Заев за ДВ: Ние сме лидери на Балканот, кога Еу ќе биде подготвена нека ни се јави

Македонија е лидер во регионот, а кога Европската Унија ќе се одлучи да го направи следниот чекор да ни се јави – вели во интервју за емисијата Конфликт Зоун на Дојче Веле премиерот Зоран Заев. 

Во интервјуто тој повторува дека земјава направила се што било побрано, а сега ред е на Унијата да ги оствари своите ветувања. Во спротивно како што кажа тој земјите од Западен Балкан кои се оставени пред вратите на ЕУ, можат да се соочат со други влијанија. Европеизацијата и членството во ЕУ, според него немаат алтернатива.

-Кога (ЕУ) ќе одлучат да ни го овозможат овој заслужен следен чекор за Македонија, нека ни се јават, затоа што по 16,5 години чекање, тоа е преголема траума по се што поминавме. И секако, имавме 12 позитивни препораки од Европската комисија, имаме 100% успешност на реформскиот процес според последниот извештај за Западниот Балкан и Турција, ние сме најдобра држава со највисок резултат со остварени 63% од заклучоците за реализација на Програмата за економски реформи. Ние сме лидери тука на Балканот. Затоа кога ќе донесат одлука ние сме подготвени, а во меѓувреме, ќе ја продолжиме европеизацијата на Македонија,вели Зоран Заев – Претседател на Владата.

Прашан пак за спорот со Бугарија, премиерот вели дека е оптимист и очекува некакво придвижување на процесот откако ќе се формира стабилна Влада кај нашиот источен сосед. Сепак, Заев додава дека доколку има можност, Македонија и Албанија може да бидат разделени на европскиот пат и официјална Тирана да ги започне преговорите за членство пред нас.

-Секоја земја заслужува свој мерит систем. И посакувам среќа на нашиот западен сосед Албанија да продолжат по патот, доколку има можност со блокадата од Албанија. Нормално, нашите соседи заслужуваат да продолжат по сопствен европски пат и нема потреба да се биде поврзан со други земји,вели Зоран Заев – Претседател на Владата.

Покрај за Европската перспектива на Македонија, голем дел од интервјуто беше посветен на борбата против корупцијата. Прашан за извештајот на Транспаренси каде земјава е најлошо рангирана досега, Заев вели признава дека тој навистина е лош, но е во исто време според него, тоа било и поттик за подобра работа.

Германка на 52 години освои олимписко злато, првиот медал го добила пред 21 година

Изабел Верт можеби не е глобално позната спортистка, но таа е убедливо најдобра во она што го работи.

Оваа неверојатна 52-годишна Германка освои злато и сребро во коњички спортови во Токио.

Фактот дека ова биле нејзини единаесетти и дванаесетти олимписки медали во нејзиниот живот, кажува колку е неверојатен нејзиниот успех. Таа го имала својот прв настап на Игрите во 1992 година во Барселона. Освоила седум златни и пет сребрени медали на тој натпревар. Таа освојувала по најмалку два медали на секоја Олимпијада, освен во Атина во 2004 година.

Таа ја потврдила титулата како најуспешна во историјата и на други турнири. Верт освоила 14 златни, пет сребрени и седум бронзени медали на светските првенства. Таа била европски шампион 20 пати, со три сребрени и една бронза.

Изгоре Бугати на познат музичар, вредно 3 милиони долари (ВИДЕО)

Штетата е голема, а поправката ќе биде обемна и пеколно скапа.

На социјалните мрежи се шират снимки од црвено Бугати уништено во пожар, за кое се верува дека е во сопственост на познатиот музичар од Доминиканската Република, Емануел Ерера Батиста, познат под уметничкото име ЕЛ Алфа Ел Џефе.

Црвено-црниот Bugatti Chiron изгоре додека бил паркиран во гаража во Мајами. Двете снимки објавени на Инстаграм од supercar.fails јасно покажуваат колкава е штетата, но и дека огнот не го зафатил соседното црно Ферари.

На на Chiron ќе му треба нов преден капак, браник, тркала, возачка врата и стакло, како и сите делови што ќе останат црни од саѓите. Лесно е да се претпостави дека ќе биде многу поскапо да се поправи оштетувањето на деловите што не се видливи како резултат на изложеност на високите температури.

За среќа во несреќа, автомобилот не изгорел целосно, зашто некој го изгаснал со противпожарен апарат. Исто така, да кажеме дека се уште се трага по сторителот кој го подметнал пожарот.

Како изгледал овој автомобил вреден најмалку три милиони долари, може да се види во следното видео објавено пред неколку месеци. Ако се докаже дека е навистина тој автомобил, тогаш Ел Алфа нема да стане пешак. Имено, покрај Бугати, овој млад човек поседува и Ролс Ројс Кулинан во кој веќе доживеал напад со огнено оружје.

Борис Џонсон и неговата сопруга Кери го очекуваат второто дете

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери очекуваат уште едно бебе, објавија денеска британските медиуми.

Нивното прво дете, синот Вилфред, се роди во април минатата година, објави Ројтерс.

Медиумите објавија дека Кери им напишала на своите пријатели на Инстаграм дека се чувствува „неверојатно благословена“ што е повторно бремена.

притисни ентер