Трка на Ламборџини и СУВ со илјада коњски сили (ВИДЕО)

Моќниот Ламборџини изгледа немоќно покрај американскиот ѕвер.

За да може класичен теренец да биде побрз од супер спортски автомобил, површината мора да биде одлична, но тјунерот е сепак клучен. Во овој случај, врската е оптимална и е составена од Доџ и Хенеси.

Од Америка, веќе можевме да видиме ѕверови од камиони и џипови кои се расфрлаат со инчи и моќност. Dodge Durango е последниот во низата и не е изненадување што беше вистински бестселер во изданието на SRT Hellcat. Кога ќе видите како се справува со Ламборџини, сè ќе ви биде јасно.

Значи, во едниот агол е Авентадор, познатиот автомобил на Ламборџини и еден од автомобилите што дефинитивно ја одбележаа последната деценија. Во трката за забрзување, мора да се бори со Дуранго, кој што го опреми тексашкиот тјунер со пакетот HPE 1000, што значи 1027 КС при 6.500 вртежи во минута и 1313 Нм достапни од 4200 вртежи во минута.

И покрај обемните модификации, Хенеси ќе испрати секоја од 50-те единици со гаранција од 38.600 км (24.000 милји). И да, има простор за подобрување на овој автомобил, а опремата е комплетна. Трошоците за обработка се околу 35.000 долари.

Зеќири сведочеше против Рашковски, вели дека не бил запознаен со софтверот

Немало одлука на Влада за набавка на сообраќајниот софтер на екс генералниот секретар Драги Рашковски.

Ова произлезе од денешното рочиште на кое тој се соочи со неговиот наследник Мухамед Зеќири како сведок. Тој кажа дека кога се набавува софтвер за друга институција, во случајов МВР, тогаш треба тоа да биде побарано, а потоа да се донесе одлука на Влада.

-Се запознав со софтверот откако се отвори случајот. Во одговорот кој до обвинителството го доставивме преку службите стоеше дека не постои одлука на Влада.

-Дали ви е познато дека се вршени проверки во генералниот секретаријат за ваков вид на софтвер пред да се набави?

-Точно не се сеќавам, мислам дека не беше.-Мухамед Зеќири – Сведок.

По што посочи дека софтверот не бил ставен во функција додека бил генерален секретар.

Обвинителката Трајчева е сигурна дека сведочењето на Зеќири го потврдило обвинението против Рашковски.

-Јас сум сигурна во тоа бидејќи ако ги слушнавте одговорите на сведокот, тој беше дециден дека Генералниот секретаријат не може да утврдува просечна брзина на возила во сообраќајот ниту да изрекува казни. И да не го кажеше тоа сведокот постои Закон за безбедност во сообраќајот во кој точно е појаснето кој може да ги врши тие функции.изјави – Ивана Трајлева – Обвинител во ОЈОГОКК.

Зеќири додаде и дека на владините седници на кои тој присуствувал не се разговарало ниту за софтверот за одредување на просечна брзина во сообраќајот ниту пак за системот за биометриска идентификација на вработените.

Токму околу ваков софтвер одговараше како сведок и ексдиректорот на Дирекцијата за заштита на на лични податоци, Горан Трајковски. Кога Рашковски го набавувал овој софтвер, добил известување во кое му било посочено да се води сметка на законите.

-Во ниту еден субјект кој е работодавец не може со биометрија да се врши евиденција на работно време. Ниту во Генералниот секретаријат, ниту во Македонија, ниту каде било во светот.

-Лажете дека никаде во свет биометриски податоци не се обработуваат поради евидентирање на работно време – му се спротистави Рашковски, на што Трајкоовски одговори дека

-Доколку некој работи во администрација – сигурно не му се обработуваат биометриски податоци.- Горан Трајковски – Сведок.

Судењто против Рашковски за набавката на софтверот и перење пари започна на почетокот на годинава додека Зеќири од домашен притвор е под истрага за сомнителни договори за консултантски услуги без постапка за јавна набавка.

Анализа: Во Балтикот продолжува истекувањето на гас од „Северен тек“ – саботажа или несреќа?

Во Балтичкото море продолжува неконтролираното истекување на гас од гасоводот „Северен тек“ кое изминатите 24 часа ја крена светската јавност на нозе.

Обвинувањата се дека станува збор за саботажа, но до сега никој не презема одговорност...На оваа тема во студио два е Александар Видиновски.

Целиот извештај погледнете го во видеото.

Левица ја поднесе инцијативата за Референдум до ДИК

До петок да се соберат сто потписи, а собраниската процедура да помине без опструкции- ова се очекувањата на лидерот на Левица, Димитар Апасиев, кој формално ја достави иницијативата за референдум во ДИК.

Првичната процедура ќе се спроведува во 30 општини, а првопотпишан ќе биде тој. Целта на опозициската партија е со граѓанско изјаснување да се укине преговарачката рамка и да се отфрлат бугарските барања преку референдумско прашање “Дали сте за продолжување на преговорите со ЕУ, со прифаќање на собраниските заклучоци од 16 јули 2022 година”.

Народот треба да го каже последниот збор за ова прашање од национален интерес, вели Апасиев, кој смета дека иницијативата е по примерот на Преспанскиот договор, па затоа не очекува оваа да заврши како претходната на ВМРО-ДПМНЕ. Тој најави дека следната недела ќе ја достави во Собрание, а доколку Џафери ја прогласи за неуставна, следува целосна блокада на законодавниот дом.

-Доколку во некое сценарио тоа се случи ние најавивме дека целосно ќе го блокираме собранието и мислам дека тој нема да се дрзне тоа да го направи. Ќе видиме затоа што не можеме да претпоставиме, тој силеџиски го толкува и Уставот и деловникот. Тој не е надлежен за тоа што го прави, тој е надлежен само да ја прими, да види титулари, адресари. Референдумот не е анти ЕУ, туку бојкотот на референдумот или недавањето да се случи референдум е чин на анти ЕУ бидејќи демократското изјаснување на граѓаните не може да биде анти ЕУ. – Димитар Апасиев – претседател на Левица.

Планот на Левица е до крајот на оваа година да се соберат и неопходните 150 илјади граѓански потписи, а поддршка очекуваат од сите опозициски партии. Досега немале разговарано на оваа тема со другите опозиционери, за што потврди и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Дали неговата партија ќе ја поддржи рече дека ќе одговори тогаш кога официјално ќе пристигне во Собранието, но според досегашните информации од пратениците, ќе се приклучат на секоја иницијатива која е во насока на поништување на Договорот за добрососедство.

Обидот на ВМРО-ДПМНЕ преку референдум да се поништи Договорот од 2017та пред две недели заврши неуспешно со образложение од собранискиот спикер Џафери дека ратификуваните меѓународни договори се дел од внатрешниот правен поредок и не можат да се менуваат со закон.

притисни ентер