Универзитетот во Пелопонез со магистерска програма на англиски јазик за Медитеранските студии

Одделот за политички науки и меѓународни односи на Универзитетот во Пелопонез (Грција), во партнерство со Институтот за меѓународни односи (IDIS) на Универзитетот Пантеон во Атина и во соработка со Одделот за политички и социјални науки и Одделот за културно наследство на Универзитет во Болоња (Италија), National National Institut des Langues et Civilizations Orientales (INALCO) на Универзитетот Сорбона Париз Ците (Франција), Одделот за меѓународни односи на Универзитетот Јашар (Турција), Одделот за економија и финансии на Универзитетот во Наполис во Пафос (Кипар) нуди програма за постдипломски студии и Магистер по медитерански студии.

Програмата е дизајнирана да биде флексибилна и динамична програма која што опфаќа широк спектар на прашања и проблеми во различни дисциплини (т.е. Политички науки, меѓународни) Односи, културни студии и економија). Претпоставена е на повеќедимензионален пристап кон низа итни, иако меѓусебно зависни, прашања како што се конфликт, безбедност и национализам; демократизација, граѓанското општество и Арапската пролет; Култури и мултикултурализам; теми и активизам на жените; економски криза и развој; и енергетска безбедност и еколошки предизвици.

Структурата на програмата ги олеснува различните придонеси на факултетот.

Програмата трае 12 месеци.

Школарината за Магистерска програма на англиски јазик е 3000 евра, и може да се плати на три рати.

Износите се: 1000 € (при регистрација), 1000 € (до 15 јануари 2022 година) и 1000 € (до 15 април 2022 година).

Магистерските студии може да ги запишат дипломирани студенти на одделенија за домашни универзитети и повисоки технолошки

Институти и дипломци на странски признати еквивалентни институции за да ја достават својата кандидатура

Апликантите студенти треба да имаат диплома (барем почести од втора класа) во соодветно поле на студија (на пример, политички науки, меѓународни односи, социологија, културолошки студии, економија и право).

Кандидатите-студенти исто така треба да имаат одлично познавање на англиски јазик. Претходно професионално искуство и какви било други релевантни вештини (на пример, познавање на други јазици што се зборуваат на Медитеранот) .

Апликациите треба да се достават на https://forms.gle/bMJw6mr5pojhyVqg8 до 31 август 2021 година до исто така, обезбедување на следниве документи на англиски јазик:

1. Пополнет формулар за апликација

2. Лична карта или пасош

3. Биографија (по можност во формат Еуропас, http://europass.cedefop.europa.eu/en/home)

4. Сертификат за диплома *

5. Препис на евиденција на диплома (и) (завршен или тековно студира).

6. Додаток на диплома (доколку е достапен)

7. Формална квалификација на писмено и усмено владеење на англиски јазик (т.е. еквивалентно на ниво на Ц1 или

повисока според Заедничката европска референтна рамка за јазиците)

8. Писмо за мотивација на една страница

9. Други придружни документи (на пример, доказ за работно искуство, дополнителни јазични вештини, итн.)

10. Две препораки [судиите треба да си ги испратат своите препораки до

следнава адреса за е-пошта: [email protected]]

11. Ако дипломата е доделена од странски универзитет, сертификат за диплома.

Подетални информации на сајтот https://pedis.uop.gr/?p=15470

Нина Бадриќ ја провоцира Лепа Брена со фотографија од Хвар

Хрватската ѕвезда Нина Бадриќ на својот Инстаграм објави фотографија од Хвар, на која што покажа како изгледа глетката од ресторан кон морето.

„Утро“, напишала пејачката на германски јазик со фотографијата.

Летната сцена воодушеви многумина.

„Не е лошо“, „Рај на земјата“, „Прекрасна“, „Рааај“, „Уживајте“, се некои од коментарите.

Одговори и Лепа Брена.

„Малку не измачуваш, нели? се пошегува пејачката.

„Те чекаме“, и` порача Нина.

Инаку, минатата година Лепа Брена и Нина заедно уживаа на летниот одмор на островот Вис, а се чини дека пејачките и оваа година ќе поминат неколку дена заедно.

Во Узбекистан е произведена првата серија на руската вакцина Спутник

Првите серии на руската вакцина Спутник В против коронавирус се произведени во погоните на лабораторијата Јурабек во Узбекистан, се наведува во соопштението на Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ).

Вакцината произведена во Узбекистан ќе се користи во националната програма за вакцинација, се наведува понатаму во соопштението, објави ТАСС.

Спутник V е сертифициран во земјата во февруари 2021 година.

RDIF организирал трансфер на технологија за производство на вакцините во Узбекистан.

Серијата за валидација биле испратени до центарот на Гамалеја за контрола на квалитетот, наведува Фондот и додава дека комерцијалната продукција на Спутник V е предмет на успешна контрола на квалитетот на сериите за валидација.

До денес, вакцината Спутник В е регистрирана во 69 земји низ светот со вкупно население од над 3,7 милијарди луѓе.

Податоците добиени од регулаторните тела на бројни земји за време на вакцинацијата на населението, вклучувајќи ги Аргентина, Бахреин, Унгарија, Мексико, Сан Марино, ОАЕ и други, покажуваат дека Спутник V е една од најбезбедните и најефикасните вакцини против коронавирусот.

Математичарка од Кембриџ без тренер и клуб освои олимписко злато и го шокира светот (ФОТО)

Ана Кисенхофер не била глобално позната спортистка пред Олимпијадата, но влезе во историјата во Токио и освои злато во велосипедизмот, во дисциплината трки на патишта.

Нејзината животна приказна е фасцинантна, а светските медиуми пренесуваат дека тоа е едно од најголемите изненадувања во историјата на Игрите. Имено, шансите за нејзина победа кај повеќето светски обложувалници биле поголеми од 500, и според тој критериумот таа била убедливо најмалата фаворитка за подиумот.

Ваквите предвидувања можеби не се невообичаени со оглед на тоа што австриската велосипедистка пристигна на Игрите како 94 -ти на светската ранг -листа. Пред пет години, таа го освои својот прв аматерски турнир во Шпанија, на 25 -годишна возраст. Таа наскоро потпишала професионален договор со Лото Судал Дами, но во 2017 година се откажала од спортување. Две години подоцна се вратила како аматер.

Така, Кисенхофер пристигнала на Игрите без договор со професионален клуб, но и без тренер. Таа се подготвувала за натпреварот, со уште неколку аматери, далеку од идејата за каков било медал. "Порано имав тренери, а сега се правам сама. Тренирам, се грижам за исхраната и закрепнувањето. Направив план за трката. Знаев точно како да започнам, од каде ќе се обидам да ги нападнам конкурењнтите и што би јадела пред трката “, рече таа по историскиот успех.

Сцената од крајот на трката долга 137 километри е можеби најдобриот доказ за тоа колку е бизарна нејзината победа. Имено, уште четири велосипедисти влегле со неа во последната етапа од трката. Мислеле дека борбата за медали е само меѓу нив и не ни знаеле дека Кисенхофер е пред нив. Во еден момент таа имала предност од дури пет минути.

Така, Холанѓанката Анемиек ван Влејтен, втора во рангирањето, влегла во финишот славејќи со кренати раце, мислејќи дека штотуку го освоила олимпиското злато. Во реалноста, таа заостанувала минута и половина зад Австријката и морала да се задоволи со сребрениот медал.

За да ја заврши приказната за чудото, Кисенхофер е дипломирана математичарка од Кембриџ. Пред осум години, таа докторирала на Универзитетот во Барселона. Интересно, оваа година таа спровела истражување за влијанието на топлината врз човечкото тело под напор, а голем дел од јавноста верува дека поради тоа се подготвила многу подобро од конкуренцијата за тешките услови во Токио.

Кисенхофер нема да стане професионалец ниту по најголемото злато во светот на спортот. "Штом сум на целта значи дека сум подготвена и сакам да победам, но исто така сум реална. Пред Игрите ги анализирав моите шанси и би била среќна да бидам меѓу најдобрите 25. Ова сеуште е незамисливо за мене, дека го земав златниот медал. Не сакам професионална кариера, без оглед на успехот. Сакам да уживам во возењето велосипед и мислам дека ќе возам на пробно возење “, рече креаторката на најголемото чудо на Игрите.

Патем, за Австрија го освои првото злато од Летните олимписки игри во Атина во 2004 година и првото злато во велосипедизам од Игрите во 1896 година.

притисни ентер