Возач се збунил на паркинг, настанал хаос (ВИДЕО)

Кога автомобил со автоматски менувач вози или се паркира, треба да биде исклучително едноставно. Некои сè уште не може да се снајдат.

Без разлика дали станува збор за страв од паркирање или само непријатност од туѓ поглед, паркирањето е исклучително стресно за многумина. И, стесот често се зголемува со зголемувањето на односот на големината на возилото и расположивиот простор. Ако, покрај тоа, потребно е брзо да се реагира.

Во овој случај, нема ниту еден од споменатите предуслови, освен можеби големината на возилото. SUV дефинитивно не е мал. Видеото започнува со безопасниот излез на џипот од паркингот, но наскоро сè тргнува наопаку. Возачот стапнува на педалата и го удира автомобилот со задниот крај. И наместо полека да го исправи возилото, да застане и да го чека доаѓањето на сопственикот и полицијата, тој повторно дава гас. Овој пат, задниот крај на BMW е оштетен, а Toyota исто така добива удар. Во секој случај штетата е голема, но за среќа нема повредени.

Control your acceleration. from r/IdiotsInCars

Видео: Корејци ја пеат „Молитва“ од Марија Шерифовиќ

На интернет се појави снимка на која музичка група од Кореја ја пее песната „Молитва“ на натпревар за пеење.

На нивните способности не остана рамнодушна ни самата Марија Шерифовиќ, која со оваа песна и донесе победа на Србија на Евровизија во 2007 година.

Пејачката го изрази своето воодушевување од нивната изведба на својот Инстаграм профил.

Таа во објавата напомена дека ова е најдоброто изведување на нејзината песна, и напиша прекрасна порака упатена до талентираните Корејци.

„Ви посакувам се најдобро во понатамошната кариера и натпреварување. Се гледаме наскоро“, напиша пејачката.

Фото: Елена Китиќ ги запали социјалните мрежи

Таа објави фотографија во костим за капење, која го покажува нејзиното совршено тело и облини.

Ќерката на пеачкиот пар Миле Китиќ и Марта Салиќ, Елена Китиќ е активна на социјалните мрежи, а фановите неретко ги изненадува со смели фотографии.

Имено, Елена, судејќи по објавите, отпатувала во потоплите краишта. Елена најпрво објави фотографија во костим за капење од една од плажите во Доминиканската република, за потоа да објави снимка на која се гледаат убавините на оваа луксузна дестинација.

Фотографијата во костим на капење на која го покажува своето совршено тело и облини, наиде на многу позитивни реакции од фановите.

„Згодна“, „Убавице“, „Жена бомба“, се само дел од коментарите.

Сирискиот претседател и неговата сопруга имаат корона

Претседателот н Сирија Бапар Ал Асад и неговата сопруга Асма се заразени со коронавирусот, но се добро и нивната состојба е стабилна, објави денес претседателството, додека во земјата расте бројот на заразени.

Ал Асад и сопругата Асма направиле ПЦР тест откако почувствувале благи симптоми на корона.

Тие ќе бидат во изолација две до три недели.

„Во текот на изолацијата која ќе трае измеѓу две и три недели тие ќе продолжат со работата од дома“, додава претседателството во соопштението.

На почетокот на март министерството за здравство извести за зголемување на бројот на инфекции и повика на строго почитување на дистанцата и оцени дека таа земја не е поштедена од другите варијанти на вирусот.

Власта на крајот на февруари најави почеток на кампања за вакцинирање на медицинскиот персонал. Сирија доби 5000 дози од кинеските вакцини за 2500 медицинари, според дневниот весник „Al-Watan“, близок до власта. Сирија исто така одобри употреба на руската вакцина.

притисни ентер