Застрашувачка закана од учителка: Деца, ќе ве закопам длабоко во шумата!

Дечињата од училиштето во Лондон по овие зборови плачејќи избегале а учителката е привремено суспендирана.

Сангита Наик, британска учителка, им се заканила на немирните првоодделенчиња дека ако не се смират ќе ги затвори во гeпек, ќе ги однесе во шума и таму ќе ги закопа во дупка! Седум годишните деца се разбегале во страв од овие зборови и им кажале на родителите, а тие на директорот, по што учителката е суспендирана.

Директорот на училиштето вели дека забелешките на учителката која почнала д аработи од минатиот месец, треба да се сфатат на шега. Но сепак, до завршувањето на истрагата таа нема да работи со деца.

- Моето дете сакаше да оди на училиште, одвај чекаше да заврши распустот. Откако се врати со солзи минатата недела, само смислува изговори да не оди - вели загрижена мајка. / извор: Дејли меил

Владимир Панчевски денеска сам се пријавил во затворот во Шутка

Екс претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски денеска самиот се пријавил во затворот во шутка, откако по него вчера од страна на МВР беше распишана национална потерница, по наредба на Основниот суд во Велес.

Претходно во три наврати полицијата не успеа да го пронајде Панчевски на посочената адреса по наредбата за негово приведување. Потерницата беше објавена на сајтот на Министерството за внатрешни работи

Основниот суд Велес, на поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Панчевски му одреди 30 дена притвор поради како што посочија отсуство на рочиштето за судскиот предмет „Акмис", во кој е обвинет.

Поплави во Индонезија, стотици раселени, има загинати и исчезнати

Најмалку 16 лица загинале, а неколку стотици се раселени од своите домови заради лизгање на земјиштето и поплавите кои го погодија островот Сулавеси во Индонезија.

Спасувачите се уште трагаат по 23 исчезнати после поплавите кои ја погодија областа Северен Лубу, во Јужен Сулавеси.

На снимките од терен се гледаат оштетени куќи преплавени со густа кал, додека пистата на локалниот аеродром е исто така прекриена со кал и остатоци од отпад, пренесе „АП“.

Во изминатите неколку денови, заради обилните дождови се прелеале три околни реки, предизвикувајќи евакуација на преку 650 луѓе, наведуваат локалните власти.

Амбасадорката Брнз на Твитер: Задоволна сум што граѓаните учествуваат во демократски процес

Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Брнз се огласи на Твитер за избориуте во земјава. 

-Задоволна сум што ги гледам граѓаните на оваа земја како учествуваат во демократски процес. Тим од амбасадата на САД му се придружува на ОБСЕ, граѓанското општество и меѓународните набљудувачи за набљудување на изборите, и ќе бидат таму заедно со нив, напиша на Твитер, американската амбасадорка во Македонија, Кејт Брнз.

притисни ентер