Златан Ибрахимовиќ потпиша нов договор со Милан, таму останува до крајот на кариерата

Златан Ибрахимовиќ потпиша нов договор со Милан половина година пред неговиот 40-ти роденден. Се чека само официјалното соопштение.

Водечките италијански медиуми пишуваат дека се работи за часови, а Милан започна да одбројува до големите новости на официјалниот Твитер.

Неговиот претходен договор завршил во јуни годинава, а тој го потврдил новиот престој во тој клуб до следниот месец.

Пред две недели, техничкиот директор на Милан, Паоло Малдини, за Sky Sport открил дека се договорил со Златан за продолжување на престојот во Милано и дека остануваат само деталите што треба да се договорат.

Сега тоа е готово и Златан е пред да потпише „доживотен“ договор со клубот што го оживеа по враќањето во Росоњерите во јануари минатата година.

Кога Ибрахимовиќ беше претходно во Милано (2010-2012), тој клуб беше национална и континентална сила, и тој беше во, како што се смета, најдобрите години.

Првата сезона таму, на позајмица од Барселона, последното Скудето го донесе Милан со 14 погодоци, а следната со 28 погодоци беше најдобар стрелец во Серија А.

Осум години подоцна, како 38-годишник, се врати во Милано кој потона на 11-то место. Тој пристигна во зимскиот преоден рок, на почетокот на минатата година и за половина сезона со 11 голови и пет асистенции, но и како предводник на младиот тим, се искачи на шестото место.

Оваа сезона, Милан со 17 гола го предводи патот кон Лигата на шампионите по седум години.

Неговиот учинок од враќањето во Милано како ветеран е 28 гола на 45 натпревари.

Ибрахимовиќ е најплатениот играч на Милан. Со сегашниот договор заработуваше 7 милиони евра годишно, еден милион повеќе од Џанлуиџи Донарума. Трет најплатен играч на Милан е Анте Ребиќ со 3,5 милиони евра годишно.

Џеј Ло во секси поза, чија е раката на нејзиниот задник? (ФОТО)

Додека има гласини за наводно помирување на поранешната двојка, Џенифер Лопез и Бен Афлек, Лопез реши да ги игнорира сите гласини и да се посвети на работата.

Таа снима во Мајами, а нејзиниот стилист Роб Зангарди објави фотографии од Џеј Ло во предизвикувачка модна комбинација. Носи црвен фустан со длабок шлиц и наметка.

Модната комбинација ја надополнила со големи обетки и неутрална шминка.

„Тој сјај на Џеј Ло“, напишал стилистот покрај фотографијата.

Освен што нејзините обожаватели делат комплименти, тие забележале и нечија рака на нејзиниот задник.

„Ова е најсексипилното нешто што некогаш сум го видела“, „Каде можам да се пријавам за да работам со тебе?“, „Кој е среќникот што ти го држи задникот?“, „Кралица“, се само некои од коментарите.

Имено, човекот на фотографијата е шминкерот Скот Барнс.

Ги имитира топлес позите на Ирина Шајк, па доби повеќе лајкови (ВИДЕО)

Снимката со Ирина Шајк, во кое ги покрива градите со раце, на Инстаграм ја погледнале 1,5 милиони луѓе, но пародијата на австралиската комичарка собрала дури 800 000 прегледи, и тоа за три дена помалку.

Селест Барбер се прославила со ироничните и смешни имитации на совршени, често нереални фотографии од познати личности, а последна на удар беше 35-годишна руска манекенка.

„Буахахааха“, „Ме убиваш секој пат“, „Умирам од смеа“, се само некои од реакциите, кои се прилично чести кога станува збор за нејзините имитации, на кои таа ја изгради својата слава на Инстаграм.

Имено, 7,9 милиони луѓе ја следат на таа социјална мрежа.

Кинески ровер ноќеска ќе се обиде да слета на Марс

Кина треба да се обиде да го спушти својот прв ровер на Марс вечерва околу 1 часот по полноќ. Станува збор за многу ризичен потфат што успешно го постигнале само половина од леталата што стигнале до Црвената планета.

Слетувањето е предвидено за сабота во 1 часот по полноќ, иако засега Кинеската национална вселенска агенција (ЦНСА) сè уште официјално не го потврдила тоа.

Планирана е мисијата наречена Тијанвен-1 (Прашања до рајот) во две фази. Првата фаза, испраќањето на леталото во орбитата на Марс, беше успешно завршена. За време на втората, кинеското вселенско летало би требало да спушти орбитер и ровер на Марс.

Тијанвен-1 се состои од три компоненти: орбитер, летало и роботско возило, а масата на целото вселенско летало е околу 5 тони. Ќе се обиде да слета на копно со роверот на површината, додека орбитерот ќе продолжи да кружи околу Црвената планета.

Роверот со соларен погон е тежок 240 килограми, а по слетувањето три месеци ќе бара биомолекули и други знаци на живот, по што неговата мисија завршува. Орбитерот, пак, треба да кружи околу Марс уште две години.

Роверот наликува на роверите на НАСА 2000 Спирит и Опортјунити, а се напојува со соларни панели.

Кога станува збор за истражување на Црвената планета, досегашната статистика е добро позната - скоро половина од сите претходни обиди не успеале. Првиот обид на Кина да испрати сателит „Јингхуо-1“ на Марс пропаднал бидејќи нејзиниот руски носач престанал да работи и се урна во Тихиот океан.

Доколку Тјанвен-1 безбедно слета на тлото на Црвената планета, тоа ќе биде првото слетување на Марс во последните неколку децении, што не било извршено од НАСА. Иако Советскиот сојуз го спушти леталото на површината на Марс во 1971 година, тоа престанало да работи 110 секунди по слетувањето, по што е изгубен контакт со него. Досега само САД успеале да слетаат на Црвената планета, осум пати од 1976 година.

Повеќе од половина од леталата што требало да ја допрат земјата на Марс или експлодирале, или изгореле, или се скршиле на површината.

Во случај мисијата да успее, Кина ќе стане трета земја во светот која успешно ќе слета на површината на планетата или втора чиј ровер детално ја истражува оваа далечна планета.

притисни ентер