Театарските уметници од Србија, Македонија и Албанија стануваат дел од „Отворен Балкан“

Претставници на националните театри на Србија, Македонија и Албанија денеска во Владата на Србија потпишаа протокол за соработка во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, јави дописникот на МИА од Белград.

Договорот, кој беше инициран на неодамнешниот форум „Отворен Балкан“ во Охрид, го потпишаа в.д. директорот на Народниот театар од Белград Светислав Буле Гонциќ, директорот на Националната опера и балет од Скопје Васо Ристов и Абигајла Воштина од Народниот театар, опера и балет од Тирана, додека дополнително ќе го потпише и Симона Угриновска од Македонскиот народен театар.

-Во Охрид ја изнесовме идејата за можноста за заедничка соработка на културно ниво, на ниво на размена меѓу Тирана, Скопје и Белград и дојдовме до идеја за формирање „Отворен Балкан- театарски фестивал“, кој би подразбирал размена на искуства, педагози, уметници и изведби, изјави по потпишувањето директоторт на Народниот театар од Белград, актерот Светислав Буле Гонциќ.

Документот беше потпишан по разговорите во Белград каде претставниците на националните куќи „се договорија, се согласија и го зацртаа основниот пат на еден ваков фестивал“, рече Гонциќ.

-Фестивалот се роди на идејата дека треба да ја отвориме вратата кон иднината, особено на младите и да започнеме во еден нов концепт и свет. Поминавме многу време разговарајќи на таа тема, и официјалното потпишување на договорот формално го означи новиот почеток, рече Гонциќ.

Изразувајќи надеж дека фестивалот „ќе има позитивно влијание и врз публиката и врз самите творци“, Гонциќ додаде дека во следните неколку месеци ќе се направат подготовки за практично да се спроведе договорот и да се донесе одлука што ќе се прави.

-Фестивалот „Отворен Балкан“ е шанса да се зближиме и да соработуваме уште повеќе и да си помагаме како институции. Здрави, живи, во 2023 година мислам дека ќе почнеме да го спроведуваме овој наш договор што го договоривме вчера и денеска, изјави директорот на Националната опера и балет од Скопје Ристов.

Абигајла Воштина од Народниот театар, опера и балет од Тирана рече дека е „среќна поради поканата од Белград“, бидејќи е сигурна дека „заедно можат да се направат големи работи“.

-Ние сме толку блиски и на многу начини сме слични. Имаме некои детали и бои кои се различни, но со отворен ум и памет можеме да постигнеме се што сакаме, нагласи Воштина.

На потпишувањето на договорот присуствуваше и помошникот за современо творештво во Министерството за култура на Србија, Радован Јокиќ, кој истакна дека „на меѓусебното разбирање ништо не може да одговори како културната соработка, а денес културата е потребна повеќе од кога било“. /МИА

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер