Војска на улиците на Подгорица и Никшиќ- Црна Гора пред целосен карантин

Црногорската армија денеска постави шатори на повеќе места во Подгорица и Никшиќ за војниците да ги предупредуваат граѓаните да ги почитуваат епидемиолошките мерки, додека ситуацијата во Црна Гора предизвикана од ковид-19 е загрижувачка.

Обраќајќи им се на граѓаните во врска со епидемиолошката состојба предизвикана од коронавирусот, црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ рече дека ситуацијата е загрижувачка и дека здравствениот систем е на работ на издржливост.

Тој рече дека владата, во случај да не се намали бројот на пациенти во следните десет дена, ќе донесе одлука за целосно заклучување на Црна Гора.

"Сегашната состојба не е предизвикана од лошите епидемиолошки мерки, но проблемот е во непочитувањето на мерките. Затоа решивме да преземеме акција со заеднички придонес за да се излеземе од овој проблем", рече Кривокапиќ.

Тој рече дека Црна Гора се одлучила за „пат што е различен. Да не затвораме сè во овој момент, но ако мерките не дадат резултати во овие 10 дена, се навестува најлошото сценарио, а тоа е целосно затворање на Црна Гора "

Земјата со недели беше меѓу светските лидери по бројот на нови случаи, а неодамна влезе на црната листа на 10 водечки земји според бројот на смртни случаи во однос на 100.000 жители.

Министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ рече дека таа и епидемиолозите од Институтот за јавно здравје предложиле целосно заклучување на државата, но дека владиното тело за борба против епидемијата на ковид-19 одлучило да се фокусира на контролирање на постојните мерки во следните десет дена.

„Формирани се три екипи - првата се состои од членови на полициската администрација кои ќе ја контролираат примената на мерки на јавните површини и на отворено, како што се носење маска и одржување на дистанца. Втората ја сочинуваат претставници на Дирекцијата за инспекции и полиција , а третата ја сочинуваат припадници на армијата, кои ќе ги советуваат граѓаните во најранливите градови да ги почитуваат епидемиолошките мерки “, рече портпаролот на црногорската влада на прес-конференција.

Епидемиолошките мерки претходно воведени од црногорската влада забранија работа на угостителските објекти во повеќето црногорски градови, а полицискиот час е на сила од 21 до 5 часот наутро.

Од почетокот на оваа недела, жителите на Подгорица, каде што живее една третина од вкупното население, не можат да ја напуштат општината, ниту пак е можно да дојдат во главниот град на Црна Гора без соодветна контрола. Истите мерки се воведени за Цетиње, Улцињ, Никшиќ, Херцег Нови и Плужине, а претходно и за Будва и Тиват.

Вчера во Црна Гора пристигнале 30.000 дози вакцина од Синофарм, донирани од Кина за Црна Гора. Вакцинацијата започнала пред десетина дена со руската вакцина Спутник V, што дојде во Црна Гора како донација од Србија.

Здравствените власти тврдат дека вакцинацијата се одвива според планот и дека досега се пријавиле 15.000 жители за вакцинација.

Вакцинацијата на приоритетната популација над 80 години треба да започне наскоро, како што е најавено.

Црна Гора доцни со вакцинациите, на што влијаело и промената на владата, а претходната и сегашната влада ја префрлаат вината едни на други. Новата влада се согласи да купи 50.000 дози на руската вакцина, а во тек се преговори за уште 200.000.

Полицајката случајно го убила младиот Афроамериканец, протести низ САД (Вознемирувачко видео)

Насилните протести за новото полициско убиство на Афроамериканец во САД траат веќе три ноќи по ред, и покрај оставката на началникот на полицијата и полицајката што пукаше во 20-годишниот Даунт Рајт.

Даунт Рајт бил застрелан во неделата откако се спротивстави на апсењето и се обиде да им избега на полицајците со неговиот автомобил.

И според полицискиот извештај и снимките што ги објавија, се чини дека ова убиство било - несреќен случај. Имено, полицајката, според полицијата на Центарот Бруклин, по грешка наместо пиштол извадила електричен шокер од појасот.

Полицијата покажала снимка од камерата на телото на полицајката Ким Потер, во која се гледа тепачка помеѓу Рајт и неа и нејзините двајца колеги. Рајт, се бранел од полицајците кои се обидувале да му стават лисици, се вратил кон автомобилот, а на снимката се гледа како полицајката вади пиштол и вика „шокер“.

"Шокер! Шокер! Шокер!" вика полицајката со пиштол вперен кон Рајт, кој седи на седиштето во автомобилот. Потоа се слуша истрел. Застреланиот Рајт сè уште ја затвора вратата на автомобилот и дава гас, а Потер во шок вика: „Ср**е, го застрелав!“

„Мое верување е дека полицајката имала намера да го употреби својот шокер, но наместо тоа го застрелала со еден куршум“, рече шефот на полицијата Тим Ганон, кој потоа поднел оставка.

Ми се чини, од она што го видов и од реакцијата на полицаецот и стресот што следел, дека пиштолот случајно испукал, што резултирало во трагичната смрт на господинот Рајт “, додаде шефот на полицијата Тим Ганон:„ Ништо не можам да кажам за да ја намалам болката“.

"Ова е навистина трагичен настан, но мора да почекаме за резултатите од истрагата. Во меѓувреме, би сакал уште еднаш да бидам јасен: апсолутно нема оправдување за насилството. Мирните протести се разбирливи. Бидејќи ја чекаме целосната истрага, знаеме што да сториме за да одиме напред.: вратете ја довербата и осигурете ја одговорноста за никој да не биде над законот “, рече американскиот претседател Џо Бајден, повикувајќи на прекин на насилните протести поради убиството од страна на полицијата.

Иако точниот модел на пиштолот и шокерот што го носела полицајката Потер не е познат, сликите на вообичаени видови оружје што ги носеле американските полицајци - пиштолот „Глок 17“ и шокерот „Тасер Х265“ - покажуваат разлика меѓу нив.

Протестите започнаа уште во неделата кога стотици гневни граѓани се собраа пред зградата на полицискиот оддел во Бруклин во неделата вечерта. Полициските службеници во заштитна опрема испукале гумени куршуми, шок-гранати и солзавец.

Протестите продолжија ноќите и во понеделник и вторник, кога полицијата уапсила повеќе од 60 лица откако демонстрантите фрлиле шишиња и други предмети кон полициската станица. Протест е организиран и во Портланд, Орегон, каде радикалните левичари од движењето Антифа предизвикуваат немири, палеле и ја напаѓале полицијата од минатото лето. И овој пат се обиделе да ја запалат полициската станица.

Мајката на Рајт, Кејти Рајт, им изјави на новинарите дека добила повик од нејзиниот син во неделата попладне, велејќи дека полицијата го запрела затоа што имал освежувач за воздухот обесен на ретровизорот, што е нелегално во Минесота. Можела да ја слушне полицијата како му кажува на нејзиниот син да излезе од возилото, рече таа.

„Слушнав расправија и полицаец кој рече: Даунте, не бегај“, рече низ солзи.

Гувернерот на Минесота, Тим Валц, во изјавата рече дека ги следи протестите во Бруклин центар, предградие на Минеаполис, „додека нашата држава жали за уште еден црн живот што го однесе полицијата“.

Обвинителството допрва треба да одлучи дали ќе покрене обвинение против полицајката која наводно го убила Рајт во несреќен случај. Обвинителот Пит Орпут за Си-Ен-Ен се надева дека ќе може денеска да ја донесе одлуката.

Шкода го обнови Kodiaq и објави важна вест (ФОТО)

Љубителите на дизел автомобилите  изгубија уште една икона.

Пет години по неговото лансирање, најголемиот теренец на Шкода го доживува своето прво значајно дотерување. Освежувањето на дизајнот е придружено со технолошка поддршка, сето тоа во согласност со поновите модели на компанијата, а има и други важни новости.

Имено, горниот дел е сепак верзија на РС, но без моторот ТДИ. Моќниот дизел замина во пензија и ќе биде заменет со 2.0 TSI со 245 КС. Околу 6 секунди му требаат за спринт до 100 км на час и максимум 250 км на час.

Покрај браниците за шминка, натписот на марката на централниот дел од капакот на багажникот и некои други новини, обновениот Kodiaq ќе се препознае и по LED светлата Матрикс. Дигиталниот кокпит со дијагонала од 10,25 инчи е проследен со централна инфо-забава со дијагонала на екранот од 8, односно 9,2 инчи. Седиштата се вентилирани, со функција за греење и масажа.

Покрај гореспоменатата верзија RS, Škoda нуди верзии со бензински мотор од 1,5 TSI од 150 КС и 2,0 TSI со 190 КС. Во понуда остана и 2.0 TDI со 150 и 200 КС. AWD и седумстепен менувач DSG остануваат како опции.

Првите испораки се очекуваат во текот на летото со малку зголемени цени.

Вучиќ ја назначи Невена Јовановиќ за нов амбасадор на Србија во Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска издаде указ за назначување на Невена Јовановиќ на позицијата вонреден и ополномоштен амбасадор на Србија во Македонија, објави белградскиот бизнис портал еКапија.

Јовановиќ на оваа позиција доаѓа од позицијата Заменик-помошник министер за билатерална соработка во Министерството за надворешни работи на Србија.

На досегашната вонредна и ополномоштена амбасадорка на Србија во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ, минатата година и заврши мандатот во нашата држава.

притисни ентер