Уапсени петмина мигранти за потпалување на пожарите на Лезбос

Петмина мигранти се уапсени во рамките на истрагата за пожарот во логорот Мориа пред помалку од една недела на грчкиот остров Лезбос, а шестиот осомничен е во бегство, изјави грчкиот министер за цивилна заштита Михалис Хрисохоидис.

„Петмина млади странци се уапсени, додека друг идентификуван осомничен е во бегство“, рече министерот во Митилена, главниот град на островот, јави грчката новинска агенција АНА.

Петмина мигранти се приведени во рамките на полициската акција на островот, каде илјадници азиланти спијат по пожарот во кампот, пренесува АФП од локален полициски извор.

Изворот наведува дека шестиот осомничен го напуштил островот. Националноста на осомничените не е откриена. Министерот Хрисохоидис оцени дека овие апсења ја поништуваат тезата дека десничарски екстремисти го запалиле кампот за мигранти ноќта на 9 септември, по што 12.000 баратели на азил останаа без засолниште.

Грчката влада двапати досега ги обвинила мигрантите за палење оган. Во последниве години, се зголемуваат инцидентите меѓу барателите на азил и островјаните, вклучително и симпатизерите на крајната десница, кои се противат на задржување мигранти на Лезбос.

Жителите попладнево се собираат за да побараат „отстранување на мигрантите од островот“.

По пожарот грчките власти набрзина поставија привремен камп во близина на остатоците од Морија за да ги сместат, но досега се сместени само 800 од вкупно 14 000 мигранти на островот.

СДСМ: Уште една спорна кампања и сомнително рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ

Уште една спорна кампања и сомнително рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ, ништо не се менува во опозициската партија.

Отворената истрага и сомневањата за неправилности во изборното рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажува дека во оваа партија ништо не променето.

Јавно објавени информации говорат дека стотици илјади евра, пари од Буџетот, пари на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ потрошила за изборно рекламирање кај непознати интернет портали, без импресум и без редакции.

Речиси и да нема кампања на ВМРО-ДПМНЕ во последните изборни циклуси што не е спорна или сомнителна.

За изборната кампања за Гордана Сиљановска, ВМРО-ДПМНЕ предводено од Христијан Мицкоски ја затвори сметката со долг од 400.000 евра, спротивно на законот од член 71 од Изборниот законик.

За оваа кампања, но и други, јавноста дозна и за сомнителните шеми преку фирми на Орце Камчев.

Претходно, ВМРО-ДПМНЕ предводено од Никола Груевски, оставаше долгови од над три милиони евра.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ треба да знаат дека помина времето кога се затвораа сметки за изборни кампањи со милионски долгови без да има одговорност, помина времето кога со парите од граѓаните ВМРО-ДПМНЕ вршеше поткуп на медиуми.

Сега е време на одговорност. Надлежните институции треба брзо да го разрешат овој, но и сите претходни случаи каде ВМРО-ДПМНЕ ги прекршува законите.

Следува правда и одговорност за сите.

СДСМ

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух.

Претседателот Стево Пендаровски упати порака до учесниците и организаторите на трката во планинско трчање Охрид Ултра-Треил, што ќе се одржи од 18 до 20 септември во Националниот парк „Галичица" и охридско-преспанскиот регион.

Посакувајќи успех во реализацијата на трката, како што соопшти неговиот Кабинет, претседателот Пендаровски во пораката оцени дека нејзиното одржување, и покрај предизвиците поради пандемијата од Ковид-19, говори за истрајноста, за тимскиот дух и за солидарноста на учесниците и на организаторите на настанот.

-Поради мерките за справувањето со пандемијата од Ковид-19, многу спортски натпревари во светот се одложени или откажани. Сепак, наместо да биде изговор за занемарување на спортот, здравствената криза е причина повеќе да вложуваме во спортската и физичка активност како предуслов за здрав живот. Колку поздрави поединци и заедници, толку постабилни општества и подинамични економии, се вели во пораката од претседателот Пендаровски.

Според него, спортските натпревари и трки, особено во време на физичка и социјална дистанца, можат да помогнат за градењето инклузивно и солидарно општество во кое ќе има место за секоја личност.

-Спортските вредности на почитување, ферплеј, еднаквост и пријателство ни се потребни повеќе од кога и да било порано. Тоа се позитивни вредности со кои треба да ги мотивираме сите генерации, особено нашите млади, вели претседателот Пендаровски во упатената порака.

Охрид Ултра-Треил е меѓународен спортски настан во природа што се одржува еднаш годишно во Националниот Парк „Галичица" и охридско-преспанскиот регион.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ без став за меморандумот на Бугарија, свитканата кичма на Заев со ново фијаско

СДСМ нема став за меморандумот на Бугарија кој е навредувачки за нашата држава и македонскиот народ.

Политиката на свиткана кичма единствено што донесе се нови порази наместо ЕУ интеграција.

СДСМ молчи, а МНР не реагира на ваквите меморандуми, додека мафијата на Заев продолжува да ја толчи и гмечи државата.

Меѓудругото спроведува мерки кои значат апартхејд

СДСМ - ДУИ наместо да работат за европска иднина и подобри услови за живот на народот спроведуваат политика на поделби и сегрегација.

Додека ја поскапуваат струјата за да испумпуваат милиони преку тендери, додека банки пропаѓаат и илјадници остануваат без своите примања, власта наместо на решение на нивните проблеми одговара со поделби во општеството преку субвенционирање на вработувања по етнички клуч.

Субвенционирање на приватни компании за вработување по етнички клуч е апсолутно неприфатливо. Компаниите не треба да се делат по тоа кого вработуваат. Наместо политика на апартхејд, нека почнат да водат европски политики.

Сите плаќаат поскапа струја, сите се жртва на корупцијата и криминалот, сите се подеднакво небезбедни, сите ги делат истите маки. И власта наместо со политики на поделби треба да почне со политики на сплотување, европски политики на заедништво.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер