СЗО го претстави новиот тим, што ќе го проучува потеклото на коронавирусот

Пред повеќе од дваесет експерти од висок ранг, вклучително и германскиот вирусолог Кристијан Друстен, е тешка задача-да се испитаат нови патогени за Светската здравствена организација (СЗО) и да се преиспита потеклото на ковид-19.

Пандемијата „Ковид-19“ покажа дека светот, вклучително и СЗО, не е подготвен за тоа.

Затоа, генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус ова лето најави започнување на „научна советодавна група за решавање на потеклото на новите патогени“, наречена со англофонски акроним SAGO (Научна советодавна група за потеклото на новите патогени).

По конкурсот, СЗО избра 26 од 700 експерти, вклучително и врвни експерти: покрај германскиот вирусолог Кристијан Друстен, во тимот е и др. Ингер Дејмон од американскиот ЦДЦ, др. Жан-Клод Манугера, виролог од Францускиот институт Пастер, како и Јунгуи Јанг, заменик -директор на Пекиншкиот институт за геномика.

„Во согласност со постапката на СЗО, сега ќе имаме двонеделен период во кој ќе се одржуваат јавни консултации со цел СЗО да добие реакции на предлозите на членовите на САГО и да ги постави модалитетите за одржување на првиот состанок“, соопшти агенцијата на ОН.

Некои избрани експерти веќе учествувале во заедничката научна мисија на Светската здравствена организација и Кина за потеклото на ковид -вирусот, како што се Холанѓанката Марион Купманс и Виетнамката Хунг Нгуен.

Тие го објавија извештајот на 29 март по престојот во Вухан, Кина, изворот на пандемијата.

Тој извештај поставил четири повеќе или помалку веродостојни сценарија за тоа како можело да избие пандемија.

Најверојатен е оној според кој вирусот се пренел на луѓето преку животно кое претходно било заразено со вирусот од лилјак.

Потоа се појавија хипотези за директно пренесување врз луѓето без учество на животно, а потоа и за пренос преку храна, особено замрзнато месо, и конечно за случајно бегство на вирусот од лабораторијата, што се смета за „најмалку веројатно“.

Кинезите го цензурираат прикажувањето на гледачи без маски на СП во Катар

На Кинезите им е сè потешко да толерираат ограничувања, а во последните денови многу од нив учествуваа на демонстрации.

Кинеската телевизија, која емитува фудбалски натпревари од Светското првенство, повеќе не прикажува снимки од гледачи без маски, откако ваквите сцени ги налутија Кинезите кои повеќе не можеа да ги поднесат ограничувањата наметнати против ширењето на коронавирусот.

Кина е последната голема економија што ја продолжи политиката на нулта толеранција за ковид, што вклучува затворање цели населби или градови, прогласување екстремно долги карантини и спроведување масовни кампањи за тестирање.

На Кинезите им е сè потешко да толерираат вакви ограничувања, а во последните денови многу од нив учествуваа на демонстрации.

Во обид да избегне прикажување снимки од стадион полн со навивачи без заштитни маски, спортскиот канал „CCTV“ постојано за време на преносот на натпреварот помеѓу Јапонија и Костарика ги заменуваше сите снимки на кои се гледаат гледачи одблиску без маски со снимки од терен или гледачи, но од голема далечина, чии лица не се разликуваат.

Во исто време, нецензуриран пренос од натпреварот беше достапен за заинтересираните гледачи на интернет, вклучувајќи го и „Douyin“ и кинеската верзија на „TikTok“.

Десетици милиони жители на поголемите градови, вклучувајќи ги Пекинг, Гуангжу и Чонгкинг, се во еден вид карантин, додека снимките од Светското првенство покажаа толпи луѓе на стадионот без никакви здравствени ограничувања.

На популарната веб-страница „WeChat“ се појави отворено писмо во кое корисниците се прашуваат дали Кина е навистина на иста планета како Катар, а кинеската антикоронавирусна политика беше доведена во прашање, но властите брзо ја цензурираа.

Стотици луѓе протестираа во Шангај и Пекинг, протестирајќи против кинеската политика на нулта толеранција за корона. На улиците излегоа и жителите на Вухан, пренесе Индекс.хр.

Крајот на рачните сопирачки?

Останаа само „траги“ во новите автомобили.

Работите во автомобилската индустрија брзо се менуваат, а доказ се мануелните менувачи и сопирачките, кои се повеќе исчезнуваат од производството со нови автомобили.

Една нова студија на „CarGurus“ во Велика Британија најдобро објаснува како функционира пазарот.

Само 13 проценти од новите возила се нудат со рачна сопирачка, што значи дека само околу еден од десет нови автомобили е опремен со класична рачна сопирачка, а останатите имаат електрични сопирачки за паркирање.

Некои марки како „BMW“ или „Peugeot“ целосно ги отстранија рачните сопирачки.

Само во последните 5 години, бројот на рачни сопирачки во возилата се намали од нешто повеќе од една третина од автомобилите на едвај повеќе од една осмина, пренесе „Revija HAK“.

Персоналот во затворите во Уганда нема да користи мобилни телефони за време на СП во фудбал

Властите во Уганда им забранија на затворскиот персонал да користат мобилни телефони за време на Светското првенство во фудбал, нагласувајќи дека затворениците би можеле да ја искористат невнимателноста на чуварите за да организираат бегство.

„Поради натпреварите на Светското првенство, нивото на внимание и претпазливост на чуварите би можело да се намали, и тоа затворениците би можеле да го искористат за да избегаат“, изјавил претставник на затворската служба.

„Персоналот не треба да користи паметни телефони на работа, бидејќи тие им го одвлекуваат вниманието и го попречуваат нивното ниво на будност и будност“, се вели во соопштението.

Затворските службеници се советувани да ја зголемат будноста во местата на затворот каде што на затворениците им е дозволено да гледаат натпревари.

притисни ентер