Тајгер Вудс заврши на суд поради селфи, му бараат отштета од 30 000 долари

Легендарниот американски голфер Тајгер Вудс и неговиот носач на палки Џо Лакава завршија на суд во Пинелас, Флорида поради селфи.

Тие биле тужени од гледач кој тврди дека носачот на Вудс го турнал кога сакал да се фотографира со голферот на турнир во 2018 година, по што паднал во публиката.

Во судска постапка, Брајан Боруси бара отштета од 30 000 американски долари, затоа што бил повреден и завршил во болница по несреќата. Сепак, сериозноста на повредите не е наведена во тужбата.

Вудс е обвинет дека е работодавец на Лакава и како таков е одговорен за постапките на неговиот носач за време на турнирот.

Еден од најдобрите голфери на сите времиња го ангажирал Лакава од 2011 година.

Адвокатот на Брајан Борус, Џош Дрешел, ги повика сведоците на инцидентот да стапат во контакт со него, обвинувајќи го турнирот ПГА дека не сакал да му обезбеди видео од инцидентот.

притисни ентер