Тојота го претстави новиот Land Cruiser (ВИДЕО)

Новиот серијал J300 носи одлични вести и ќе го погоди секој што се држи до принципот дека нема замена за јачината на звукот.

Така е, намалувањето се прошири на сите пори на автомобилската индустрија, дури и на најконзервативните. Големиот џип на Тојота го губи моторот V8, но другите работи остануваат точно како што треба.

Легендарното име не е и нема да биде омекнато во новото издание. Во Тојота рекоа дека сакаат да ја задржат т.н. конструкција „тело на рамка“, која ја носат само најсериозните теренци. Land Cruiser, ја презема новата GA-F платформа базирана на Toyota New Global Architecture (TNGA). Измените се толку обемни што на крајот експертите на Тојота им ги дадоа возилата на тест возачите на релито Дакар и тие дадоа високи оценки. Новиот LC изгуби 200 кг, а центарот на гравитацијата сега е уште поблизу до земјата.

И оваа Тојота оди чекор подалеку, така што со стандардна адаптација на кој било терен преку системот Мулти-терен, прва во светот нуди динамична суспензија E-KDSS или подолга електронска кинетичка динамичка суспензија.

Добри вести и за љубителите на геометријата. Новиот LC останува идентичен по големина со неговиот претходник, серијата 200, што значи 4990 mm во должина, 1980 mm во ширина и 2850 mm меѓуоскино растојание.

Под капакот веќе нема ознака V8. Постојат исклучиво V6 твин-турбо единици, бензински 3.5 со 415 КС и 650 Nm и дизел 3.3 со 309 ks и дури 700 Nm. Автоматизацијата со 10 брзини треба да помогне во насочувањето на потрошувачката и емисиите на СО2 за најмалку 10%.

Пазарот го има своето мислење, па така и Toyota ќе го стори истото. Да, GR Sport е во подготовка со уште поголема моќ, но и подобри способности на патот.

Ако зборуваме за дизајнот, тогаш сè е јасно. Очекувањата се исполнети, што значи задржување на обликот, каде што функцијата на дополнителен дисплеј ќе може да се изврши со масивна маска и LED дневни светла поврзани со неа, што дополнително го зголемува впечатокот за широчина. Нивната функција е пред се естетиката, така што браниците се дизајнирани да не се мешаат во возењето по теренот, додека светлата се поставени така што ја намалуваат можноста за оштетување при освојување на дивината.

Луксузот не недостасува во кабината, но и тука функционалноста е на прво место. Позицијата за возење е како команден мост, а сите функции се контролираат преку големи копчиња..

И да, седиштата се загреваат и проветруваат, безжичниот полнач е таму, додека аудио системот JBL ги гали ушите, но индикаторите сепак се аналогни.

Во однос на технологијата Toyota Safety Sense, безбедносниот пакет станува составен дел на Land Cruiser. Новина во понудата е системот за препознавање пречки, а другиот е системот за автоматско избегнување на пречки.

Кога сето тоа ќе се собере и одземе, се враќаме на реченицата на Тојота дека „ова е возило што ќе ве однесе на кое било место во светот, но исто така ќе ве врати живи и безбедни“. Првите примероци ќе пристигнат вбо продажба ова лето.

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ го обезличи Скопје, со СДСМ станува модерен град по мерка на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што Скопје, под раководство на градоначалникот од СДСМ Петре Шилегов, прераснува во модерен, европски град, по мерка на граѓаните, кој насекаде се уредува и гради, па шири лажни вести и невистини.

За ВМРО-ДПМНЕ никогаш не биле важни интересите на Град Скопје, интересите на скопјани, туку водени од личниот и партиски интерес го разнебитија и обезличија Скопје, потрошија стотици милиони евра, пари на граѓаните за меремр и бронза, споменици, за жални врби и палми, барок од стиропор, вртелешки и лавови.

Во главниот град, во изминатите 3.5 години континуирано се одвива градежна офанзива, во чии рамки меѓудругото, се завршени четири нови булевари, се завршува мостот на реката Вардар во Аеродром, изградени се десетици километри нови велосипедски патеки, се подигаат илјадници метри квадратни нови зелени површини и истовремено се уредуваат запуштени јавни простори и диви депониии.

Скопје сега е успешна приказна и така ќе продолжи.

Реакција на прес-конференција на Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ

Лисабон „под клуч“ поради ширење на делта сојот на коронавирусот

Делта сојот го затвори главниот град на португалија Лисабон, рестрикциите  завршија  утрово.

Повеќе од 60 проценти од новите случаи на коронавирусот се должат на делта сојот што за прв пат се појави во Индија.

За време на периодот на заклучување, на 2,8 милиони луѓе кои живееја во градот им беше дозволено да ги напуштат своите домови само поради итни причини.

Влегување во главниот град е дозволено само во посебни околности. Во зависност од ситуацијата, властите ќе одлучат дали да воведат ваква блокада на крајот на следната недела – од 25 до 28 јуни.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот 4 години ги гледа кадрите на СДСМ донесоа само криминал, рекет и корупција

Четири години СДСМ е власт и на централно и на локално ниво. Четири години кадрите на СДСМ немаат една шајка заковано, немаат ниту еден капитален проект по кој ќе ги паметат граѓаните.

Шилегов е најнеспособниот градоначалник на Скопје, тој е мрзелив и ништо од тоа што го вети не го реализира.

Ниту еден од скопските градоначалници не си ја врши работата. Диви депонии има на секаде, градот е нечист и нема нови проекти.

Општините низ цела држава се запуштени.

Да ставиме крај на поделбите на СДСМ и Заев, на граѓани од прв и граѓани од втор ред. Македонија за сите луѓе!

Со Почит,

Реакција на прес конференцијата на Костадин Костадинов

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер