Во Хрватска утре ќе се одржи првата пилот-забава , а потоа и свадба без маски и дистанца

Утре во Хрватска ќе се одржи првиот пилот- настан, чија цел е да се провери дали собирите на вакцинирани, тестирани и оздравени луѓе се епидемиолошки безбедни.

"Оваа недела ќе има два пилот настани. Во четврток ќе има проба на вечера во ресторан, а во недела свадба. Овие настани се важни за нас со цел да потврдиме зад што веќе стои науката", велат од Главниот штаб.

Првиот пилот настан всушност ќе симулира банкет во ресторан каде луѓето би можеле да се дружат едни со други неколку часа. Затоа, нема да биде класична вечера во ресторан каде групи луѓе се поставени засебно, туку идејата е да се дружат едни со други без растојанија и маски.

Пилот- приемот ќе започне околу 18 часот во ресторан во Загреб, каде што ќе биде присутен дежурен епидемиолог од Хрватскиот институт за јавно здравје и ќе набљудува.

Ќе има 70 до 80 гости,пишуваат хрватските медиуми, од кои само дел се познаваат од претходно. Сите се вакцинирани со две дози на вакцина, како што побарал епидемиологот и Главниот штаб.

Нема да има седење на забавата, ќе има само неколку столици во барот, бидејќи луѓето сакаат да бидат охрабрени да се дружат едни со други. Луѓето ќе бидат охрабрени да се движат низ ресторанот и да се дружат со различни луѓе.

На учесниците веќе им било укажано да се запознаваат едни со други, да се движат внатре и, ако сакаат, надвор од зградата. Кога ќе се дружат, од нив се очекува да не држат дистанца и да се однесуваат како да нема пандемија. Храната ќе се служи на шведска маса, како што обично се случува во угостителството, а луѓето ќе се служат таму за да има контакт едни со други. Исто така, ќе им се сервираат пијалоци.

Музика ќе свири диџеј, а учесниците се очекува да се опуштат и да се однесуваат како пред пандемијата. Сè ќе трае до после 22:30 часот.

"Повеќе луѓе беа подготвени да учествуваат отколку што очекувавме, одговорот беше многу добар. Секој беше заинтересиран за еден таков експеримент што ни служи за да можеме да се вратиме во некој вид нормално. За овој пилот настан, нашиот избор беше наједноставен, па затоа ги повикавме сите на кои ќе помислевме дека спаѓа во таа категорија. Во сабота има уште еден настан, пилот- венчавка каде што ќе има три категории луѓе - оние што биле вакцинирани со две дози, оние кои биле тестирани и оние кои го преживеале коронавирусот “, изјави за Индекс Жаклина Троскот од Здружението на независни угостители, кое ја презело организацијата и на двата пилот- настани.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер