Зверев и Рубљов ги објавија наодите од тестирањето по корона скандалот на тенискиот турнир во Задар

Веста дека бугарскиот тенисер Григор Димитров има коронавирус и дека финалето на турнирот со Ѓоковиќ во Задар е откажано поради тоа предизвика бура од реакции, не само во светот на тенисот.

Во Задар, турнирот е прекинат пред финалето на Ѓоковиќ и Рубљов, откако е откриено дека Димитров има коронавирус. Подоцна биле тестирани и другите тенисери од турнирот, а најмалку уште тројца играчи имаат коронавирус, меѓу кои и хрватскиот тенисер Борна Ќориќ.

Синоќа во Задар биле тестирани вкупно 22 лица, од кои 19 биле негативни. Заедно со Борна, позитивни се Марко Паники, кондициски тренер на Новак Ѓоковиќ и Кристијан Грох, тренер на Григор Димитров. Меѓу тенисерите е и Марин Чилиќ, кој има негативен резултат, но сепак ќе оди во самоизолација 14 дена.

Рускиот тенисер Андреј Рубљов, финалист на турнирот и германската sвезда Александар Зверев преку своите Твитер профили објавија дека биле тестирани, но за среќа не биле позитивни.

,,Само што дознав дека мојот тим и јас сме негативни на „ковид-19“. Длабоко се извинувам на секој кој потенцијално му бев закана со учеството на турнирот во Задар. Ќе ги следам препораките за самоизолација што ги добив од докторот. Како дополнителна претпазливост, мојот тим и јас ќе продолжиме со редовно тестирање. Посакувам брзо закрепнување на сите оние кои се позитивни за вирусот “, напиша Зверев.

Рубљов исто така потврди дека е негативен.

,,Со почит кон сите. Сакав да кажам дека сум добро и дека сум здрав. Јас сум негативен на ковид-19. Се надевам дека нашите животи ќе се вратат во нормала наскоро и можеме да го издржиме сето ова заедно. Она што се случува во светот е наша одговорност. Тоа е глобален проблем и влијае на сите нас. Заедно мора да се обидеме да го спречиме вирусот да продолжи да се шири, така што ќе бидам во карантин во следните две недели. Ви благодарам за поддршката “, напиша Русинот.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер