Уште еден голем европски град ја ограничува брзината на 30 км/ч

Францускиот град Лион планира од пролет 2022 да ја намали максималната дозволена брзина за возилата од 50 на 30 километри на час.

Лион со тоа ќе им се приклучи на останатите големи градови во Франција, вклучувајќи ги Париз и Лил во поглед на ограничувањето на брзината на движење на автомобилите.

Градоначалникот на овој град вели дека ограничувањето од 50 км/ч ќе се задржи само на некои главни сообраќајници.

Според неговите зборови, целта на оваа промена е спречување на сообраќани незгоди во градот.

Инаку од крајот на август ново ограничување на брзината има и во голем дел од Париз.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер