Трагедија во Шведска: Луѓе излегле од воз, на нив налетал друг воз и ги убил

Товарен воз удри и усмрти три лица на железнички премин на станица во централна Шведска, откако тие се симнаа од друг воз, соопштила денеска полицијата.

Жртвите - 25-годишен маж, жена на 20-годишна возраст и трето лице кое не било веднаш идентификувано - ги преминале шините без да го видат товарниот воз како се приближува, рече Фелисија Дејвидсон, портпаролка на шведската транспортна управа, пренесе Фокс њуз.

Полицијата соопшти дека несреќата е под истрага.

На преминот има само светла за предупредување за возови што доаѓаат.

Службите за итни случаи биле известени за несреќата на преминот на станицата Оребро доцна ноќеска и откриле тројца пешаци „многу тешко повредени“, соопшти полицијата.

Во 2017 година, еден маж загинал на истиот премин во Оребро, околу 170 километри западно од Стокхолм, објавија шведските медиуми.

Шведската новинска агенција ТТ соопшти дека се зборувало за затворање на станицата, но многу жители ја користат за да патуваат, па затоа останала отворена.

Црна Гора ќе учествува во обука на украинската војска- ќе испратат тројца војници

Црна Гора има намера да се приклучи на мисијата на Европската унија (ЕУ) за давање воена помош за Украина (ЕУМАМ) со ангажирање најмногу тројца припадници на Армијата, кои ќе учествуваат во обуката на украинските војници.

Црна Гора има намера да се приклучи на мисијата на Европската унија (ЕУ) за давање воена помош за Украина (ЕУМАМ) со ангажирање најмногу тројца припадници на Армијата, кои ќе учествуваат во обуката на украинските војници, изјавија за Радио Слободна Европа од Министерството за одбрана на Црна Гора.

Како што наведоа, Министерството неодамна добило одобрение да учествува во оваа мисија, откако Црна Гора изразила намера да обезбеди друг вид поддршка на Украина и да придонесе за заедничката безбедносна и одбранбена политика на Европската унија, објави РТЦГ.

ЕУМАМ е основан од Европскиот совет во 2022 година по воената агресија на Русија против Украина, со цел да ѝ пружи помош на таа земја, преку зајакнување на воената способност за одбрана на територијалниот интегритет и суверенитет.

Мисијата има мандат да обезбеди индивидуална, колективна и специјалистичка обука за припадниците на украинските вооружени сили на локациите на членки на ЕУ.

„Во моментов сме во фаза на спроведување на националните процедури, што треба да резултира со усвојување на собраниска одлука за учество на припадниците на црногорските вооружени сили во оваа мисија“, соопшти Министерството за одбрана.

Одлуката за употреба на единиците на Армијата во меѓународните сили ја донесува Парламентот на Црна Гора, на предлог на Советот за одбрана и безбедност.

Откако Советот ќе ја утврди предложената одлука со која прецизно ќе се дефинира учеството на црногорските војници во оваа мисија, таа ќе биде испратена до Собранието на понатамошна постапка, велат од Министерството.

Припадниците на црногорската армија би обучувале украински војници на територијата на Германија.

Дека Црна Гора ќе се приклучи на воената помош на ЕУ за Украина, потврди државниот секретар во Министерството за одбрана Марко Марковиќ на 10 април на средбата со амбасадорот на Украина Олег Герасименко.

„Црна Гора силно стои до Украина во нејзината борба за зачувување на територијалниот интегритет и суверенитет, како и слободата на украинскиот народ. Таа ја изразува својата поддршка и солидарност не само реторички, туку и преку конкретен политички ангажман, како и финансиски и хуманитарни придонеси “, соопшти Министерството за одбрана.

Дека Црна Гора е сигурен партнер на НАТО на Западен Балкан, изјави еден ден подоцна во разговор со премиерот Милојко Спајиќ во Подгорица помошникот генерален секретар на НАТО за разузнавачки и безбедносни прашања, Скот Бреј.

Црна Гора е членка на НАТО од 2017 година и ја следи европската надворешна политика, вклучувајќи го и нејзиниот однос кон руската воена агресија врз Украина.

Досега, 24 земји-членки на ЕУ понудија обука и персонал на Украина во рамките на ЕУМАМ. Опремата е обезбедена од земјите-членки и финансирана од Европскиот фонд за мир.

Спасени се сите 174 заробени лица во кабините на жичарницата во Анталија, еден патник загина

Успешно е завршена операцијата за спасување на 174 лица заробени во кабините на жичарницата во Анталија, соопштија денеска локалните власти.

Во соопштението се наведува и дека едно лице загинало, а седум лица се повредени кога потпорниот столб на жичарницата се урнал и удрил во кабина со патници, која паднала на земја, пренесува турскиот портал Сабах.

Жичарницата превезува туристи до максимална височина од 605 метри во централното подрачје на областа Анталија Коњалти и е во сопственост на општината на градот Анталија.

Турскиот министер за правда Јилмаз Тунч на социјалните мрежи објави дека на 13 осомничени за овој инцидент им е одреден притвор.

Вчера во 17:28 часот по локално време, столб од жичарница се урна и удри во кабина, што резултираше со несреќа во која едно лице загина, а седум лица, меѓу кои две деца, се повредени, додека 174 лица во 24 кабини останаа заробени во кабините над бездна.

Во текот на ноќта и денеска се спроведуваа спасувачки операции со употреба на седум хеликоптери приспособени за ноќни операции, 87 возила и околу 500 лица.

Спасувачката акција траела речиси 23 часа, соопштија надлежните служби.

Затворен е последниот реактор во нуклеарната централа Запорожје

Последниот реактор на нуклеарната централа Запорожје, окупирана од Русија, во јужна Украина е затворен бидејќи борбите во областа продолжуваат веќе трета година.

Ова значи дека сите шест реакторски единици сега се во состојба на ладно исклучување. Во текот на постапката не излезе радиоактивност, напиша раководството на институцијата на Телеграм.

„Работите се извршени строго во согласност со сите оперативни стандарди“, потенцира раководството што го постави Русија.

Најголемата нуклеарна централа во Европа, со капацитет од речиси шест гигавати, беше окупирана од руската армија набргу по инвазијата на Украина од страна на Кремљ во февруари 2022 година.

Беше интензивно минирана и неколку пати беше изложена на оган, предизвикувајќи меѓународна загриженост за можна нуклеарна несреќа. Двете завојувани страни постојано се обвинуваа меѓусебно дека се обидуваат да предизвикаат инцидент во електраната, која беше затворена во септември 2022 година поради опасноста.

Но, еден блок работел неколку пати во топла состојба, што значи дека реакторот не произведува струја, туку пареа која се користи за потребите на електраната. Ладната состојба се смета за најбезбедна бидејќи блоковите се спуштаат на низок притисок и се ладат со вода.

притисни ентер