува до нашата маса и си помислив: „О, Боже“! Бевме во кадар, а јас и шепнав на Џени: „Ако Тревор ни се приближи, ќе те оставам сама, да знаеш“- изјавил Афлек во интервјуто за Холивуд репортерс, а пренесува Њујорк пост.

А, еве што му шепнала сопругата, поради што многумина погрешно разбрале дека го критикува.

- Таа рече дека е подобро да не ни приоѓа. Останатото што се случи е наша лична работа, помеѓу мажот и жената, не разбирам зошто толку се зборува за сето ова - додаде популарниот актер.

Повеќето извори потврдија дека Афлек зад сцената бил одлично расположен, се смеел и се шегувал, иако на доделувањето на Греми наградите дошол само да ѝ прави друштво на својата сопруга која врачи една од наградите.

Српската актерка Слобода Миќаловиќ отсекогаш важела за една од најубавите српски актерки

Mистеријата во врска со името на Слобода Миќаловиќ: Дали е можно нејзиниот татко да го сторил тоа? (фото)

Српската актерка Слобода Миќаловиќ отсекогаш важела за една од најубавите српски актерки, иако таа никогаш не играла на картата убавина, туку на талентот што го негувала уште од најраното детство, додека живеела во родниот Лесковац. Љубовта кон оваа уметност таа ја наследила од својот татко Драган, кој исто така се занимавал со актерството.

По бомбардирањето на Југославија, Слобода се населува во Белград каде ја продолжува својата успешна кариера.

Слоба Миќаловиќ во една прилика раскажа како го добила своето име. Нејзиниот татко толкувал улога во монодрамата посветена на Иво Лола Рибар, чијашто свршеница се викала Слобода. Иако името било нетипично во тоа време, актерката го засакала откако открила што го инспирирало нејзиниот татко да ѝ го даде токму тоа име.

Шармантната актерка е во хармоничен брак со еден од најпожелните актери во регионот, Војин Ќерковиќ, со кого ги имаат ќерките близначки Вера и Мила.

Без оглед на нивната голема популарност, нивните наследнички никогаш не биле дел од јавниот живот, а сопружниците отсекогаш се труделе да ги држат што подалеку од медиумската помпа.

притисни ентер