Заразен е и Троицки , кој играл со Ѓоковиќ , како и неговата бремена сопруга

Српскиот тенисер Виктор Троицки синоќа потврди дека е заразен со коронавирус.

Во таква состојба, тој играл на турнирот Адрија во Белград, во иста група со Новак Ѓоковиќ, чиј резултат од тестот се очекува ова попладне, кога првиот тенисер на светот треба да се обрати пред јавноста.

Троицки, кој бил во близок контакт со Ѓоковиќ во Белград, потврдил за српски Телеграф дека и неговата бремена сопруга, која била на турнирот во Белград, има инфекција со коронавирус.

🤰🏻

A post shared by Aleksandra Troicki (@aleksandratroicki) on

"Точно е дека мојата сопруга и јас сме позитивни. Таа беше тестирана во петокот, а ќерка ми и јас во неделата, откако откривме дека мојата сопруга е позитивна. Мојата ќерка е негативна, а жена ми и јас сме позитивни", изјави Троицки за српски Телеграф.

Во меѓувреме, тој го откажа настапот на турнирот во шампионатот на Источна Европа, организиран од Јанко Типсаревиќ во Белград.

Троицки играше во истата група на турнирот Адрија во Белград со Ѓоковиќ и Александар Зверев, кој исто така настапи во Задар минатиот викенд. Филип Крајновиќ исто така беше во групата со нив. Зверев доби негативен резултат од тестот, додека заразени се хрватскиот тенисер Борна Ќориќ, Бугаринот Григор Димитров, неговиот тренер Кристијан Грох и фитнес тренерот на Новак Ѓоковиќ, Марко Паники.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер