Заврши акцијата на косовската полиција во Бањска, патот останува блокиран

Завршена е акцијата за пребарување на околината на селото Бањска во општина Звечан, во меѓувреме, продолжуваат обвинувањата на релација Белград-Приштина по избувнувањето на новите тензии на северот на Косово... 

По четири дена од крвавиот судир меѓу косовските специјалци и група етнички Срби, кој резултираше со пет жртви, отстранета блокадата за влез во селото Бањска во Звечан. Сепак на сите кои влегуваат им се препорачува да не скршнуваат од главниот пат, поради опасност од неексплодирани мини. Чекор кон деескалација на состојбата, ако воопшто во моментов тоа е возможно е ослободувањето на четворица Срби, поради како што пренесоа косовските медиуми, недостаток на докази за вмешаност во неделните инциденти. Во 30-дневен притвор остануваат четворица други. Во Белград и на северот на Косово е ден на жалост, а Србија и денеска го обвинува КФОР дека интервенирал еднострано.

-Не се работи само за прогон, пукање, буквално стрелање кон Срби, туку и упаѓање по куќи, малтретирање, масовни апсења. Ние очекувавме дека КФОР активна улога, а не дека ќе посматра од страна што се случува. , изјави за РТС, Милош Вучевиќ, министер за одбрана на Србија

За Приштина нема дилеми дека Вучиќ е директно инволвиран во инцидентите, особено по објавата на видеото на кое наводно меѓу групата напаѓачи е и вториот човек на Српската листа, Милан Радоичиќ, снимка за кој официјален Белград тврди дека датира од поодамна, а не од неделата. Денеска Приштина тврди и дека меѓу убиените напаѓачи е екс телохранител на директорот на српската безбедносна агенција, Александар Вулин. За косовскиот премиер Курти дојдено било време косовските Срби да бидат ослободени од туторство на Србија.

-Со над 5 милиони евра воено вооружување и доволни количества за група од стотици борци, се докажа сценариото за крвопролевање на Косово. Тие (теористите ) се појавуваат рамо до рамо, на маса во Белград со претседателот Вучиќ, предупредувајќи на директната улога на српската држава во оваа ситуација. , изјави на владина седница Албин Курти, премиер на Косово

И додека Брисел и Вашингтон апелираат дека единствениот пат за нормализација е враќање на дијалогот, дел од регионалните експерти сметаат дека пораките на меѓународната заедница се премлаки и дека е неопходен поголем притисок.

-Немате со кого друг да разговарате. Го имате Вучиќ и го Курти. Дали треба да се притиснат? Апсолутно. Дали се право доволно? Секако дека не. Дали е реално да очекуваме дека некогаш ќе ги дознаеме вистинските резултати од истрагата? Прашање е само дали ќе има договор под маса. , изјави на дебата на ХРТ Денис Авдагиќ, политички аналитичар од Хрватска

За вечерва е најавено ново обраќање на српскиот претседател Вучиќ.

Израел и САД ги отфрлаат повиците за итен прекин на огнот во Газа

Израел и САД денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН ги отфрлија повиците за итен прекин на огнот во Газа, јави Би-Би-Си.

Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, категорично ги отфрли повиците за прекин на огнот. Тој пред Советот за безбедност на ОН рече дека „прекинот на огнот само ја зајакнува контролата на Хамас врз Газа“ и испраќа порака дека „на Хамас му е простено за неговите намерни злосторства“.

Тој исто така рече дека „угнетувањето на населението во Газа од страна на Хамас“ добило „зелено светло на меѓународната заедница“. Ердан додаде дека „без воен притисок врз Хамас, ниту една дипломатија не може да гарантира ослободување на заложниците“.

Американскиот претставник Роберт Вуд на седницата рече дека САД не поддржуваат итен прекин на огнот.

-Иако САД силно поддржуваат траен мир, во кој и Израелците и Палестинците можат да живеат во мир и безбедност, ние не ги поддржуваме повиците за итен прекин на огнот. Тоа само ќе го посее семето на следната војна бидејќи Хамас не сака траен мир, рече Вуд пред Советот за безбедност на ОН.

САД се една од постојаните членки што имаат право на вето на резолуцијата. Советот за безбедност на ОН подоцна денеска ќе гласа за резолуцијата претставена од Обединетите Арапски Емирати, која повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот во Газа“. /МИА

Нетанјаху: Палестинската управа не е решението за Газа

„Нема да има Хамас, ние ќе го елиминираме. “

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја критикуваше палестинската управа откако палестинскиот премиер Мухамед Штаје во изјава за Блумберг изрази надеж дека Хамас ќе биде партнер во управувањето со Газа по војната меѓу Израел и организацијата, пренесе Бета.

-Нема да има Хамас, ние ќе го елиминираме. Фактот дека тоа е предлог на палестинската управа само ја зајакнува мојата политика: палестинската управа не е решението, рече Нетанјаху, пренесоа израелските медиуми.

Како што пренесе Агенцијата, Рамала соработува со администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден за планот за управување со Појасот Газа по завршувањето на војната, иако премиерот Штаје изрази надеж дека Хамас ќе биде партнер во тој процес.

Американски официјални претставници неодамна се сретнале со палестинскиот премиер за да разговараат за планот за повоена Газа.

-Нема да одиме таму според израелскиот воен план. Нашиот народ е таму. Треба да составиме механизам, нешто на што работиме со меѓународната заедница, рече палестинскиот премиер.

Нетанјаху во неколку наврати ја отфрли идејата палестинската управа да ја води Газа по војната, обвинувајќи ја дека го поддржува тероризмот преку образование, им плаќа на терористите и не ги осудува нападите на Хамас на 7 октомври врз јужен Израел што ја започна војната. /МИА

Годишен Самит на спортските новинари од ЈИЕ во Скопје, признанија за Бојаџи и Маљковиќ

На собирот во Скопје присуствуваа и звучни имиња на македонскиот и балканскиот спорт кои беа наградени со признанија за својот придонес и постигнати резултати.

Безбедноста на спортските натпревари, новиот закон за спорт, работа со младите категории, како и странските искуства беа меѓу темите на кои разговараа спортските новинари од Југоисточна Европа (ЈИЕ) на годишниот Самит одржан денеска во македонското Собрание.

На собирот во Скопје присуствуваа и звучни имиња на македонскиот и балканскиот спорт кои беа наградени со признанија за својот придонес и постигнати резултати.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на македонската легенда во маратонско пливање, 84-годишниот Дики Бојаџи свечено му додели награда за заслуги во спортот. Од своја страна, претседателот на Македонскиот олимписки комитет (МОК), Даниел Димевски на првиот човек на Олимпискиот комитет на Србија (ОКС) и легендарен кошаркарски тренер Божидар Маљковиќ му го додели високото признание на МОК, „Златна Олимпија“ за личниот придонес во развојот на олимпизмот и спортот.

„МОК и ОКС имаат долгогодишна блиска соработка, која е интензивирана во пресрет на Олимписките игри 2024 во Париз“, соопшти МОК.

притисни ентер