Завршува ИФАД „Стоби 2022“

Во чест на лауреатите, вечерва во 20 часот  на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес во рамките на годинашниот 19-ти Интернационален фестивал на античка драма „Стоби 2022“ свој настап ќе има Националната опера и балет.

Во чест на лауреатите, вечерва во 20 часот на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес во рамките на годинашниот 19-ти Интернационален фестивал на античка драма „Стоби 2022“ свој настап ќе има Националната опера и балет, со изведбата на современата балетска претстава „Госпоѓиците од Авињон“, со музика на Калиопи, кореографија на Олга Панго, либрето на Сашо Димоски.

Тие ќе настапат веднаш по доделување на наградите на фестивалот Гран при за најдобра претстава,за најдобра женска и машка улога и за најдобра режија.

Во официјална селекција на 19 ИФАД „Стоби“ се претставите кои во изминатите денови беа изведени на програмата „Антигона“, според Софокле, во режија на Диего Де Бреа, продукција на „Београдско драмско позориште“ од Србија, со која на 17 септември се отвори фестивалот.

На 19 септември на истата сцена, се изведе претставата „Ифигенија“, според Еврипид, во режија на Зоран Ракочевиќ, настаната во копродукција меѓу „Корифеј театар“, ЦК „Колашин“ и ЦК „Бјело Поље“, сите од Црна Гора.

Изведбата на претставата „Одисеј“ од Александар Секулов, според Хомер, режија на Диана Добрева, продукција на драмскиот театар „Н. О. Масалитинов“, од Пловдив, Бугарија беше на 24 септември.

Народниот театар од Ниш, Србија на 26 септември ја изведе претстставата „Еден Едип“, по авторски текст на А. Н. Роса, во режија на Југ Ѓорѓевиќ.

Последен наслов во официјалната селекција на 28 септември беше „Пандорината кутија: наследството на ќерката“ од Ришард Ниечим и „Медиа Артес“.

Сашо Димоски селектор на фестивалот и директор на Велешкиот театар во изјавата за МИА, оценува дека за разлика од изминатите години оваа година на ИФАД „Стоби 2022“ на публиката и понудиле разновидна програма со претстави, придружна програма и off-програма на фестивалот.

-Годинашната програма на ИФАД „Стоби 2022“ е поинакво искуство во сето она што досега значел Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“. Се надевам дека годинашното издание ќе помогне во тоа фестивалот да го издигне своето реноме на уште повисоко ниво и да стане една сериозна платформа на интернационална комуникација и создавање театарска уметност, потенцира Димоски./МИА

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер