Во Индонезија е пронајден најстариот пештерски цртеж на животно (ФОТО)

Археолозите ја откриле најстарата пештерска уметност во светот во Индонезија - цртеж на дива свиња во природна големина стар најмалку 45.500 години.

Откритието вчера е опишано во списанието Science Advances и ги обезбедува најстарите докази за човечките заедници во регионот.

Коавторот на истражувањето Максим Ауберт од австралискиот универзитет Грифит за АФП изјавил дека цртежот бил откриен на островот Сулавеси во 2017 година од студентот Басран Бурхан, како дел од истражувањето спроведено во соработка со индонезиските власти.

Пештерата Леанг Тедонгџ се наоѓа во оддалечена долина опкружена со варовнички карпи на околу еден час пешачење од најблискиот пат.

Достапна е само за време на суви периоди бидејќи е поплавена, а членовите на изолираната заедница Бугис им рекле на научниците дека никогаш порано не биле посетени од „западњаци“.

Цртежот на свиња, со димензии 136 на 54 сантиметри, е нацртан со темно црвен пигмент од земја и наликува на возрасна машка свиња поради израстоците што личат на рог.

На цртежот се прикажани и два отпечатока од раце над задниот дел на свињата и се чини дека се соочуваат со другите две свињи кои се само делумно зачувани.

„Се чини дека свињата ја гледа борбата или контактот со другите две свињи“, вели коавторот Адам Брам.

Луѓето ловат диви свињи во областа Сулавеси веќе десетици илјади години и тие се главна тема на праисториската уметност во регионот, особено во време на леденото доба.

Ауберт, експерт за утврдување на староста, ги идентификувал минералните наслаги што биле формирани на цртежот, а потоа со помош на изотоп на ураниум утврдил дека наоѓалиштето е старо 45.500 години.

Тој цртеж е барем толку стар, но може да биде и многу постар, додаде тој.

Досега најстарата праисториска пештерска уметност е откриена и во Сулавеси од истиот тим археолози. На него се прикажани група ликови кои се делумно луѓе, делумно животни во лов на други животни и е стар најмалку 43.900 години.

Пештерското сликарство ни помага да ги пополниме празнините во разбирањето на раните миграции на луѓето.Познато е дека луѓето дошле во Австралија пред 65 000 години, но најверојатно морале да ги преминат индонезиските острови.

Тимот верува дека цртежот на свињата е дело на Хомо сапиенс.

Научниците се надеваат дека ќе можат да извлечат ДНК примерок од отпечатокот на двете раце, што веројатно е направено од авторот, кој мачкал пигмент на рацете со сопствената плунка.

Автомобил се забил во куќичка на патарина во Хрватска

Стравична несреќа на автопатот А11  во Хрватска, автомобил се заби во куќичка на наплатната рампа во Мрацлин, загина вработен во ХАЦ.

Утрово околу 5-30 часот во близина на патарината Мрацлин на автопатот А11 Загреб – Сисак во Хрватска возач ја загубил контролата на автомобилот и удрил во објект на патарината, соопштила хрватската полиција. Во несреќата загина работник на патарината а возачот на автомобилот е тешко повреден.

Поради сообраќајната несреќа на овој дел од автопатот сообраќајот се одвива споро со ограничување на брзината во правец кон Сисак на 40 км на час.

Според „Вечерњи лист“ во несреќата наводно загинал вработен на патарината а возачот на автомобилот е тешко повреден.

Извор : 24 sata.hr

Опаѓа бројот на новозаразени со Ковид-19, но остануваат апелите за почитување на мерките

​ Нови 307 случаи со КОВИД-19 од направени 1.854 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство по изминати 24 часа. 

Починаа 14 лица во болнички услови, а оздравени се 658 пациенти.

Вкупниот број на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.124, бројот на оздравени пациенти е 76.045, на починати е 2.768, а бројот на активни случаи изнесува 11.311. Досега во земјата се направени вкупно 439.121 тестирања на КОВИД -19.

Од новите позитивни на КОВИД-19, во Скопје се 137, во Куманово 17, во Велес 15, во Тетово и во Прилеп по 13, Дебар 11, Гостивар, Охрид и Кавадарци по 10, девет во Струмица…

Во Скопје активни случаи има 6.455, во Тетово – 467, во Куманово – 433, во Струмица – 362, во Кавадарци – 355, во Охрид – 349, во Гостивар – 306, Прилеп – 259, Битола – 226… Најмалку активни случаи или седум има во Дојран.

Вкупниот број на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 608 и има околу 580 празни болнички кревети во ковид-центрите, соопшти вчера Министерството за здравство.

Според надлежните, кај нас нема мутација на коронавирусот, слична на таа која се појави во Велика Британија, односно кај нас е присутен истиот вирус.

– Иако е присутен истиот вирус, тоа не е сигнал да ги намалиме мерките. И покрај тоа што опаѓа бројот на новозаразени, се уште треба да бидеме внимателни, бидејќи сега училиштата почнаа повторно да функционираат. Сите мерки за заштита остануваат и натаму. Следната недела ќе ја анализираме состојбата и врз основа на тоа ќе носиме други мерки и препораки, изјави вчера министерот за здравство Венко Филипче.

Министерот за здравство истакна дека сите вакцини се евалуираат, а тоа на што ставаат приоритет е да се осигураат во нивниот квалитет. Филипче смета дека сосема добро може да го спроведат процесот на имунизација и посочи дека ќе останат тука да ги вакцинираат сите наши граѓани, по приротиет така како што се дефинирани групите.

– Имавме разговор со претставништвото на „Фајзер" во Белград и таму се работи на двата договора – нашиот драфт договор за нашите 800 илјади дози и дозволата српските власти да ги дадат фајловите за ние да ги увеземе тие вакцини од нивната земја. Веднаш кога ќе ги добијат фајловите и дозволата ние сме спремни да ги примиме, појасни Филипче.

Премиерот Зоран Заев синоќа најави дека вие денови се очекува да стигнат првите две-три илјади вакцини од договорените 8.000 од српските вакцини од „Фајзер" коишто дефинитивно се усогласени и политички договорени.

– Идната недела се очекуваат првите информации за првите количини преку КОВАКС системот, а во февруари се очекуваат вакцините кои се договорени директно со компанијата „Фајзер", изјави Заев.

Нашата земја, вели премиерот Заев, е целосно подготвена со обезбедени ладилници за вакцините и веќе е изграден системот за вакцинација, а први ќе ја примат медицинските работници од КОВИД болниците кои се 7.850 на број, останатиот медицински персонал, хронично болните и возрасните луѓе.

Се врати во сила Законот за акцизи, бензините и дизелот поевтини за два денара

Од денеска престана да важи Уредбата со законска сила за примена на Законот за акцизите за време на вонредна состојба, со што повторно стапи во сила Законот за акцизи. 

Тоа придонесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) да ги намали малопродажните цени на горивата.

Со укинувањето на дополнителната акциза за горивата која беше воведена како мерка за време на вонредна состојба, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалија за два денара за литар, екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтини за 13 денари, додека малопродажната цена на мазутот остана на исто ниво.

Затоа РКЕ донесе одлука од денеска ЕУРОСУПЕР БС – 95 да се продава за 61 денар на литар, ЕУРОСУПЕР БС -98 за 63, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 52,5, екстра лесно масло за домаќинство 1 (ЕЛ-1) за 41,5 денари за литар, а цената на мазутот М-1 НС остана 30,823 денари за килограм.

Со тоа РКЕ всушност изврши усогласување на претходната одлука за цената на горивата, што беше донесена во понеделникот, со Законот за акцизи кој од денеска повторно стапи на сила.

– Поради истекување на важноста на Уредбата што беше донесена за време на вонредната состојба, се враќа на сила Законот за акцизи кој се применуваше пред да се донесе Уредбата. Поради оваа состојба, РКЕ донесе измена на одлука со што износите на одделни елементи кои влегуваат во структурата при формирањето на највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, се променети согласно важечките износи на акцизите, утврдени во Законот за акцизи. Овие цени ќе важат се до донесување нова одлука, изјави претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски.

РКЕ секој понеделник носи одлука за утврдување највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт.

Уредбата со законска сила за примена на Законот за акцизите за време на вонредна состојба Владата ја донесе на својата седница на 1 април 2020 година по што беше објавена во Службен весник, а во делот на горивата стапи на сила од 5 мај 2020 година.

притисни ентер