Тахири: Курти станал комичар, нека излезе на избори ако смее

Шефот на пратеничката група на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Бесник Тахири вели дека косовскиот премиер, Албин Курти станал комичар и дека ја изгубил политичката моќ, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во изјава пред новинарите по денешната седница на Претседателството на Собранието на Косово, Тахир рече дека Курти не се грижи ниту за луѓето што ги има во својата партија, Движењето самоопределување, „а камоли за опозицијата во другите партии“.

Шефот на Генералното собрание на ААК го повика Курти да излезе на избори - „ако смее“.

- Премиерот Курти почна да станува комичар. Тој никогаш не се грижел за опозицијата, не само за опозицијата во другите партии, туку ни за луѓето во сопствената партија. Не му е грижа за луѓето во партијата кои имаат различни мислења, а камоли за другите партии. Политичката моќ народот ни ја дава, нека излезе ако смее на изборите и нека види што ќе биде со него. Знае дека ја изгубил политичката изборна моќ, затоа станал комичар, изјави Тахири.

Според него, судејќи според ситуацијата во земејете создадена во последно време, оставка на Курти би била од голема корист за Косово.

- Најголемата услуга што премиерот Курти ќе му го направи на Косово денес е да поднесе оставка и да ја пушти земјата на избори. Самиот факт што му паѓа на памет опозицијата покажува дека се плаши од оваа опозиција и едно е веќе сигурно дека оваа власт кога и да се одржат избори нема да може да создаде. Ова му е последен мандат како премиер, нема да има ниту бројки, ниту можност да направи друга влада, рече Тахири, коментирајќи ја изјавата на Курти дека ако има избори сегашната опозиција „ќе ја снема“.

Курти на денешната прес-конференција, на која информираше за минатонеделниот состанок во Брисел со српскиот претседатеел, Александар Вучиќ, беше запрашан за можноста за одржување предвремни избори, како што бара опозицијата, на што одговори дека тоа би било на штета токму на опозицијата.

- Опозицијата час бара моја оставка, час мое разрешување и понекогаш предвремени избори. Морам да кажам дека предвремените избори во Косово не ѝ одговараат ниту на власта ниту на опозицијата. На опозицијата не ѝ одговараат избори затоа што губат, а на власта не ѝ одговараат затоа што опозицијата ќе ја снема. Заинтересиран сум да ја поразам опозицијата на избори, но не и да ја елиминирам, рече Курти. /МИА

Зошто такси возилата во Германија се во беж боја?

Германските таксиња се беж - но не отсекогаш.

Првично, такси возилата во Германија не биле беж, туку црни, но на тоа му дошло крајот во 1971 година. Такси возилата во многу земји се жолти, во некои црвени или дури светло сини, додека во други земји воопшто нема регулативи.

Ова го наредил тогашниот сојузен министер за транспорт Георг Лебер, а новата боја требало да биде „светла слонова коска“. По петгодишен преоден период, сите црни такси возила требало да исчезнат од германските улици, што и се случи.

Кои се причините за таа одлука? Нечистотиите и малите дамки не паѓаат во око толку брзо на беж како на црно, таксито изгледа поуредно, а во годините пред да се постави клима во автомобилите, било доста жешко во црните такси возила, пишува „RevijaHak“.

Сепак, уште поважно е што оваа боја, за разлика од црната, дотогаш не се користела за лични автомобили. Како и да е, се чини дека една од големите грижи на Лебер е решена, бидејќи тој успеал да ја зголеми безбедноста на патиштата со беж такси возилата.

Извор: Б92

Фламенго по само пет месеци го отпушти Сампаоли

 Бразилскиот прволигаш Фламенго објави синоќа дека ја раскина соработката со аргентинскиот фудбалски стратег Хорхе Сампаоли по неуспехот во финалето на бразилскиот куп против Сао Паоло (0-1, 1-1).

-Тренерот Хорхе Сампаоли и неговиот стручен тим веќе нема да го водат црвено – црниот тим, објави Фламенго на социјалните мрежи, посакувајќи му на аргентинскиот стратег „среќа“ во продолжението на кариерата.

Сампаоли е отпуштен по само пет месеци откако дојде во Фламенго од редовите на шпанска Севиља, каде, исто така, претходниот ангажман му траеше пет месеци.

Сампаоли со Фламенго потпиша договор до крајот на 2024 година, и според локалните медиуми, клубот поради предвремениот раскин на соработката ќе треба да плати обесштетување од 1,8 милиони евра.

Медиумите наведуваат дека главен кандидат за наследник на Сампаоли на клупата на клубот од Рио де Жанеиро е поранешниот бразилски селектор Тите.

Утре без вода дел од булеварот „8-ми Септември“

Од ЈП Водовод и канализација - Скопје информираат  дека водоснабдувањето ќе биде прекинато од 9:00 часот до завршување со санација на дефектот. 

Поради дефект на затворач ф-300 мм на крстосницата бул.„8-ми Септември“/ бул. „Партизански Одреди“, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од бул. „8-ми Септември“, додека намален притисок на водоснабдувањето ќе имаат корисниците ул. „Дрезденска“ и „Анкарска“.

Од ЈП Водовод и канализација - Скопје информираат дека водоснабдувањето ќе биде прекинато од 9:00 часот до завршување со санација на дефектот.

притисни ентер