Запознајте го Martini Fiero – црвен, природен, совршен со тоник

Ви го претставуваме Мартини Фиеро!

Монденски пијалок кој ќе биде вашиот апсолутен избор за освежување во жешките летни денови и незаменлив придружник во ноќните авантури.

Мартини Фиеро е современ вид на вермут, во кој преовладуваат горко-слатки цитрусни примеси, препознатливи ноти на бело вино и бел пелин за смели, пикантни тонови.

Богатството и сложеноста на аромите на Мартини Фиеро се совршено комбинирани со горчливиот вкус на кининот во тоникот, создавајќи свеж и лесен аперитив.

100% природен, својата препознатлива црвена боја, Фиеро, ја добива од сушената кора на Мурсија портокалот, потопена во претходно подготвената инфузија од мешавина на билки и зачини.

Овој ексклузивен коктел бленд, се подготвува едноставно во сооднос 50% фиеро / 50% тоник.

Подготовка:

Наполнете висока балон чаша со мраз.

Наточете подеднаква количина од Мартини Фиеро и тоник.

Нежно промешајте (ќе се појави пена).

Украсете со парче црвен портокал.

Малку историја за Мартини Фиеро...

Пијалокот е креација на Martini & Rossi во Торино, Италија. Зачините и билните состојки за новиот Мартини Фиеро биле избрани од мајсторот билкар Ивано Тонути, автор на рецептот за познатиот џин Bombay Sapphire, а Тонути е познат и по тајните рецепти за вермут во компанијата.

Направен е со 100% природни состојки, вклучувајќи слатко-горчливи шпански портокали одгледувани во Мурсија, кои се рачно излупени и сушени под шпанското сонце на традиционален начин за да се зачуваат природните есенцијални масла во кората.

Портокалот Мурсија е слатко-горчливо овошје од доцна сезона, познат меѓу одгледувачите како дрво кое издржува помалку поволни услови на почвата. Дрвото е со средна големина, со овални темнозелени листови. Портокалите, кои обично зреат во февруари или март, се со средна големина и имаат мазна кора.

Интересен факт е дека портокалот бил избран да биде официјална маскота на Светското првенство во фудбал во 1982 година, кое се одржа во Шпанија. Маскотата била наречена „Наранџито“ („мало портокалче“) и ги носела боите на униформата на шпанскиот фудбалски тим.

Додека кората од портокалот ги дава живописните цитрусни ноти на вермутот, Artemisia absinthium и Artemisia pontica – бел пелин, кој се бере во селото Pancallieri во Торино - придонесува за горчината и билната арома која е карактеристична за италијанските аперитиво пијалоци.

Како правилно да уживате во Мартини Фиеро

Мартини Фиеро е совршен пијалок за аперитив. Кога се комбинира со тоник, тој е еден од најлесните коктели за правење, совршен за летни седенки и добри разговори.

Аперитив пијалок е вид на алкохолен пијалок кој обично се служи за поттикнување на апетитот пред оброк. Солените и зачинети јадења го истакнуваат неговиот освежителен овошен вкус.

Бидете креативни и подгответе даски со:

Брускети – парчиња багет премачкани со крем сирење и комплетирани со сувомеснато.

Маслинки - зелени или црни, и двете добро се комбинираат.

Разновидност на сувомеснати производи по ваш вкус.

Сирења - пармезан, гауда, секое сино сирење, па дури и фета сирење.

Зеленчук - додава малку свежина, како што се чери домати со оригано и морска сол или парчиња свежа краставица.

Додадете сладок финиш со свежо грозје или зрели смокви за да избалансирате сè.

Мартини Фиеро можете да го најдете во сите поголеми супермаркети и низ HORECA објектите во Македонија. Или, едноставно, нарачајте на веб страната на генералниот дистрибутер и увозник АЛТЕА – ММ: https://bevanda.mk/

ФИФА ја полни касата со пари што ќе им ги одзема на криминалците

Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) ќе добие дополнителни 92 милиони долари како компензација за загубите предизвикани од корупциски скандали во последните години, одлучи американското Министерство за правда.

Во август минатата година, судот веќе донесе одлука да ѝ плати 201 милион долари на ФИФА, а тие пари ќе бидат земени од луѓе кои биле вмешани во корупциски скандали, од кои повеќе од 50, меѓу кои и поранешни челници на Северноамериканската фудбалска асоцијација. (КОНКАКАФ) и Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ).

„Во таа корупциска шема во игра беа големи суми пари. Парите што ќе им бидат одземени на криминалците ќе бидат наменети за развој на женскиот фудбал“, најави помошникот директор на ФБИ во Њујорк, Мајкл Дрискол.

Остин: Војната на Путин е најголемата закана за Европа по Втората светска војна

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин попладнево ја опиша руската војна во Украина како „најголемата закана за европската безбедност од крајот на Втората светска војна“.

„Војната што ја започна Владимир Путин без никаква причина го загрозува не само суверенитетот на Украина“, додаде американскиот министер за одбрана.

Тејлор Свифт се верила во тајност, објавија британските таблоиди

Пејачката Тејлор Свифт наводно е тајно свршена со своето момче Џо Алвин, со кого е повеќе од пет години во врска.

Како што пишува The Sun, пејачката носи голем веренички прстен „зад затворени врати“, а славниот пар за свршувачката само го известиле семејството и најблиските пријатели. Свифт и Алвин почнале да се забавуваат кон крајот на 2016 година, откако наводно се сретнале на Мет Гала во Њујорк.

„Тејлор и Џо се неверојатно среќни и многу, многу заљубени. Тие всушност се свршени веќе неколку месеци, но им кажале само на својот најблизок круг на луѓе - буквално само на семејството и старите доверливи пријатели. Сите се заколнале на тајност“, рекол извор близок на парот и додал дека сакаат да ја држат својата љубов подалеку од очите на јавноста и од папарацо камерите.

„Ако и кога ќе ги разменат своите завети, сигурно нема да има никакво списание „Вог“, „Ролинг Стоун“ или „Хело!“. Ќе биде едноставно и елегантно - исто како нив“, вели изворот. Пред нејзината врска со Алвин, Тејлор Свифт се забавуваше со Том Хидлстон, Хари Стајлс и Калвин Харис, врски што беа доста јавни.

притисни ентер