Законот за државјанство утре влегува во собраниска процедура

Во рок од три години, со македонско државјанство ќе може да се стекнат сите граѓани од СФРЈ кои до независноста на Македонија живееле на територијата на земјава, а како доказ ќе приложат барем еден документ. 

Свидетелство, сметка од платена струја или вода, пасош, лична карта, здравствена или работничка книшка, а меѓу 16те документи кои ќе се сметаат за релевантен доказ се и извештај за лекување во болница во Македонија и штедна книшка. Законот за државјанство утре влегува во собраниска процедура со европско знаменце. Според предлагачите, секое оспорување на овој закон е од националистички мотиви.

Пратениците од Левица се убедени дека Законот за државјанство не е во согласност со европската регулатива и затоа до Собранието денеска поднеле предлог-закон за затворски казни за сите кои учествуваат во злоупотреба на европското знаменце.

Апасиев најави и кривични пријави до спикерот Џафери, министерот за внатрешни работи Спасовски и две советнички кои потпишале дека законот е усогласен со европската регулатива.

За Законот за државјанство е извесно дека ќе гласаат владејачките партии, а пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се уште немаат соопштено дали овој предлог за нив е прифатлив.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер