Алијанса за Албанците и АлтернАтивА: На Висар Бетон му донираме вреќа цемент

„Аирлија работа, Зелен градоначалнику!“

Денес сме овде пред Општина Чаир, со цел во духот на новата еколошка агенда објавена од Демократската унија за зеленило, да му помогнеме на градоначалникот на Чаир, г. Висар Ганиу, во неговите заложби за уредување на зелените површини во нашиот Чаир. Како што веќе знаете, Чаир е најдобрата општина во Македонија во поглед на зелените површини и затоа е номинирана за престижната меѓународна награда на ООН за „најзелена општина во светот“.

Како градоначалник кој веќе четири години успеа да го озелени секој агол од нашиот Чаир, да го елиминира вишокот бетон и да се бори против бетонирањето на Чаир, ние имаме обврска да му се заблагодариме и како благодарност да му подариме една вреќа цемент, со цел да изгради неколку бетонски пешачки патеки околу парковите и цвеќињата што ги има засадено во Чаир. Ние знаеме дека тој мрази бетон, па затоа нема изградено ниту една дланка бетон во текот на овие години во Чаир, но ние љубезно го замолуваме да ја прими оваа вреќа цемент, бидејќи тој самиот никогаш не би помислил да изгради милиметар бетон.

По освојувањето на наградата „Најзелена општина на светот“, сигурни сме дека Висар Ганиу ќе биде поканет да раководи со Градот Копенхаген, за да ги научи и Данците како се градат зелени општини. Неговото искуство во создавање зелени површини би било особено корисно за бетонираните региони, како што се скандинавските држави. Оваа е причината што денес го честиме со оваа вреќа цемент и го изразуваме нашети восхитување што нашата општина ја раководи толку квалитетен, толку еколошки и толку зелен кадар.

Всушност, работата на градоначалникот Висар Ганиу не може да се објасни поинаку, освен со албанската поговорка која од прилика гласи вака „градина не се гради со Договори, туку со лопати“. Аирлија работа, Зелен градоначалнику!

Џафери во Анталија се сретна со црногорскиот колега, Бечиќ

Претседателот на Собранието Талат Џафери, на маргините на Осмата пленарна сесија на ПС на ПСЈИЕ што се одржува од 21 до 23 јуни 2021 година во Анталија, оствари билатерална средба со  Алекса Бечиќ, претседател на Собранието на Црна Гора.

На средбата Џафери истакна дека земјите во регионот делат заеднички погледи во однос на потребата од зачувување на мирот и стабилноста во регионот, преку градење на добрососедски односи и унапредување на регионалната соработка. Македонија и Црна Гора ги врзува традиционално пријателство како и добри политички, културни и економски врски. Членството во НАТО и заедничката европска иднина на двете држави, дополнително ги зајакнуваат меѓусебните односи. Тој го поздрави напредокот на Црна Гора во процесот на интеграција во Европската Унија и ангажираноста на Владата на Црна Гора посветено да работи на ЕУ агендата. Во однос на интеграцијата на Македонија во ЕУ, тој укажа дека очекуваме отпочнување на пристапни преговори со Унијата. Подвлече дека остануваме посветени на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија од 2017 година како добра основа за надминување на разликите. Претседателот Џафери изрази надеж дека во наредниот период ќе се интензивираат контактите и заеднички со рационален пристап ќе се успее да се врати довербата со што ќе се отворат вратите за почеток на пристапниот процес.

Претседателот на Собранието на Црна Гора, Алекса Бечиќ истакна дека односите меѓу двете држави се на високо ниво, со одржување на редовни политички консултации. Во однос на економската соработка изрази надеж дека ќе продолжат да се продлабочуваат регионалните односи како основа за поинтензивна економска соработка и пред се подобро инфраструктурно поврзување меѓу Македонија и Црна Гора.

Соговорниците разменија информации и искуства за процесот на унапредување на парламентарното работење како и подобрување на транспарентноста и одговорноста во двата парламенти со цел подобро спроведување на нивната надзорна и контролна улогата над владите, се наведува во соопштението од Собранието..

УХМР: Попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Летото на северната хемисфера официјално започна утрово во 5 часот и 32 минути, додека на јужната хемисфера во исто време започна зимата.

Првата недела од летото е со најава за високи температури и до 40 степен.

Изгоре камион кај Струмица, нема повредени

Во близина на селото Добрашинци, кај Струмица денеска околу 13:30 часот изгоре камион. Предизвикана е материјална штета, повредени нема.

Според информацијата од Територијалната противпожарна единица на Струмица, во гаснењето на запалениот камион марка „Застава" учествувале тројца пожарникари и едно против пожарно возило, а пожарот бил локализиран и целосно изгаснат за кусо време.

Според пожарникарите причина за пожарот најверојатно е самозапалување на товорното возило од електричната инсталација.

притисни ентер