СЗО го претстави новиот тим, што ќе го проучува потеклото на коронавирусот

Пред повеќе од дваесет експерти од висок ранг, вклучително и германскиот вирусолог Кристијан Друстен, е тешка задача-да се испитаат нови патогени за Светската здравствена организација (СЗО) и да се преиспита потеклото на ковид-19.

Пандемијата „Ковид-19“ покажа дека светот, вклучително и СЗО, не е подготвен за тоа.

Затоа, генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус ова лето најави започнување на „научна советодавна група за решавање на потеклото на новите патогени“, наречена со англофонски акроним SAGO (Научна советодавна група за потеклото на новите патогени).

По конкурсот, СЗО избра 26 од 700 експерти, вклучително и врвни експерти: покрај германскиот вирусолог Кристијан Друстен, во тимот е и др. Ингер Дејмон од американскиот ЦДЦ, др. Жан-Клод Манугера, виролог од Францускиот институт Пастер, како и Јунгуи Јанг, заменик -директор на Пекиншкиот институт за геномика.

„Во согласност со постапката на СЗО, сега ќе имаме двонеделен период во кој ќе се одржуваат јавни консултации со цел СЗО да добие реакции на предлозите на членовите на САГО и да ги постави модалитетите за одржување на првиот состанок“, соопшти агенцијата на ОН.

Некои избрани експерти веќе учествувале во заедничката научна мисија на Светската здравствена организација и Кина за потеклото на ковид -вирусот, како што се Холанѓанката Марион Купманс и Виетнамката Хунг Нгуен.

Тие го објавија извештајот на 29 март по престојот во Вухан, Кина, изворот на пандемијата.

Тој извештај поставил четири повеќе или помалку веродостојни сценарија за тоа како можело да избие пандемија.

Најверојатен е оној според кој вирусот се пренел на луѓето преку животно кое претходно било заразено со вирусот од лилјак.

Потоа се појавија хипотези за директно пренесување врз луѓето без учество на животно, а потоа и за пренос преку храна, особено замрзнато месо, и конечно за случајно бегство на вирусот од лабораторијата, што се смета за „најмалку веројатно“.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер